Најдобри книги од Чимаманда Нгози Адичи

Со векови, африканската култура била угнетувана од странски сили кои се обидувале да го всадат својот поглед на светот во поголем дел од црниот континент. И сега, во XXI век, се кренаа различни гласови за раскажување на реалноста од вчера, денес и утре, со нигериската химаманда Нгози Адичи, која е една од најголемите амбасадори на овој нов бран. Ве покануваме да знаете Најдобрите книги на Чимаманда Нгози Адичи со цел да се потопиме во сите оние приказни замрзнати во времето и што денес се отворени за светот да тврди еднаквост во сите свои сетила.

Најдобри книги од Чимаманда Нгози Адичи

Најдобри книги од Чимаманда Нгози Адичи

Фотографија: TedTalk

Родена како петта ќерка на брак Иго во Нигерија, Чимаманда Нгози Адичи (Нигерија, 1977 година) живееше во поголемиот дел од своето детство во истата куќа што некогаш му припаѓаше на славниот писател. Чинуа Ачебе. Влијанија што го зацементираа немирот на еден млад Адичи, кој на 19-годишна возраст доби стипендија за студирање комуникација и политички науки на универзитетот Дрексел во Филаделфија. Обука што ќе се поврзе со разни курсеви за креативно пишување и магистер по африкански студии на универзитетот Јеил.

Со текот на годините, Чимаманда стана една од големите литературни гласови на Африка, особено благодарение на неговата способност да ги раскажува сите настани од позиција плетена меѓу Африка и САД. Меѓу темите на нивните приказни, феминизмот и глобализацијата се меѓу оние што се повторуваат, бидејќи се нивните различни конференции на Тед Ток, оние што ја осветија нивната позиција во глобализираниот свет на кој му требаат нови перспективи.

Ова се Најдобрите книги на Чимаманда Нгози Адичи:

Виолетовиот цвет

Виолетовиот цвет

Објавено во 2003 година, Виолетовиот цвет стана првиот голем хит на Адичи. Приказна во која се појавуваат двајца браќа, Камбили и Јаја, во кои доминира татко милионер и фанатик. Изложени на најсуровото лице на нигериската диктатура, и двајцата млади ќе ја сменат својата перспектива кон сопствената земја откако поминаа неколку дена во топлиот стан на нивната тетка Ифеома. Вроден примерок за способноста на авторот да навлезе во африканскиот проблем и извртувајќи го како припадник на новата генерација, Виолетовиот цвет е паметна вежба на авторката во обидот да ја обликува историјата на нејзината земја. На цел континент.

Полу жолто сонце

Полу жолто сонце

На 30 мај 1967 година, нигерискиот регион Бјафра се стекна со независност од остатокот на земјата по граѓанската војна во која загинаа илјадници луѓе. Конфликт анализиран во Полу жолто сонце преку три карактери: Угву, вработен во универзитетски професор, Олана, сопругата на професорот и Ричард, млад Англичанец в inубен во мистериозната сестра близначка на Олана. Ликови кои ги потресува војната и мораат да се прилагодат на препишувањето на историјата на една земја преку теми како што се феминизмот, идентитетот или ефектите на странските сили во постколонијална Африка. Романот ја доби портокаловата награда за фикција во 2007.

Нешто околу вратот

Нешто околу вратот

Објавена во 2009 година, оваа збирка раскази ја буди литературната суштина на Адичи во нејзината најчиста форма. Дванаесет приказни кои зборуваат за африканската реалност, на имигрантите кои пристигнуваат во Соединетите држави и не знаат што е кралот лав, на роднини кои растат и ги замолчуваат приказните од минатото или жени кои чекаат во амбасада покриена со муви, се држат до ореол на надеж. Совршено дело со кое треба да се влезе во универзумот на овој писател и да се разберат различните аспекти во животот на некои Нигеријци кои сонуваат да стигнат до таа „ветена земја“ наречена Америка. Секако еден од Најдобрите книги на Чимаманда Нгози Адичи.

Дали сакате да прочитате Нешто околу вратот?

Американеа

Американеа

Ифемелу и Обинзе се двајца за inубени млади Нигеријци кои еден ден ќе ја напуштат својата земја за да одат заедно во САД. Сепак, Ифемелу е тој кој добива виза да скокне на другата страна на Атлантикот. По пристигнувањето на Запад, и со цел да студира на универзитет, младата жена мора да се соочи со различните латентни предрасуди во Соединетите држави во врска со луѓето со нејзината боја на кожа. Американеа, наслов што се однесува на поимот во кој Нигеријците се однесуваат на сонародници кои се враќаат од Соединетите Држави со голем воздух, беше објавена во 2013 година, станувајќи ремек-дело на Адичи. Приказна способна да истражува во многу препреки што ги поставува еден Африканец за да се најде во друга земја, обидувајќи се да постигне своја визија за просперитетен живот. Романот, повторувачки едно од првите позиции во списоците на африканската литература, ја освои наградата Награда на кругот на Националната критика на книга во 2014 година и ќе биде адаптирана во минисерија во која ќе игра Лупита Нионго.

Сите треба да бидеме феминистки

Сите треба да бидеме феминистки

За време на неговиот 2012 Тед разговор, Чимаманда зборуваше за светот на феминизмот, од правичен и што го почитуваше човекот. Еднаквост што не вклучува изненаден изглед на лао-камериер кога жена му дава бакшиш или рецепционер кога ќе го види авторот со високи потпетици како шета низ хотелска сала. Говор што го освои аплаузот на јавноста, подоцна, да биде собрани во пробна форма во ова Сите треба да бидеме феминистки, книга за која е исто толку лесна моќна идеална чита за време на лет.

Опасноста од единствената приказна

Опасноста од единствената приказна

Иако сите треба да бидеме феминистки, го зема говорот на Адичи за време на нејзиниот Тед Разговор 2012, нејзината последна книга објавена во Шпанија, Опасноста од единствената приказна, препишете го говорот на писателот направен во 2009 година. Есеј што тврди дека не е потребно да се намали личност или земја на една приказна, обидувајќи се да разберете ги сите перспективи и верзии што постојат од истиот. Пример лежи во првиот состанок на авторката со нејзината цимерка на Универзитетот во Филаделфија. Таа беше изненадена од неговиот течен англиски акцент и ја праша дали слуша племенска музика на неговиот Вокман. „Ја слушам Мараја Кери“, одговори Адичи.

Дали се осмелувате да ги прочитате овие најдобри книги од Чимаманда Нгози Адичи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.