Најпродавани книги за 2016 година на Амазон

Амазон

Со доаѓањето на декември, време е да се избројат најгледаните филмови, најслушаните песни и секако, најпродавани книги на годината. Првата компанија што ја објави својата листа е гигантот Амазон, компанија која покрај супермаркетите, музички програми и телевизиски канали продава и книги како хот торта.

Меѓу првите позиции на најпродаваните книги на годината на Амазон го потенцира присуството на Хари Потер (ништо неочекувано) и други curубопитни книжевни дела меѓу кои наоѓаме виталистички ода, неизвесност или историја.

Хари Потер продолжува да триумфира

Хари Потер и проклетото дете

Во февруари беше потврдено дека театарската адаптација базирана на продолжението на литературната сага за Хари Потер ќе биде објавена во јули. За возврат, писателот Џ.К. Роулинг увери дека сценариото на претставата ќе биде адаптирано во формат на книга Хари Потер и проклетото дете насловот на тој осми дел од сагата на познатиот волшебник кој од објавувањето на неговиот прв том во 1997 година е еден од повторливите во списоците на светски најпродавани книги.

По пополнувањето на продажбите на Амазон, Хари Потер и проколната наследство продадоа два милиони примероци само два дена по објавувањето на 31 јули.. Нова приказна која го претстави Потер како вработен во Министерството за магија, оженет и со три деца, вклучувајќи го и Албус Северус, главниот јунак на кого почива ова „проколнато наследство“, со кој мора да се соочи со својот татко.

Следната книга на списокот е сосема поинаква, насочена кон повозрасна и повитална публика.  Запомнете дека ќе умрете. Ивее е автобиографски роман на Пол Каланити, млад Американец со хинду потекло, кој во 2013 година, година во која го завршуваше престојот за да добие позиција како неврохирург, беше дијагностициран со рак на белите дробови кога имал само 36 години. Каланити почина во март 2015 година, оставајќи ја оваа книга како наследство во која нè потсетува на сè што мора да направиме во животот, бидејќи смртта може да демне во најнеочекуваниот момент. Книгата беше објавена минатиот септември во Шпанија по неколку недели преземање на главните нефантастични книги на Newујорк Тајмс.

john_grisham_01.jpg

Gон Гришам, автор на една од најпродаваните книги за 2016 година.

Додека беше во Шпанија беше објавен во ноември минатата година Бунтовен адвокат, роман на он Гришам првично објавен во 2015 година, авторот на Клиентот беше на списокот со странски јазици на Амазон Свиркачот, неговиот последен роман. Трилер поставен на Флорида кој истражува различни случаи на кражби и корупција од судии во Соединетите држави со помош на истражител и адвокат со двоен идентитет.

Четвртата книга на списокот, Последната милја, е втората рата од познатата серијала на неизвесност Амос Декер од Дејвид Балдачи. Декер е фудбалер со синестезија (слушање вкусови, гледање звуци) и хипертимезија (изненадувачка способност точно да се сеќава на секој момент од неговиот живот). Додека првиот дел нè запозна со фудбалер, полицаец и детектив Декер, „Последната милја“ ги истражува односите меѓу Декер и новиот лик, Мелвин Марс, со слични способности како неговите.

Следниот наслов, Убивање на изгрејсонцето: Како Америка ја победи Јапонија во Втората светска војна, е историска книга на Бил О'Рајли и Мартин Дугард за Пацифичката војна и последиците од атомската бомба фрлена во Хирошима и Нагасаки во 1945 година. Ова е шеста титула на сагата за убиството, во кој наоѓаме и томови околу Линколн, Кенеди или Реган.

Дефинитивната листа на најпродавани на Амазон во 2016 година изгледа вака:

 1. Хари Потер и проколнатото дете, од J.К. Роулинг, ек Торн и он Тифани.
 2. Кога здивот станува воздух, од Пол Каланити.
 3. Свиркачот, од он Гришам.
 4. Последната милја, од Дејвид Балдачи
 5. Убивање на изгрејсонцето: Како Америка ја победи Јапонија во Втората светска војна, од Бил О'Рајли и Мартин Дугард.
 6. Хилбили Елегија: Мемоар за семејство и култура во криза, од D.Д. Венс.
 7. Навистина лудо виновна, од Лијан Мориарти.
 8. Ноќно училиште: Роман на Reек Ричер од Ли Чајлд.
 9. Црна вдовица, од Даниел Силва (Датум на објавување во Шпанија: март 2017 година)
 10. Double Down (Дневник на едно дете од Вимпи 11), од еф Кини.

 

Што мислевте за овој преглед на најпродаваните книги на Амазон за 2016 година? Која книга ќе ја подарите овој Божиќ?

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)