Најдобри книги со историски романи

Цитирање на Кен Фолет.

Цитирање на Кен Фолет.

Потрагата по „најдобри книги со историски романи“ е многу честа појава кај читателите-аматери на текстови засновани врз вистински настани. Иако има писатели кои користат измислени ликови во своите дела, неизбежната карактеристика на овој жанр е непроменливоста на фактите. Тоа е, протагонистите можат да бидат измислени, но не и јадрото на настаните или датумите.

Така, историскиот роман бара добра претходна документација, инаку пишувањето станува категоризирано како фикција или фантазија. Се разбира, видот на јазикот, аргументативниот стил и употребата на одредени лирски и / или наративни ресурси се исклучива надлежност на авторот. Во овој момент, начинот на кој писателот го поканува читателот да „патува низ времето“ зависи само од нивната дискреција и креативност.

Јас, Клаудио (1934), од Роберт Грејвс

Заплет и контекст

Јас Клавдиј - Оригинален наслов на англиски јазик - е врвна опера според признавањето и продажбата на британскиот автор Роберт Грејвс. Таа се заснова на извештаите на Тацит, Плутарх и текст на Суетониј претходно преведен од Грејвс, Lивоти на дванаесетте Цезари. Важно е да се спомене дека Клаудио во тоа време беше релевантен хроничар и произведе автобиографија (моментално изгубена).

На овој документ е познато дека го раскажува сукцесијата на династијата Хулио-Клаудија. Исто така, има детали за физичките пречки (пелтечење, куцање, некои нервозни тикови ...) за кои Клаудио се третираше како ментално хендикеп од неговото семејство. Овој „отфрлен“ дојде на власт на 49-годишна возраст и воспостави железна монархија со фасадата на Република.

Богот на дождот плаче над Мексико (1938), Ласло Пасут

Содржина и основа на делото

Ласло Пасут врвно ги интегрирал современите документи и археолошките истражувања за да го пресоздаде еден од најфасцинантните пасуси во Новиот свет. Поточно, нарацијата се фокусира на освојувањето на Мексико од страна на трупите на Хернан Кортес. Кој сметаше дека извршува Божествен мандат со воспоставување со дистанцирање на домородците од паганството.

Резултатот е шокантен и многу рефлексивен наратив за последиците од културниот судир меѓу Шпанците и Мексиканците. Што повеќе, маестралната мешавина на вистински ликови со некои измислени ја демонстрира експертизата на Пасут за опишаниот историски контекст.

Војната на крајот на светот (1981), од Марио Варгас losоса

Приказна линија и историски контекст

Во 1897 година, селаните од североисточен Бразил предводени од Антонио Конселхиро одбија да плаќаат даноци на новата република поради религиозни причини.. Од оваа причина, централната влада нареди мобилизација на 10.000 војници за насилно да ги покорат доселениците. На овој начин, војната во Канудос започна среде земја опустошена од суша и болести.

Подоцна, земјопоседници - кои подразбираа моќ и статус држени за време на монархијата -, предводени од баронот де Кањабрава, се приклучија на републиканската војска. Таму, нејзините жители претрпеа последици од крвава опсада во апокалиптична атмосфера стануваат со крајот на векот (и крајот на светот).

Еретикот (1998), од Мигел Делибес

Историски контекст и заговор

Делибес го води читателот за рака до Ваladадолид за време на владеењето на Карлос V, време обележано со политички и верски пресврти. Првично, се посочува случајност околу датум: 31 октомври 1517 година. Тој ден Мартин Лутер ги закова 95-те тези што доведоа до појава на протестантската реформација на вратите на црквата Витенберг.

Во меѓувреме, во земјите на Ваladадолид, се роди Сипријано Салцедо, сираче на мајка од самото раѓање и презрено од татко му. Додека тој можеше да смета на грижата за медицинската сестра, нејзината трауматска загуба обележа маж кој стана успешен трговец. Иако, се разбира, најрелевантен аспект од неговиот живот беше неговиот однос со подземните протестантски струи.

