Најдобри книги за читање на овој празник

Најдобри книги за читање на овој празник

Со доаѓањето на август, излетите во нашата земја вртоглаво растат и, заедно со нив, добри книги за читање под чадорот и пред инспиративното сино море. Овие најдобри книги книги за читање на овие празници тие стануваат најдобри предлози за релаксација и патување на други места преку нејзините страници.

Приказната на слугинката од Маргарет Атвуд

Приказна за слугинката на Маргарет Атвуд

По исходот од втората (и интензивна) сезона на „Приказната на слугинката“, истражувајте во литературното потекло на она што е најдобрата серија во моментот може да биде многу препорачливо. Серијата Хулу е инспирирана од хомонимниот роман на канадската писателка Маргарет Атвуд објавен во 1985 година и фокусиран на животот во Гвилеад, тоталитарна држава каде малкуте плодни жени од стариот систем се користат како сексуални робинки. Иако книгата ја опфаќа само првата сезона од серијата, навигацијата по нејзините страници може да стане најдобрата алтернатива кога станува збор за уште подобро разбирање на потенцијалот на овој телевизиски феномен.

Дали сакате да прочитате Приказна за слугинката?

Моето семејство и други животни, од eraералд Дурел

Моето семејство и други животни од eraералд Дурел

Зоолог и натуралист, Дарел се сврте кон литературата за да ни го претстави својот познат «трилогија на Крф«, Од кои ова Моето семејство и други животни Тоа е славно и забавно од сите. Сместена на грчкиот остров Крф, каде што авторот летуваше секоја година, книгата претставува анализа на неговото лудо семејство преку најмалото од неговите деца, момче кое ги обожава своите животни и ги прикажува како подеднакво валидни ликови во рамките на работа Мека, лесна и освежувачка книга за читање на лежалка за време на овие недели на одмор.

Исчезнувањето на Стефани Мејлер, од ëlоел Дикер

Исчезнувањето на Стефани Мејлер од ëlоел Дикер

Една од моментално најпродаваните книги Тоа е најновиот роман на Дикер, добитник на награди како што е Гонкур де Лисјан или Гранд награда за роман на Француската академија. Огромен трилер кој започнува во 1994 година, кога еден градоначалник и неговото семејство се убиени заедно со една жена. Двајца полицајци во Newујорк, essеси Розенберг и Дерек Скот, го испитуваат случајот, иако новинарка по име Стефани Мејлер открива 20 години подоцна дека и двајцата истражители биле во заблуда како убиец. Неколку дена подоцна, младата жена исчезнува. Возбудливо.

Исчезнувањето на Стефани Мејлертоа е една од најдобрите книги за читање на овој одмор.

Други начини на користење на устата, од Рупи Каур

Други начини на употреба на устата на Рупи Каур

Чекам што втората книга на Рупи Каур, Сонцето и неговите цвеќиња, ќе биде објавена на шпански на крајот на август оваа година, празниците можат да станат најдобра пригода за откривање на неговото прво издание: Други начини на употреба на устата. Роден на Инстаграм, оваа стихозбирка станува кратко, но длабоко патување во емоциите на нејзината авторка, канадска поетеса со индиско потекло, која со огромна чувствителност ја раскажува својата визија за феминизмот, семејството или имиграцијата. Лесен и идеален за бегство од социјалните мрежи неколку часа.

Океанска Африка, од Ксавиер Алдекоа

Океанска Африка од Ксавиер Алдекоа

Патувањето ве поканува да патувате, па дури и ако ви е јасно дека сте на вашата дестинација за одмор во 2018 година, секогаш можете да си дозволите да посетите други места во светот без да ја напуштите плажата. Еден од најдобрите предлози е оваа книга на Ксавиер Алдекоа, новинар кој повеќе од 10 години го обиколи целиот африкански континент опишувајќи ги нејзините тешкотии и радости, контрастите на тој голем „океан“ каде што сме сведоци на преговори за миразот на млада Јужна Африка или гладната крстоносна војна на жителите на Сомалија, два примери за реалноста на едно место колку што е фасцинантно игнориран.

Патувајте низ Океанска африка.

Aughtерките на капетанот, од Марија Дуејас

Theерките на капетанот на Марија Дуењас

Последниот роман на Марија Дуењас, Dерките на капетанот, стана една од последните и повеќето успешни лансирања на издавачката куќа Планета. Волшебен роман сместен во Newујорк во 1936 година, кога смртта на сопственикот на шпанска куќа за храна, Емилио Аренас, ги турка неговите храбри ќерки Викторија, Мона и Луз да се пробијат низ град на облакодери толку поразличен од тогашниот Шпанија .

Приказни за разбирање на светот, од Елој Морено

Приказни за разбирање на светот на Елој Морено

Сигурно многумина од вас патуваат со деца на овој одмор, повеќе од доволна причина да ги препорачате овиеПриказни за разбирање на светот од Елој Морено. Повеќе од 22 хартиени изданија објавени зад неговиот грб, овој сет на 38 приказни Willе ги натера малите да размислуваат, почнувајќи од простории толку едноставни, колку што се универзални. Идеална за деца на возраст од 5 до 6 години, книгата исто така прави совршена копија за возрасни кои сакаат да се вратат во детството и кои, особено, претпочитаат да им раскажуваат приказни на своите деца отколку да им покажуваат видеа на YouTube. Потребно и препорачливо.

Wuthering Heights, од Емили Бронте

Wuthering Heights од Емили Бронте

Во лето каде 200 години од раѓањето на Емили Бронте, истражувајќи во неговото најголемо дело, Wuthering Heights, ни се чини најдобро од забавите. Сместен во уникатното село на Јоркшир, романот раскажува за бурната loveубов меѓу Хитклиф, еден млад човек посвоен од Ерншоус, кој во него исфрли груба и одмаздо personalityубива личност и Кетрин Ерншо, ќерка на Ерншоу. Замислен под роман структура за тоа време во форма на матриоска литературен, Wuthering Heights е еден од одлични дела на сите времиња и покрај недоразбирањето што го претрпе при објавувањето во 1847 година.

Повикот на племето, од Марио Варгас Лоса

Повикот на племето од Марио Варгас Лоса

Најновата книга на Варгас Лоса, објавена минатиот март, се втурнува во умот на добитникот на Нобеловата награда да ни раскаже за сите елементи, искуства и влијанија што го сочинуваа посебниот универзум на авторот на „Панталеон“ и „Посетителите“. Автори како Хозе Ортега и Гасет, Карл Попер или Исаија Берлин тие се прикрадуваат на ова единствено патување низ мислата на еден перуанско-шпански писател разочаран од политичките и социолошките катастрофи на неговиот оригинален континент.

Дали сакате да прочитате Повикот на племето?

Која од овие книги за читање на овој одмор би ја одбрале? Дали веќе имате?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.