Најдобри поетски книги досега

Неруда не умре од рак

Благодарение на социјалните мрежи, се чини дека поезијата го напушта својот долг сон за да го врати своето заслужено место. Позиција некогаш осветена од големи поети и говорници кои го најдоа во стиховите совршениот начин да се опише светот, да се вибрираат неговите многубројни слоеви и да се претворат емоциите во текстови. Овие најдобри поетски книги тие ја дефинираат еволуцијата на вечна и безвременска уметност која, сепак, не престанува да се обновува.

Најдобри поетски книги

„Илијада“, од Хомер

Грчката епопеја тоа Јас засекогаш би ја сменила западната литература Исто така беше првата голема поема на нашите текстови. Иако датумот на неговото објавување е сè уште непознат, се верува дека Илијадата датира од некаде во XNUMX век п.н.е. и се состои од 15.693 стихови Тие го одразуваат гневот на Ахил за време на последната година од Тројанската војна, град познат како Илион, на грчки јазик. Цела класика.

Рими и легенди, од Густаво Адолфо Бекер

Амбасадор на а романтизам што се обиде да им го отвори на новите литературни струи, Бекер живееше лошо во Мадрид во голем дел од животот без да види дел од објавеното дело. Римите што го сочинуваат овој том, ги објавија неговите пријатели години по неговата смрт, непосредно откако пожарот скоро ги збриша. Досадите вклучени беа објавени во текот на животот на авторот. Постоење негувано од теми како loveубов, смрт или референци до самата литература што ја напиша Бекер и кои на страниците на оваа книга наоѓаат отвор кон светот на нови форми и бои.

Дали сакате да го прочитате Рими и легенди за Бекер?

Ножеви од трева, од Волт Витман

Едногласно се смета како големиот американски поет на сите времиња, работеше Витман Лисја од треваво текот на поголемиот дел од неговиот живот, така што првата верзија беше модифицирана во повеќе наврати низ различни изданија. Конечно, најраните песни беа спасени, со цел да се зачува импулсивноста на авторот за кој зборуваше неговиот однос со природата, со времето што мораше да го живее, па дури и на претседател како Абрахам Линколн на кого му посветува елегија. За разлика од духовноста што испушташе романтизам, Витман знаеше како да се обдари поезијата од XNUMX век со обем и форма, на материјализам олицетворен во човек кој исто така знае да размислува и да постои.

Песни, од Емили Дикинсон

И покрај повеќе од 1800 песни што Американката Емили Дикинсон ја напишала додека била жива, неколку од нив биле објавени. Всушност, оние што ја виделе светлината во животот на авторот биле модифицирани од некои уредници кои не се осмелувале да му ја покажат на светот уникатната поезија на оваа жена, заклучена во голем дел од нејзиниот живот во една просторија. Дури по неговата смрт, во 1886 година, кога неговата мала сестра ги открила сите песни и ги објавила на светот. Негувани од Библијата и американскиот хумор, навигација помеѓу смртта и бесмртноста што толку многу ја инспирираше, Дикинсон се смета за еден од големи фигури на поезијата на САД.

Прочитајте го Песни од Емили Дикинсон.

Дваесет loveубовни песни и очајна песна, од Пабло Неруда

«Ми се допаѓа кога молчиш затоа што си како отсутен “.

Еден од најпознатите поетски цитати од шпанските букви Таа е дел од оваа книга, прва од Неруда и објавена од чилеанскиот автор во 1924 година на возраст од само 19 години. Вршење на употреба на Александриски стих и неговиот сопствен стил со кој се обиде да се извлече од реализмот што преовладуваше во неговите први дела, книгата е составена од дваесетина безимени песни и една последна, Очајната песна, која ги сумира чувствата на авторот кон неговите младешки lovesубови. Еден од најзначајните дела на шпански јазик во XNUMX век, дефинитивно.

Нема да можете да престанете да читате Дваесет loveубовни песни и очајна песна.

Поет во Newујорк, од Федерико Гарсија Лорка

На 18 август 1936 година, Федерико Гарсија Лорка бил застрелан некаде помеѓу Визнар и Алфакар, во Гранада, оставајќи ги во наследство најзначајните стихозбирки на Андалузија што толку многу ги сакаше и работи како Поет во Newујорк. Објавено постхумно во 1940 година во две различни први изданија, но не совпаѓајќи меѓусебно од очигледни причини, големото дело на Лорка беше консолидација на авторот, на човек кој во градот Newујорк каде што живеел помеѓу 1929 и 1930 година се обидел да предизвика чиста убавина, далеку од индустријализацијата, капитализмот и расизмот што преовладуваше во САД. Дело во кое Лорка, во тоа време во депресија, се отвора кон светот обидувајќи се да ја најде својата најдобра верзија.

Ариел од Силвија Плат

Пред да изврши самоубиство во 1963 година, Силвија Плат ја заврши збирката песни со наслов Ариел да бидат објавени од нејзиниот сопруг и литературен асистент, Тед се гушка, една година подоцна. Контроверзноста дојде кога делото го модифицираше Хјуз, кој отстрани некои од постојните песни и додаде други необјавени со цел да се намали повторувачкиот карактер на делото, кое експертите го критикуваа и бранеа подеднакво. Делото, подраматичен пресврт во споредба со претходните дела на Плат, се потпира на природата како платно на карактеристичната меланхолија на авторот.

Поетска антологија, од Марио Бенедети

Уругвајски раскажувач и романсиер, Бенедети исто така посвети голем дел од животот на поезијата. Секојдневието, возвишено како епски мотор и зачинето со loveубов и политика, хумор и размислување, жени и спомени, проникнуваат на страниците на овој Поетска антологијаобјавена во 1984 година. Најдобра опција кога станува збор за пристап до најдобрите стихови на авторот во еден том.

Други начини на користење на устата, од Рупи Каур

Сè започна на сметка на Instagram во која канадската индиска поетеса Рупи Каур започна да објавува извадоци од нејзиното дело. Месеци подоцна, и по фотографијата на авторот како остава трага од менструација на креветот што направи револуција во социјалните мрежи, Каур објави две книги: Млеко и мед (Други начини на употреба на устата, во нашата земја) и Сонцето и нејзините цвеќиња, дела што обединуваат поезија за овие и идните генерации каде што не недостасуваат референци на теми како што се феминизам, кршење на срцето или имиграција.

Што се за тебе најдобрите книги со поезија досега?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.