Последната крипта (2007), од Фернандо Гамбоа

Заговор и синопсис

Улисес Видал, стручен нуркач, пронајде бронзено bвонче закопано под корална формација на карипскиот брег на Хондурас. Металното парче со карактеристики на Темплар датира од XNUMX век и било потопено таму еден век пред доаѓањето на Колумбо во Америка. Возбуден од можноста за авантура, Видал склучува сојуз со реномиран историчар и смел археолог од Ацтеките.

Крајната цел е прилично амбициозна (носи и цела низа опасности): легендарниот плен на Редот на храмот. Нивното истражување ќе ги одведе низ Барселона, Малијанска Сахара, џунглата во Мексико и границите на Карибите. Средновековната тајна за откривање може да ја смени познатата историја на човештвото и визијата на човекот за универзумот и за себе.

Платеник од Гранада (2007), од Хуан Еслава Галан

Аргумент

Година 1487 година, период на повторно освојување на сегашна Андалузија од страна на армијата на кралот Фернандо. Така, маварското кралство Гранада се соочува со непосредна закана што ќе биде уништена по долга опсада на градот Малага. Соочен со очигледна надмоќ на непријателот, Мохамед Ибн Хасин (Гренадиски император) пристигнува во Истанбул со својот слуга да побара помош од неговите отомански сонародници.

Целта на Мохамед е да добие поддршка со воен персонал и обновена артилерија. Сепак, турскиот султан му ја доделува целата помош преку еден единствен човек: Орбан, тракискиот ковач. Едно лице да ги содржи сите христијански трупи? Арапите неизбежно би ја изгубиле Гранада ... или не?

Трилогија на векот на Кен Фоллет

Кен Фолет.

Кен Фолет.

Со својата обемна трилогија, Кен Фолет заврши како потврден како најпродаван британски автор во последните децении. За да ги создаде своите заговори, велшкиот писател користи измислени ликови кои имаат некаква синејска, сентиментална, политичка и / или воена врска низ целата сага. Сепак, описот на реалните настани е крајно точен.

Падот на гигантите (2010), опфатени вистински настани

 • Крунисување на Georgeорџ V, крал на Англија и Велика Британија (1911).
 • Сараевскиот напад и последователниот почеток на Големата војна (1914).
 • Враќањето на Ленин во Петроград (1917).
 • Уредбата за забрана во САД (1920).

Зимата на светот (2012), опфатени вистински настани

 • Уредба на Новиот договор во САД (1933-37).
 • Конечни настани од Шпанската граѓанска војна (1939-40).
 • Програма Акциоон Т4, што резултираше во раселување и геноцид на милиони еврејски цивили. Слично на тоа, нацистите нападнаа други религиозни, етнички и хомосексуални малцинства.
 • El Блиц - бомбашки напади врз Лондон (1940-41) од страна на германските воздушни сили.
 • Повелба на Атлантикот (1941).
 • Напад на американската база Перл Харбор од страна на јапонската авијација (1941).
 • Операција Барбароса (Русија, 1941).
 • Битка кај Сталинград (1942).
 • Битка кај Курск (1943).
 • Московска конференција (1943).
 • Почеток на нуклеарната трка.

Прагот на вечноста (2014), опфатени вистински настани

 • Укинување на Берлинскиот Wallид (1961).
 • Движење за граѓански права во САД (1960-тите).
 • Кубанска ракетна криза (1962).
 • Атентати врз американскиот претседател Johnон Кенеди (1963) и пречесниот Мартин Лутер Кинг јуниор (1968).
 • Советска инвазија на Чехословачка (1968).
 • Виетнамска војна (влегување на САД во војна; 1965-73).
 • Скандал во Вотергејт (1972).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Печо Камарена dijo

  Многу интересни кратки коментари на прикажаните дела, се надевам дека ќе продолжам да примам други и во иднина. Поздрав од Лима, Перу.

 2.   Густаво Волтман dijo

  „Војната на крајот на светот“ е величествено дело направено од Варгас Лоса. Го прочитав кога бев на колеџ и сè уште го паметам со големо изненадување.
  -Густаво Волтман.

 3.   Жозе dijo

  Не вклучувајте Саламбо де Флобер ...

бул (точно)