Најдобри книги за волшебен реализам

Најдобри книги за магичен реализам

Иако има многу земји и писатели кои ги комбинирале фантазијата и реалноста низ историјата, магичниот реализам се појавил како белег на латиноамериканската литература и подоцна се проширил на остатокот од светот. Способност да се спојат сонот и секојдневниот живот преку овие најдобри книги за волшебен реализам кои не враќаат во оние градови на залутани духови и прогонувани семејства.

Педро Парамо, од Хуан Рулфо

Педро Парамо од Хуан Рулфо

Во 1953 година објавува Мексиканецот Хуан Рулфо серија приказни сместени во измислениот град Комала под името El llanero en llamas. Прва скица на мистериозниот универзум што опфаќа Педро Парамо, еден од романите што го зацементира магичниот реализам како жанр за масите и кој беше напишан за само пет месеци од авторот. Објавена во 1955 година, приказната го раскажува доаѓањето на младиот човек Хуан Пресијадо во град во Комала каде лежи неговиот татко Педро Парамо. Тишините во аглите и старите приказни за еден народ помалку ја зацврстуваат оваа историја која се смета за една од водечки книги со букви од латиноамериканец.

Аура, од Карлос Фуентес

Аура од Карлос Фуентес

Поставен во Мексико Сити во 1962 година, Аура следи ги стапките на Фелипе Монтеро, млад историчар кој решава да ја прифати работата за завршување на мемоарите на еден генерал што живее во неговиот дом. Со месеци ќе живее со неговата сопруга Консуело и неговата внука Аура, две жени кои живеат потопени во темнина за да не ја препознаваат куќата што толку многу ги потсетува на болното лице. Хипнотичко патување низ страстите, тензиите и мрачните намери на неговите ликови каде што нема недостаток на спиритуалистички обреди и тајни страсти. Еден од најзапаметените романи на Карлос Фуентес, кој беше објавен во топлината на точката на вриење на волшебниот реализам.

Сто години самотија, од Габриел Гарсија Маркез

Сто години самотија од Габриел Гарсија Маркез

Тие велат дека кога Габо го напишал овој роман, тој бил во стечај. Тој го продаде својот автомобил, се засолни во стан во Мексико Сити и конечно испрати ракопис до издавачката куќа „Судамерикана“ во 1967 година. Она што Нобеловата награда не можеше да го предвиди е огромен успех дека Сто години осаменост искусни во текот на неговите први неколку недели на ослободување, а уште помалку состојбата на ремек-дело на латиноамериканската литература што на крајот би достигнало. Х-зраци на континент на магија, семејни и странски влијанија, историја на семејството Буендија и градот Макондо стана камен-темелник на латиноамериканскиот бум кој го зазеде светот во 60-тите години на минатиот век.

Куќа на духовите, од Изабел Аleенде

Куќата на духовите на Изабел Аleенде

Чилеанка по раѓање и Венецуеланка по посвојување, Аleенде секогаш знаеше како да ги ткае реалностите на нејзиниот континент, а конкретно на Чиле, комбинирајќи ги со магијата на латентниот магичен реализам во овој роман објавен во 1982 година до голем успех во критиката и јавноста. Куќа на духови нè воведува во четирите генерации на семејството Труеба и нивните приказни испреплетени со политичките настани што го мачат постконијалното Чиле. Сметано за најрепрезентативно дело на авторот, романот филмска адаптација во 1994 година играа Jeереми Ајронс, Мерил Стрип и Антонио Бандерас.

Како вода за чоколадо, од Лора Ескивел

Како вода за чоколадо од Лора Ескивел

Кога се чинеше дека „лудилото“ за магичен реализам заврши, дојде Како вода за чоколадо за да се обезбеди потребната глазура. Навигација по мексиканската традиција да влегуваат во нивните кујни и да им свиркаат на нивната магија, романот на Лора Ескивел објавен во 1989 година стана голем продавач благодарение на употребата на вистинските состојки: aубовна приказна во револуционерното Мексико, драма на жена која нема право да се за loveуби и најдобрите мексикански рецепти за да ги придобијат loversубовниците и читателите. Вториот дел од романот, Дневникот на Тита, беше објавено во 2016 година.

Кафка на брегот, од Харуки Мураками

Кафка на брегот од Харуки Мураками

Да, магичниот реализам претставува латиноамерикански букви, но тоа не значи дека другите автори ширум светот не ја прилагодиле комбинацијата на магија и реалност во неговите списи. Јапонецот Мураками е најдобриот пример, кој ја дели неговата библиографија на интимни романи и други што играат со метафизички универзуми. Неговиот роман од 2002 година Кафка на брегот е веројатно романот што најдобро го буди тој фантастичен свет низ очите на два лика и нивните приказни: Кафка Тамура, 15-годишно момче кое решава да го напушти семејниот дом за да се засолни во библиотека и Сатору Наката, старец со можност да разговара со мачки. Суштинско.

Синови на полноќ, од Салман Ружди

Синови на полноќ од Салман Ружди

Ла Индија Таа е една од оние уникатни земји во светот каде магијата и духовноста се својствени на однесувањето на нејзините луѓе. Оттука, ние не сме изненадени од трошењето на фантазијата што ја раскажуваат приказните на Ружди, особено Деца на полноќ. Роман сместен на полноќ на 15 август 1947 година, ден кога Индија ја постигна својата независност од Британската империја и во која Салем Синај, протагонист на приказната, дојде во светот. Преку неговата приказна, онаа на дете кое развива curубопитни способности, ние сме сведоци на поновата историја на Индија и новата генерација подготвени да ја измислат повторно таа земја што ги предизвикува сетилата на патниците и читателите.

Сакан од Тони Морисон

Сакан од Тони Морисон

Објавено во 1987 година, Сакана es роман посветен на оние „шеесет милиони и повеќе“ робови од африканско потекло кој почина откако беше потчинет преку Атлантикот. Историски факти претставени од Сете, робинка, која решава да избега со својата ќерка од плантажата во Кентаки, каде што живеат во ропство, за да стигнат до Охајо, слободна држава. Духови и ужаси на крстоносна војна што зборува за сите оние тишини што со децении ги удавија суровите луѓе, па дури и самата литература. Објавено во 1987 година, романот ја доби Пулицеровата награда следната година и беше прилагодена во кино со Опра Винфри во улогата на Сет, лик базиран на робинката Маргарет Гарнер.

Кои се најдобрите книги за волшебниот реализам што сте ги прочитале за вас?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Гори ренџер dijo

    Лјанеро во пламен никогаш не отишол во Комала, сè до 55-тата година кога бил основан, тој имал изгореници од 3-ти степен. Рамнината, од друга страна, не затоа што не можеше да се движи.