Најплатените писатели за 2014 и 2015 година

Најплатените писатели во 2014 и 2015 година

Пред неколку дена напишав статија за мислење во која ги опишав пречките што ги има писателот не само за да може да ги објави со издавачите, туку и да ги да може да живее само од својата работа како писател. Ако сакате да го прочитате тој напис, во ова линк ти го сфати

Денес ви претставуваме тотално спротивставена статија, бидејќи ви ја донесуваме листата на најплатени писатели за 2014 и 2015 година. Ако сакате да знаете кои се овие имиња, останете со нас за да го прочитате остатокот од статијата. Сигурно има некои други имиња кои ве изненадуваат.

Најплатените писатели за 2014 година, според Форбс

Според американското списание Форбс, ова се најплатените автори во 2014 година:

 1. Jamesејмс Патерсон, со 90 милиони долари: Можеби тој е еден од авторите на оваа листа кој најмногу заслужува да ја заземе таа позиција, бидејќи е исто така еден од оние кои најмногу работат за тоа. Тој објавува 16 книги годишно со помош на неговите коавтори, а од 1976 година има напишано повеќе од 80 романи. Не престанувајте да читате некои од неговите неизвесни романи, тие се навистина добри! Патем, повторете ја позицијата на списокот на најплатени писатели во 2015 година.
 2. Ден Браун, со 28 милиони долари: Тој беше познат благодарение на објавувањето на еден од најпродаваните бестселери ширум светот, „Кодот на Да Винчи“. Неговата позиција во најплатените писатели за 2014 година се должи на продажбата на повеќе од 1.4 милиони примероци од неговата последна книга „Пекол“, четвртата рата од «сагата».
 3. Нора Робертс, 23 милиони долари: Кој рече дека романтичниот роман е мртов? Нора Робертс, докажи не. Тој има напишано повеќе од 280 романтични романи, и според изгледот, со добар успех во продажбата. Не знаеме дали поради неговиот квалитет и / или поради огромната количина книги досега напишани.
 4. Даниел Челик, со 22 милиони долари: Друг познат автор на романтични романи. Заедно со Нора Робертс, тие се двајцата автори посветени на „романтизмот“ кои продаваат најмногу романи од овој жанр. Обично таа е една од годишните кандидати за заземање на оваа листа на „најдобро платени“ на Форбс ... beе биде за нешто ...
 5. Etенет Еванович, со 20 милиони долари: Нејзиното име можеби не ви кажува многу, можеби е првпат да слушнете за оваа авторка, но etенет Еванович беше рангирана на 5-то место на листата на најплатени писатели. Напишете детективски и романтичен роман.
 6. Ffеф Кини, со 17 милиони долари: Тој е автор на серијата книги „Дневникот на Грег“. Покрај пишувањето, тој е и дизајнер на игри и стрип уметник. Доста креативен уметник!
 7. Вероника Рот, со 17 милиони долари: Таа е автор на уште една голема сага, "Дивергентни"Иако не знаеме дали е подобро познато од книгите или од филмовите. Овој писател има само 27 години и веќе е рангиран на 7 место на оваа листа. Дали мислите дека ќе остане во него многу подолго?
 8. Johnон Гришам, со 17 милиони долари: Продадено е во повеќе од 250 милиони примероци низ целиот свет. Тој е автор на романи како "Судијата" o „Навлаката“.
 9. Стивен Кинг, со 17 милиони долари: Класик кој се спротивставува на доаѓањето на свежа литература. Од сè познато, овој автор на терор и неизвесност ја зазема позицијата број 9 и имал среќа како и многу други од претходно споменатите, што неговите романи се изнесени на големото платно. Кој не памети „Сјајот“?
 10. Сузана Колинс, со 16 милиони долари: Уште еден одличен автор на друга добра трилогија: „Игри со глад“. И иако неговиот број на продажба постепено се намалува, тој веќе успеа да стигне до позиција меѓу најдобро платените.

На оваа листа, на следните позиции, го имаме следново:

 • Ројлинг, со 14 милиони долари.
 • Џорџ Р.Р. Мартин, со 12 милиони долари.
 • Дејвид Балдаци, со 11 милиони долари.
 • Рик Риордан, со 10 милиони долари.
 • ЕЛ Jamesејмс, со 10 милиони долари.
 • Illилијан Флин, со 9 милиони долари.
 • Џон Грин, со 9 милиони долари.

Највисоко платените писатели за 2014 и 2015 година - Вероника Рот

Најплатените писатели за 2015 година, според Форбс

И тогаш, за споредба, ќе можете да видите кои автори се искачувале на позициите во таа листа за само една година, кои остануваат на иста позиција, кои исчезнале и кои нови инкорпории им се придружиле на среќниците кои «Заработи добро» Со овој прекрасен свет на литературата:

 1. Jamesејмс Патерсон, со 89 милиони долари останете во водство.
 2. Џон Грин, помина од број 17 на број 2 една година подоцна, и од 9 милиони долари во 2014 година до 26 милиони во 2015.
 3. Вероника Рот, со 25 милиони долари тоа е уште еден што се искачува на позициите. Помина од 7 на 3.
 4. Даниел Челик, сепак е рангиран број 4 со 25 милиони долари, 3 повеќе отколку во 2014 година.
 5. Еф Кини, со 23 милиони долари е нов додаток.
 6. Etенет Еванович, со 21 милиони долари, падна за едно место на оваа листа: од 5 на 6.
 7. Рок Ролинг, со 19 милиони долари, позиции за искачување: од 11 до 7.
 8. Стивен Кинг, со 19 милиони долари тоа е друго што се повторува во списокот, исто така оди на една позиција.
 9. Нора Робертс, со 18 милиони долари, нагло паѓа на списокот, од 3 до 9.
 10. Johnон Гришам, со 18 милиони долари, слезете на две места, од 8 до 10.

Што мислите за овие списоци? Дали ги гледате фер? Што мислите, кој треба да биде во него од година во година?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)