Најдобрите саги за книги

Најдобри саги за книги

Иако концептот на „сага“ датира уште од средниот век во Исланд, земја што ја култивирала уметноста да раскажува неколку приказни центрирани на ист карактер или амбиент, посовремениот концепт се однесува на оние групи книги интегрирани во истиот универзум. Успешен (и профитабилен) концепт искористен од следниве најдобри саги за книги кои служеа легии на читатели во последниве години.

Серија на фондации, од Исак Асимов

Во 40-тите години на минатиот век кога науката почнува да зема замав, Асимов го напушти своето посебна визија за технолошката иднина преку неговиот познат Серија фондации, компендиум на различни романи и приказни напишани помеѓу 1942 и 1957 година во кои прибегнувал ваков визионер роботскиот како голем сојузник на општеството за иднината и наративен ресурс на дела како што се Јо, робот или Лас сводови ацеро, кои денес се сметаат за големи класични науки за фантастика. Претходникот, Вовед во Фондацијата, беше објавен во 80-тите години на минатиот век.

Летописите на Нарнија, од CS Луис

Во 1950 година, Луис го изненади светот со една од првите препораки на современите литературни саги. Тој избра аспекти на грчката митологија, христијански теми и бајки кои ја вртат заплетата поставена во светот на Нарнија управувано од животни кои зборуваат меѓу кои наоѓаме лавот Аслан, главен водич на четворицата браќа Певенси кои наоѓаат магичен свет поминувајќи низ плакар. Формиран од седум книги и адаптирани во кино во 2005 година, Летописите на Нарнија е несомнено едно од најдобри саги со книги во историјата.

Господарот на прстените, од ЈРР Толкин

Откако го напиша романот „Хобит“, Толкин размислува да напише продолжение што го изненади кога заплетот траеше три тома. По објавувањето на Другарот на прстенот Во 1954 година, никогаш не било ништо исто за некои читатели на Фантастична литература што ја проголта авантурата на Фродо Багинс преку средноземна земја од хобити, џуџиња и мажи кои носат прстен на моќта посакуван од мрачниот лорд Саурон. Икона на литературните саги, трите рати ќе бидат прилагодени на кино во 2001, 2002 и 2003 година од Нов Зеланд Питер Џексон понатаму придонесувајќи за епското заживување на трилогијата.

Темната кула, од Стивен Кинг

Составена од осум романи, сагата со која „Кралот на теророт“ се потопи во спој на жанрови кои, во рацете на друг писател, можеа да бидат катастрофа, стана со текот на времето едно од најисхрабрените дела од авторот. Смета на инспирации од Добриот, Грдиот и Лошиот, Толкин или дело Роберт Браунинг во чија поема „Чајлд Роланд дојде до темната кула“ идејата за делото е воспоставена, Темната кула Во него има вооружено лице по име Роланд Дешајн, кој тргнува низ целиот свет во потрага по познатата кула во која се спојуваат сите точки на универзумот. Во претставата имаше помалку интересна филмска адаптација со Метју Меконахи и Идрис Елба во главните улоги.

Discworld од Тери Прачет

Рамен свет поддржан од четири слонови кои пак се потпираат на лушпата на theвездената желка Велики А 'Туин станува сцена на сага до 40 тома тоа ја консолидираше кариерата на Прачет по објавувањето на првата книга, Бојата на магијата, во 1983 година. И тоа е дека Универзум на светот Не само што станува совршена изложба за peиркање во потрага по сатира и иронија околу политички, социјални настани или дури дела од Шекспир или Толкин, туку и во чиста забава од ликовите различни како Смртта или волшебникот Ринцевинд, литературни претставници на реалност од која може да се избега низ страниците на ова големо фантастично дело.

Песна од мраз и оган, од орџ Р.Р.Мартин

Во 1996 година, Мартин започна Игра на тронови, првиот том од трилогијата што завршил проширен на објавени пет тома на кои треба да се додадат уште две наслови, Ветрови на зимата и Сон на пролетта, очигледно во развој. Сага која се здоби со светска слава по премиерата на HBO серијата „Игра на тронови“ во 2011 година, која го прилагодува патувањето на Daenerys Targaryen Упатувајќи се кон кралството Вестерос каде има намера да го поврати Ironелезниот трон што му беше украден. За разлика од серијата, сагата е раскажана од перспектива на секој лик, најкорисен ресурс кога се обидувате да влезете во свет во кој ниту добрите не се толку добри ниту лошите.

Хари Потер од Jеј Кеј Роулинг

Имаше време кога Kеј Кеј Роулинг беше новоразведена мајка која пишуваше приказни на салфетки во кафулињата во Единбург чекајќи понуда за работа да и тропне на вратата. Беше во таква мрачна ситуација раѓањето на Хари Потер и Филозофскиот камен, прва титула на серија книги сместени во Хогвортс школата за вештерство и волшебство каде еден млад волшебник чирак и неговите пријатели се за loveубија во нас во текот на осум други рати што не направија ништо друго освен консолидирање потенцијалот на најпродаваната книжевна сага во историјата.

Игри со глад, од Сузана Колинс

Во средината на 2000-тите години и поттикнат од успехот на Хари Потер, на литература за млади го достигна својот максимален сјај во решавањето на сите видови приказни. Сепак, дистопискиот жанр би бил најчесто повторуван кај адолесцентите, со тоа што е трилогија на Гладните игри најдобар пример за оваа треска. Поставена во иднина каде Капитол е моќ што доминира во уште дванаесет други сиромашни држави на Панем, романот открива суров натпревар на кој се појавуваат различни млади луѓе со цел да се прогласат за победници победувајќи ги останатите противници. Успехот по објавувањето на делата во 2008, 2009 и 2019 година беше продолжен со триумфот на филмската сага со која започна ardвездата Џенифер Лоренс, актерка која ја играше хероината Катнис Евердин.

Кои се најдобрите саги за книги што сте ги прочитале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ЈЛ МЕНДОЗА ЗАМОРА dijo

  БЕЗ СОСТАВ, ИСПИТУВАА ДУНИТЕ НА Ф ХЕРБЕРТ !!!!!

 2.   Алексис Вермил dijo

  Missingералд Де Ривија Сага од Анджеј Сапковски недостасуваше !!! 7 тома што се луксуз за окото и фантазијата ... крајот е запаметен.

 3.   Иван чепмен dijo

  Сагата за Тројански коњ на Jеј еј Бенитез недостасуваше!

 4.   Шерон Салазар dijo

  Ја пропушта сагата Hush hush од Бека Фицпатрик