Најдобри шпански историски книги

Најдобри шпански историски книги

Историјата на Шпанија е полна со борби, предавства, битки и сложеност што многу малкумина ја знаат. Всушност, дури и историчарите не го запознаваат целиот обем на историјата на Шпанија, туку се фокусираат на дел од неа за да истражуваат што е можно подлабоко. Затоа, кога станува збор за наоѓање на најдобрите книги за историја во Шпанија, важно е да одредите кој период навистина сакате да го изучувате.

И од оваа причина денес сакаме да ви помогнеме да знаете една избор на најдобри историски книги во Шпанија. Се разбира, тие не се сите, но некои од најрепрезентативните се. Со нив можете да дознаете како живееле луѓето во Шпанија, причината поради која се појавиле конфликтите, културата што преовладувала и многу повеќе.

Како да ги изберете најдобрите книги по историја во Шпанија

Како да ги изберете најдобрите книги по историја во Шпанија

Замислете дека имате работа да завршите; или дека сте виделе филм или серија и сакате да дознаете повеќе за шпанскиот историски период во кој се одвиваше. Најнормално е што одите во книга да прочитате за тоа. И дека среќавате неколкумина кои ја третираат истата работа. Меѓутоа, ако сте iousубопитни и прочитате неколку, ќе сфатите дека, понекогаш, историските настани можат да бидат раскажани на различни начини.

Секој автор има свој начин да раскажува, како и да толкува одредени настани во историјата. Причина зошто меѓу историските книги на Шпанија можете да најдете разновидност. Но, како ги избирате најдобрите? Може да бидете водени од следново:

  • Проучете го неговиот автор. Понекогаш, прегледувањето на профилот на лицето кое ја напишало книгата ви помага да знаете малку подлабоко за неговата обука и искуство, како и за тоа каде се движи за да ги добие податоците со кои го аргументира своето историско расудување. Колку повеќе имате доверба, толку ќе има подобар кредибилитет.
  • Не останува само со една книга. Најлошото нешто што можете да направите кога читате книги по историја во Шпанија е да останете само со една книга или со еден автор. Секој од нив спроведува истрага и ќе има такви кои повеќе се фокусираат на еден или друг аспект. Покрај тоа, постојат и разлики во мислењата и, за да создадете свое, потребно е малку да прочитате на неколку автори, за да добиете поопшт заклучок.
  • Определете кој период од историјата (или зоната) сакате да го прочитате. Не е исто да се чита историја на Шпанија воопшто, до едно од средновековните времиња, на инквизицијата во Шпанија ... Првиот ќе биде поопшт, и затоа ќе оди подлабоко во прашањата; вториот ќе оди директно на одредена историска фаза на земјата, истражувајќи се во неа и давајќи детали кои, во спротивно, остануваат незабележани.

Ова се најдобрите историски книги на Шпанија

Откако ќе го знаете сето ова, време е да ви дадам нешто примери на шпански историски книги што треба да ги прочитате. Ве предупредуваме дека ги нема сите што ги препорачуваме, бидејќи би ги имало премногу, затоа зедовме избор од нив што можете да ги најдете во книжарниците. Овие се:

Кратка историја на Шпанија

напишани од страна на Фернандо Гарсија де Кортазар и Хозе Мануел Гонзалес Весга, оваа книга со повеќе од 900 страници ви нуди кратка визија, како што сугерира и нејзиното име. И тоа ви дава вовед во историјата на Шпанија низ годините, но без да навлезете премногу длабоко.

Се разбира, тоа е доста добро по тоа што ќе ве остави да сакате да истражувате во одредени теми, што ги отвора вратите за други читања, во овој случај на конкретната тема што го привлече вашето внимание.

Тоа го немаше во мојата шпанска книга за историја

напишани од страна на Франциско Гарсија дел Junунко, Повеќе е книга за „поддршка“, бидејќи иако ви кажува дел од историјата на Шпанија, таа е насочена кон луѓе кои веќе ја знаат историјата, а она што го бараат е да навлезат во тие детали што ги пропуштаат другите автори тие на почетокот не ги земаат предвид.

Со други зборови, во оваа книга можете да најдете iosубопитност, фрапантни факти, работи што не сте ги знаеле ... накратко, аспекти што може да завршат привлекување на многу внимание на читателите и да го осветлат осигурувачот на таа curубопитност за да истражите повеќе тој дел од историјата на Шпанија.

Историјата на Шпанија раскажана за скептиците

Оваа книга е напишана од Хуан Еслава Галан Таа е една од најчитаните во врска со историјата на Шпанија. Се разбира, тоа е уште една книга по пат на резиме, бидејќи, како што ви кажуваме, иако е доста обемна, не може да навлезе во секое време на Шпанија, и тоа покажува.

Како добра работа, тоа е начин на раскажување на авторот, што ја прави приказната многу пријатна, па дури и забавна. Тоа ви помага да се закачите и пред сè, знаејќи на општ начин што се случило во Шпанија, можете да имате поширока визија за сè (иако подоцна сакате да истражувате во различни делови).

Римското освојување на Хиспанија

De Хавиер Негрете, ова е една од најдобрите книги за историја на Шпанија за да се знае специфичен период од историјата, во овој случај делот на проширувањето на Рим од страна на Шпанија, како ибериските народи му се спротивставија и сите политички игри, предавства, итн.

Историја на Шпанија во средниот век

напишани од страна на Висенте Анхел Елварез Палензуела, со неколку шпански средновековни лица, ни претставува една од најдобрите книги во историјата на Шпанија заснована на средниот век. Поточно, можете да прочитате од варварските инвазии од XNUMX век до формирањето на Ал-Андалус, и од таму до доаѓањето на католичките монарси.

Книга што опфаќа само дел од Шпанија, но тоа го прави со толку детали што би можела да биде совршена за оние кои сакаат да истражуваат во тој конкретен период.

Шпанската инквизиција

напишани од страна на Хенри камен, е една од книгите што собира едно од најмрачните минати во историјата на Шпанија. Во овој случај, авторот се обидува да ја раскаже приказната, но исто така и да зборува за митовите и заблудите за кои се смета дека се вистинити, а кои во реалноста не се.

Во овој случај, оваа книга ќе биде повеќе како поддршка, и за оние кои веќе знаат за историјата на инквизицијата во Шпанија, а потоа истражуваат малку подлабоко за да кажат што е вистина за измисленото.

Историја на режимот на Франко

напишани од страна на Луис Паласиос Бануелос, Не можеме да заборавиме на едно време во историјата на Шпанија кое сега е на усните на многумина, времето кога владееше Франциско Франко. Во овој случај, авторот ви носи кратка историја на тој период, бидејќи, и покрај неговите повеќе од 500 страници, тој не навлегува целосно во сè што се случило во тоа време.

Но, тоа ќе ви помогне да знаете на општ начин што се случило.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)