Најдобри раскажувачи во историјата

Најдобри раскажувачи во историјата

La кратка литература Во последните неколку години претрпе преродба благодарение на социјалните медиуми и потрошувачките модели кои се побрзи отколку во минатото. Добар повод да се потсетиме на тие најдобри раскажувачи досега задолжен за возвишување на жанр кој, до средината на XNUMX век, го живеел своето особено златно доба.

Едгар Алан По

Едгар Алан По

Роден во Бостон во 1809 година, По беше главен амбасадор на краткиот расказ во САД и претходник на жанр како што е научна фантастика тоа би им ја отворило вратата на другите автори од XNUMX век наваму. Исто така, сметан за првиот писател кој се обидел да живее од своите приказни, авторот на „Златната буба“ бил роб на животот обележан со семејни тешкотии, алкохол и депресија. Искуства од кои произлегоа класиците на кратка литература кои ги опфаќаа сатиричните и готските, како La caja oblonga, El Rey Peste или, неговото големо дело, Не се пронајдени производи.

Габриел Гарсија Маркез

Габриел Гарсија Маркез

И покрај тоа Сто години осаменост романот што ќе го направи литературна starвезда што е денес, Габо ја култивираше уметноста на расказот од почетокот на неговата кариера. Од колекцијата Сини кучиња очишто веќе го предвидуваше Макондо што ќе го откриеме преку сагата Буендија до новинарскиот Приказна за еден отпад, колумбискиот писател ни даде неколку приказни што вреди да се споменат, меѓу нив и моќната Трага од твојата крв во снегот, вклучена во колекцијата Дванаесет аџилак приказни која се занимаваше со искуства на различни латински карактери во Европа и која беше објавена во 1992 година.

Алис мунро

Алис мунро

Алис Мунро, добитничка на Нобеловата награда за литература во 2013 година.

Добитник на Нобелова награда во 2013 година за нејзината напорна работа на расказот, Канаѓанката Алис Мунро е една од најдобрите најдобри современи примери на кратка литература. Иако нејзините први пишувања пристигнаа во 60-тите години, дури во доцните 70-ти таа започна да се познава благодарение на колекцијата Што се замислуваш дека си?, проследено со успех на други антологии како што е познатото Месечините на Јупитер. Приказните на Мунро обично се одвиваат во округот Хурон, Онтарио, и за разлика од ласкавите машки протагонисти, женските протагонисти се многу посложени, ангажирајќи го читателот со нивните приказни за осаменост, помирување и интроспекција.

Антон Чејов

Антон Чехов

Ако има раскажувач што треба да се разгледа, тоа е Русинот Антон Чејов, еден автор се претвори во моќен калеидоскоп на неговата родна Русија, земја чија реалност ја зафати преку приказни што предизвикаа реализам и натурализам од крајот на XIX век. Иако првично Чехов започна да пишува едноставно од финансиски аспирации, тој на крајот заврши нови авангарди како внатрешниот монолог, што би ги инспирирало другите писатели како што е Jamesејмс oyојс по успехот на неговото преведено дело кратко по Првата светска војна. Работи како Летечките Острови, Бакнежот o Тагата е веќе дел од универзалната историја на литературата.

Чарлс пороу

Чарлс пороу

Иако првично неговото дело се засноваше на пофалби за Луј Велики, на чиј двор работеше дел од XVII век, на Перо му беше судено да ги измисли приказните за цел живот за да ги донесе на новите генерации и да ги направи трајни за цела вечност. Креатор на детски приказни (или можеби не толку) колку што Пепелашка, Црвенкапа или Мачорот во чизми, вклучени во книгата Не се пронајдени производи, Перо е можеби еден од најпознатите раскажувачи во историјата и авторот од кого е извлечен цел детски универзум на морал, реинвенции или Дизни филмови.

Чарлс Буковски

Чарлс Буковски

Роден во Германија, но национализиран во Соединетите држави, Буковски ја претставува митската слика за расипаниот писател: алкохол, сатира и секс околу машина за пишување со која може да се заработува за живеење (или со која ќе се продолжи да се добиваат придобивки за да се живее неизбалансирана егзистенција). Иако неговите романи се дел од неговата кариера, кратките раскази го направија славен и инспирираа цела генерација писатели фасцинирани од него. валкан реализам. Најдобри примери се Машината за ебење, антологија што обединува различни приказни за ликовите и ситуациите во секојдневниот живот на авторот, или приказната Посакувана жена, во која Буковски зборува за невозможна loveубов во непријателски свет.

Хорхе Луис Борхес

Хорхе Луис Борхес

Филозофијата ја плетеше работата на разгледуваниот најдобрите писатели на XNUMX век. Тоа беше од тогаш, кога се расплетува универзумот на аргентинскиот Борхес, добивајќи очигледни, но и побитни форми. Книжевната математика или логичките бестијарија, симбологијата на Библијата, Шекспир или Кабалата, ја зацементира траекторијата на оваа вечен кандидат за Нобелова награда за литература чијашто дефиниција за сè и ништо преку писма или приказни како што е митската Алефот направете го репер.

Хулио Кортазар

Хулио Кортазар

Сонародник на Борхес, Кортазар не заостанува кога е во прашање неговата кариера како раскажувач. Иако дел од неговото наследство се врти околу неговата позната книга Rayuela, Кортазар го заслепуваше светот со приказни каде метафизичкото и секојдневието лебдеа рака под рака, особено во приказни како што е La noche bocarriba, можеби една од најдобрите приказни досега, или Аксолотл, каде мексикански саламандер служи како образец да зборува за осаменоста на човечкото суштество.

Хуан Хозе Ареола

Хуан Хозе Ареола

Колега на уште еден голем мексикански писател на раскази, како што е Хуан Рулфо, автор со кого основав книжевни публикации како што е списанието „Пан“, Ареола е една од големи раскажувачи на XNUMX век и тој беше еден од најплодните издавачи во Мексико. Неговото најпознато дело, Заговор, е збир на приказни што се обраќаат, со иронија, на проблеми како што се осаменост, изолација или проблеми на убовта. Без сомнение, едно од најуниверзални мексикански автори.

Овие најдобри раскажувачи досега Тие зацементираа краток, но длабок наратив, станувајќи големи писатели на своето време и влијаат врз идните генерации кои краткиот претставија во нов тренд.

Кој е вашиот омилен раскажувач?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Валтер гонзалес dijo

    Најдобар раскажувач во Перу беше Себастијан Салазар Бонди