Најдобри книги за самопомош

најдобри книги за самопомош

Постојат моменти во животот кога нашата умствена состојба не е најдобра и колку и да се трудиме, не излегуваме од спиралата на тага и обесхрабрување. Од оваа причина, понекогаш, дури и најдобрите книги за самопомош ни овозможуваат да се потпреме на нешто, верување што ни дава сила да одиме напред.

Ако се најдете во ваква ситуација и ви треба поддршка, денес сакаме да ви ја обезбедиме најдобри книги за самопомош што можете да ги најдете на пазарот. Сега, запомнете дека тие се книги и дека можат да ве натераат да размислите поинаку. Но, волјата да излезеш од местото каде што си само ти си.

Книги за самопомош, дали навистина функционираат?

најдобри книги за самопомош

Ние сакаме да бидеме искрени со вас. Книгите за самопомош се прирачници во кои, со зборовите на авторите, лицето на кое му треба помош има за цел да размисли за она што се случило, зошто паднавте во оваа ситуација и како можете пообјективно да го разгледате проблемот за поцелосно решавање.

И, тоа е дека, кога си лош, секогаш имаш тенденција да му приоѓаш на проблемот од негативна, лична страна ... без да ги земаш предвид сите околни фактори што можат да влијаат, како во ситуацијата, така и во решавањето на проблемот .

По природа, повеќето луѓе имаат тенденција да размислуваат лошо кога имаат проблем и да ги намалат ефектите што ги предизвикуваат да се заклучат во еден маѓепсан круг што може да предизвика зависност. Затоа, постојат моменти кога фраза од личност, пријател или странец, активира чип што ви дава енергија што ви е потребна за да излезете од таа негативна летаргија и повторно да се соочите со животот.

Нешто слично се случува во случај на книги за самопомош. Она што го бараат авторите е тоа Тие зборови тонат длабоко во твоето битие за да ти дадат енергија да напредуваш. Тие не се лек, ниту пак книга за самопомош ќе ги реши вашите проблеми; тоа може да го направите само вие. Но, треба да престанете да жалите за себе за да го сторите тоа.

И, како што вели кинеската поговорка: „Ако паднеш десет пати, станај единаесет“. Што значи тоа? Дека човечкото суштество е доволно силно да се опорави од се што ќе ти направи животот. Не станува збор за држење книга; но да се бориш за она што го сакаш. И да, може да ве чини повеќе секој пат, но луѓето, како и со приказната за кутијата на Пандора, никогаш не губат надеж, дури и ако станува се помала и помала.

Најдобри книги за самопомош што ги препорачуваме

Сè што рече, исто така не можеме да кажеме дека нема книги за самопомош што навистина функционираат. Има некои кои ќе ви дадат рака, како еден вид тренинг, така што ќе го анализирате проблемот и ќе излезете од таа ситуација. Нема да го реши проблемот, но ќе ве натера да размислите поинаку и тоа ви овозможува да иновирате, да создавате и да наоѓате решенија што не ви се случиле.

Дали сакате да знаете кои се најдобрите книги за самопомош за нас? Имајте на ум дека тие се само избор и дека не сите работат за сите луѓе; секој од нив може да се користи за еден тип на личност, но не и за друг.

Сакајте се како вашиот живот да зависи од тоа

Оваа книга е напишана од Камал Равикант е еден од најпогодните за оние со ниска самодоверба. И, тоа е дека понекогаш општеството е толку сурово што, кон оние кои се различни, или затоа што имаат неколку дополнителни килограми, затоа што се поинтелигентни, или од која било друга причина ги прават да изгледаат како отпадници, кога не мора биди така.

Ако сте од оние кои не се сакаат себеси, оваа книга може да биде совршена за да се поврзете со вас и да видите дека сè што мислите дека единственото нешто што го прави е да се повредите себе си.

Трансформирајте го вашиот мозок со НЛП

Напишано од Венди Јаго, користи невролингвистика, позната и под кратенката НЛП, за да воспостави промена во менталитетот. И, исто како што клиентите можат да бидат „убедени“ да купуваат производи, вие исто така можете да направите ресетирање во вашиот мозок за да се трансформирате.

Всушност, ова е една од најдобрите книги за самопомош што ја препорачуваат дури и психолози и тренери за личен раст.

Измамата на Икар

Напишано од Сет Годин, се занимава со верувања во кои на крајот веруваме самите себе и кои не ограничуваат кога станува збор за живеење на животот. На пример, фактот дека не можете да го направите ова или она нешто затоа што не сте корисни или затоа што секогаш ви велеле дека не вредите. Вие сами се блокирате и верувате во нешто што не мора да биде вистина.

Така, она што книгата се обидува е да ги изложите оние ограничувања што управуваат со вашиот живот и да ги анализирате, дека навистина сфаќате дали се точни или не и, на овој начин, да ги разбиете блокадите и сè што ве тера да не се фрлате нешто што ти се допаѓа

Како да се надминете себеси во време на криза

Од Шад Хелмстетер, една од најуспешните книги во сегашно време. И тоа е дека, со зголемувањето на темпото, работните места исчезнуваат и го отежнуваат постоењето на стабилен начин на пазарот на трудот, тоа може да биде една од најдобрите книги за самопомош за исполнете се со сила и соочете се со тие кризи на попозитивен начин.

Уметноста да не се чувствувате горчливи во животот

Оваа книга од Рафаел Сантандреу се обидува да ги отвори очите и да види дека многу од емотивните проблеми што ги имате се должат на погрешни убедувања на општеството дека мора да живееме. Уште повеќе, тој ја илустрира својата книга со вистински искуства на луѓе кои доживеале екстремна депресија и кои се соочиле со своите најголеми стравови да напредуваат.

Моќ без граници

Од Тони Робинс, овој автор ја открива вистинската моќ на вашиот ум, оној што ви кажува дека сè што сакате можете да добиете ако се борите за тоа. Проблемот е што понекогаш повеќе се водиме од лошо мислење или негативни работи предизвикувајќи на крајот илузија дека мора да исчезнеме или да ја изгубиме свеста. Но, благодарение на зборовите во оваа книга, можете да го промените чипот во вашиот ум, користејќи невролингвистичко програмирање и Емоционална интелигенција.

Таа е една од најдобрите книги за самопомош кои служат како водич за да не се откажувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)