Најдобри книги за патувања

Отвораме книга затоа што треба да се пренесеме на други места и ситуации, да ја избегнеме реалноста преку ликовите што ги донесуваме како пријатели и приказни со кои можеме да се чувствуваме идентификувани. Сепак, има и некои книги чија цел е да ни дозволат да посетиме друга земја во светот без да мора да купиме билет во еден правец. Овие најдобри книги за патувања тие стануваат совршени волшебни килими на кои може да истражувам во мистериите на Азија, патиштата на САД или шпанскиот фолклор.

Најдобри книги за патувања

На пат, од Jackек Керуак

На пат, од Jackек Керуак

Напишано за само три недели на ролна хартија без маргини или празни места, На патот, објавено во 1957 година, брзо стана предводник книга генерација. Младите луѓе од 50-тите години отворени за нови мисли и начини на живот кои во оваа автобиографска приказна најдоа совршен изговор за патување со Керуак низ САД и Мексико, земји кои еден од највлијателните автори на 1947 век патувал помеѓу 1950 и XNUMX година.

Индија: После милион немири, од VS Naipaul

VS Naipaul Индија

Од хинду родители, но роден во градот Порт Шпанија, во Тринидад и Тобаго, Наипал патувал во земјата на неговите предци за да ја изваја на страниците на оваа книга, портрет на таа бурна и духовна Индија, шарена и сива , каде што аспектите како улогата на жените, индустријата во Боливуд или судирите меѓу хиндусите и муслиманите се приближува од Нобелова награда за литература со иронијата и нежноста на оние што ги отвораат очите кон татковината полна со толку многу нијанси. Воодушевување за loversубителите на земјата на кари, јога и Таџ Махал.

Дали сакате да прочитате VS Naipaul Индија?

Кон дивината, од Јон Кракауер

Во дивината од Јон Кракауер

Адаптирано во кино во 2007 година, Кон дивите правци е Автобиографијата на Крис МекКендлес документирана од Jonон Кракауер, 24-годишен млад човек, кој во 1992 година реши да го напушти својот автомобил и да замине во непријателските земји на Алјаска, барајќи да прифати поискусен начин на живот. Телото на младиот човек беше пронајдено безживотно неколку месеци подоцна, предизвикувајќи поделени мислења меѓу оние кои му се восхитуваа на можноста на МекКендлес да го напушти системот и да продолжи со свој животен стил, и оние кои во неговото интернирање видоа тотален чин на незнаење кон природните закони .

Јади, моли се и Loveубов од Елизабет Гилберт

Јадете, молете се и сакајте од Елизабет Гилберт

По разводот и кршењето на срцето, новинарката Елизабет Гилберт се најде на раскрсница без духовност и смисла. Егзистенцијална криза со која тој реши да ја реши патување во Италија, каде што јадеше се што можеше, Индија, земја во чии духовни филозофии се потопи, или Бали, каде што се обиде да го прифати збирот на сите свои рефлексии. Критикуван од оние кои сметаат дека оваа книга е „животен прирачник за здодевни, благородни жени“, но обожавана од оние кои сметаат дека работата на Гилберт е инспирација, Јади, моли се и Loveубов беше адаптиран во филм во 2010 година со starулија Робертс во главната улога.

Реламете со Јадете, молете се и сакајте.

Сто милји од Менхетен, од Гиilleермо Фесер

Сто милји од Менхетен, од Гиilleермо Фесер

Водечки новинар каде и да ги има, Фесер ни раскажуваше приказни веќе 25 години преку Гомаезума, но исто така и преку книги интересни како оваа.Сто милји од Менхетен. Формиран од различни ликови и сопствени приказни, авторот нè запознава со различните нијанси, од ритуалите на робовите до минувањето на годишните времиња, низ земја полна со харизма и убавина што ги надминува клишеата на кои целиот свет секогаш тежел. една од најмоќните нации на планетата.

Партија, од Ернест Хемингвеј

Партија на Ернест Хемингвеј

Уште во 1926 година, Шпанија беше земја заборавена од светот, далеку од сјајот на претходните векови. Интеретен патеписец, раскажуваше Хемингвеј во кавга патувањето на група Американци и Англичани од Париз до Памплона, каде што е познат Празници во Сан Фермин тие станаа најрепрезентативната литературна слика на Шпанија за една генерација обележана со рани од Првата светска војна. Всушност, Памплона е ода само по себе за авторот на „Старецот и морето“ и „Снеговите на Килиманџаро“.

Патничкиот тао, од Пол Теру

„Тао на патникот“ од Пол Теру

Се смета за еден од најдобрите современи патописци, Теру се прослави во 1976 година со објавувањето на препорачаниот Голем железнички пазар, дело што беше проследено со други наслови како на пр. Тао-то на патникот. Во врска со познатата кинеска филозофија, Теру го искористи своето педесетгодишно патување и ни го даде ова Библијата на патникот во која авторот ги меша авторите што го инспирирале да ја преземе неговата авантура (од Марк Твен до Ернест Хемингвеј), како и различни и моќни рефлексии што ќе го ослободат тој патувачки дух што го носите во себе. Сето задоволство.

Диви, од Шерил Залутан

Wild од Шерил Залутан

Обележана со развод, смртта на нејзината мајка и нејзината зависност од дрога, во 1995 година Американката Шерил Страјед одлучи да започне соло авантура за да патувајте повеќе од 4 илјади километри низ патеката „Масив пацифик“ што ја минува цела Калифорнија. Вооружена со ранец и килограми овес, Стрејд завршила да се открие себеси среде природа во која духовите од минатото чекале на секој од патиштата. Чиста инспирација за читатели со низок час.

Диви е една од оние книги што инспирираат.

Крај морето на Кортез, од Johnон Стајнбек

Крај морето на Кортез од Johnон Стајнбек

Во март 1940 година, додека Европа се подготвуваше за својата Втора светска војна, Штајнбек одлучи да отпатува за кое долго време копнееше. Заедно со неговиот пријател, биологот Ед Док Рикетс, започна авторот на Бисерот патување од 4 илјади милји почнувајќи од Монтереј и се граничи со Баја Калифорнија до влегување во тогаш непознатото море Кортез. Патувањето се случило на бродот сардина наречен „Западен флаер“ во кој авторот зел белешки дека ќе се претвори во највозбудливите книги за патувања на XNUMX век.

Дали сакате да прочитате Покрај морето Кортез?

Кои се, според вас, најдобрите книги за патување?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.