Најдобри книги за трилер

Додека спиете

Додека спиете

Во современата литература тоа го разбираат „најдобрите книги трилер”На оние дела напишани со поголеми квоти на неизвесност, исчекување, вознемиреност и изненадувања. Надвор од презентирање на пасуси чија интерпретација е збунувачка, најистакнатите автори на овој поджанр на фикцијата имаат тенденција да си играат со сопствените предрасуди на читателот.

Обично, целта на писателот е да предизвика рефлексија кај публиката преку комплексен заплет, предводен од ликови со голема психолошка длабочина. Таму, ниту еден елемент (предмет, личност, перспектива, поставки, сензорни описи ...) не е поставен по случаен избор, па дури и најмалиот детал е важен за резултатот.

Список на најдобри книги за трилер

Еве комплетен список на најрепрезентативни книги во овој жанр:

Извештај за пеликанот (1992), од он Гришам

Пеликан Краток - На англиски јазик - е третиот роман на наградуваниот американски автор и политичар Џон Гришам. Авторот се смета за неподвижна референца во современата северноамериканска литература и воопшто англосаксонската поп-култура. И, тоа не е чудно, бидејќи освен продажба на повеќе од 300 милиони книги, филмските адаптации на нивните приказни беа огромни успеси во бокс-офисот.

Аргумент

Ова дело ги содржи сите елементи на а трилер полицијата се претвори во бестселер. Тоа е, ликови со голема психолошка длабочина, развој со неочекувани пресврти и наративен стил што е вртоглав, колку што предизвикува зависност за читателите. Се разбира, не можете да пропуштите убиец чиј идентитет и мотиви ги збунува сите на крајот од приказната.

Во овој случај, првите смртни случаи (наводно поврзани) се смртни случаи на двајца судии од висок профил, еден либерален и еден конзервативен. Од оваа причина, Напредокот на истражувањето внимателно го следат медиумите и јавното мислење. И покрај прецизноста на криминалецот, студент по право (Дарби Шо) се појавува да ги решава прашањата околу убиствата.

Војна на Харт (1999), од он Каценбах

Додека Johnон Каценбах стана меѓународно познат по Психоаналитичарот (2002)Ова не значи дека неговите претходни дела се помалку елаборирани. Всушност, Војна на Харт е еден од најдобрите романи на овој американски автор специјализиран за текстови со неизвесност. Дополнително, во оваа книга Каценбах истражува некои од најниските чувства на човечкото суштество.

Аргумент

Во екот на Втората светска војна, потполковникот за авијација Томи Харт е фатен откако бил единствениот преживеан од соборувањето на целата своја единица.. Тој е задржан во Сталаг Луфт 13 (во Баварија, Германија) заедно со други борци од сојузничката страна. По кратко време, Харт гледа како неговите колеги затвореници го примаат доаѓањето на еден афро-американски затвореник, Линколн Скот, со сомнеж.

И покрај тоа што бил поручник во сојузничките сили, Скот е дискриминиран поради неговата боја на кожа. Да бидат работите уште полоши, еден од затворениците е пронајден мртов и Скот е обвинет за злосторството. Затоа, Харт мора да ги искористи сите свои студии по право за да се обиде да го спаси својот сонародник од искривената реченица. Ако не успее, немоќниот војник се соочува со сигурна смрт.

Бленда со функција за Остров (2003), од Денис Лехане

Заплет и контекст

Лето 1954 година; најславни на Студената војна. Американскиот комесар Теди Даниелс и неговиот партнер Чак Ауле пристигнаа во болницата Ешеклиф за криминално болни на островот Шатер. Тие се на мисија да пронајдат многу опасна бегалка по име Рејчел Солано. Сепак, ураган ја погоди островот кратко време по пристигнувањето на истражителите.

Синопсис

Во санаториумот ништо не е како што изгледа ... На ист начин, Даниелс изгледа дека има своја посебна агенда во врска со психијатриската установа. И тоа е дека тој е многу заинтересиран да дознае за испитувањата со експериментални лекови и опасни операции извршени во болницата. Покрај тоа, Тајните докази против советското перење мозок се доста вознемирувачки.

Како што напредуваат истрагите, Чак почнува да се прашува дали - покрај споменатата загриженост - Теди има и други лични мотиви за доаѓање на островот. Како и да е, тоа е најмал од вашите проблеми, затоа што тие се чувствуваат многу далеку од откривање на вистината и некој има намера да ги полуди ... Можеби никогаш нема да можат да го напуштат островот Шатер.

Додека спиете (2011), од Алберто Марини

Оригинално текстот на Додека спиете е замислен за сценариото на хомонимниот игран филм во режија на umeаме Балагуеро. Сепак, авторот одлучи да го напише романот за подлабоко да ја истражува психологијата на протагонистите. На ист начин, во книгата Марини има простор подетално да опише некои ситуации што не се визуелизирани во филмот.

Аргумент

Силијан, вратарот на една зграда во Newујорк, е злобен човек кој не може да се чувствува задоволен или да има смисла за своето постоење. Очигледно, единственото нешто што се чини дека му дава среќа на овој лик е да ја саботира радоста на другите луѓе. Поради оваа причина, тој предлага да и го уништи животот на Клара, закупец во станот 5Б, која има потполно антагонистичка личност со него.

На поголемиот дел од главниот јунак, Клара обично се соочува со неволји со позитивен став и насмевка. Во сојузност, Силијан - кој ги има сите клучеви од зградата затоа што е вратарот - започнува мрачна игра за уништување на Клара. Тоа е макабрена практика (што не е смрт или тортура), што тој сака да ја изврши кога ќе влезе во нејзиниот стан додека таа спие.

Куклата за спиење (2012), од ефери Дивер

Заговор и синопсис

Во 1999 година, само една девојка беше спасена од убиство (скриена меѓу нејзините кукли) од Даниел Пел, кој го уби целото нејзино семејство.. Поради оваа причина, медиумите го нарекоа малото девојче како „кукла за спиење“. Исто така, јавното мислење го крсти убиецот како „син на Мејсон“ поради неговата група фанатични следбеници, способни да извршат злосторства за него.

Подоцна, кога овој криминалец е затворен и испрашуван од агентот Катрин Денс - експерт за говор на тело - таа е исто толку преплашена, колку што е заинтригирана од него. Причината: Пел не е само уште еден силеџија. Потоа, Кога Даниел ќе избега од затвор и ќе ги продолжи навиките на сериски убијци, Данче е принуден да го лови ... и покрај тоа што ја ризикува сопствената кожа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Пред извесно време го прочитав извештајот за пеликан, а вистината е спектакуларна. Препорачано на сите loversубители на овој жанр.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)