Најдобри книги на Агата Кристи

Кристи Агата.

Кристи Агата.

Кога корисниците на Интернет бараат „Најдобри книги Агата Кристи“, резултатите укажуваат на работата на авторот кој се смета за претходник на детективскиот жанр. И критичарите и читателите аматери ги пофалија насловите на овој британски писател. Всушност, Гинисова книга на рекорди ја смета за најпродаван романсиер во историјата.

Голем дел од „вината“ за таквата етикета Кристи се должи на Херкулес Поаро и Мис Марпл. Тие се двајца од најпознатите детективи на сите времиња и најпознатите води на Кристи. Уште повеќе, Поаро стана единствениот измислен лик што добил некролог во весникот. The New York Times, по неговото последно појавување во Завеса (1975).

Lifeивотот на Агата Кристи во мало

Агата Мери Клариса Милер за првпат ја виде светлината на денот на 15 септември 1890 година во Торки, Англија. Livedивееше во семејство од повисока средна класа. Таа била учена дома за време на своето детство, за кое време развила страствени навики за читање. За време на тинејџерските години, таа студирала во Париз и служела како доброволна сестра за време на Големата војна.

Таа беше омажена за Арчибалд Кристи помеѓу 1914 и 1928 година, со кого ја имаше својата единствена ќерка Розалинд Хикс (1919 - 2004). Нејзиниот втор брак беше со познатиот археолог Макс Малоујан. Со него, таа соработуваше во важни ископувања на Блискиот исток и Северна Африка (места што често се предизвикуваа во поставките на писателот). Двојката остана заедно до смртта на Кристи, на 12 јануари 1976 година.

Карактеристики на неговата работа

Агата Кристи објави 66 детективски романи, шест романтични книги и 14 раскази (потпишани под алијасот на Мери Вестмакот). Секако, неговата тежина во историјата на универзалната литература ја дава неговиот огромен придонес кон жанрот детектив. Која беше патеката со која започна неговиот иконски истражувач Херкулес Поаро Мистериозниот случај на Стилови (1920).

Сепак - и покрај тоа што се малку помалку познати - другите ликови создадени од Кристи не можат да се игнорираат. Таков е случајот со мис Марпл, двојката Бересфорд, полковник Раса, капетан Хастингс и суперинтендент битка, меѓу другите.. Треба да се напомене дека Мис Марпл и Поаро никогаш не се совпаѓаат во ист роман.

Книги со Херкулес Поаро

Завеса (1975), маестралната приказна која завршува со смртта на славниот детектив

Белгискиот приватен детектив глуми во 33 романи и 50 раскази на Агата Кристи, објавени меѓу 1920 и 1975 година. И покрај немилоста и замореноста што ја чувствува британскиот автор кон нејзиниот лик уште од средината на триесеттите години, таа одби да го убие. Причината: јавноста премногу го сакаше Поаро и писателот сметаше дека е нејзина должност да ја задоволи својата публика.

Конечно, внатре Завеса (1975) детективот умира од срцеви компликации. Кога, по „жртвувањето“ на сопствениот морален кодекс, намерно ги остава своите апчиња надвор од дофатот. Добро, Поаро уби умен манипулатор кој никогаш не бил суден. „Victimsртвите“ ги извршиле злосторствата за него. Оваа книга првично е напишана 36 години пред нејзиното објавување.

Убиството на Роџер Акројд (1926)

Настаните се случуваат во Игуменот на Кинг (измислено име) и ги раскажува д-р Шепард, еден од жителите на малото гратче. Таму, Г-ѓа Ферарс е во очај откако го уби својот сопруг и беше жртва на уцена. Потоа, вознемирената дама одлучува да изврши самоубиство и му остава писмо на Роџер Акројд - човекот што го сака - во кое открива што се случило.

Но, Акројд е убиен и единствената личност која е способна да ги расветли фактите е Поаро, кој ужива во неодамнешното пензионирање на Кингс Игумен. Интригантниот тек на настаните кулминира со изненадување што се смета за најимпресивно од романите на Кристи.

Останатите приказни со Херкулес Поаро

 • Мистериозниот случај на Стилови (1920).
 • Убиство на теренот за голф (1923).
 • Поаро истражува (1924).
 • Големата четворка (1927).
 • Мистеријата на синиот воз (1928).
 • Непосредна опасност (1932).
 • Поаро го крши законот (1933).
 • Смртта на лордот Едгвер (1933).
 • Убиство на Ориент Експрес (1934).

Трагедија во три дела.

 • Трагедија во три дела (1935).
 • Смрт во облаците (1935).
 • Водич за мистеријата на железницата (1936).
 • Картички на масата (1936).
 • Убиство во Месопотамија (1936).
 • Смрт на Нил (1937).
 • Немиот сведок (1937).
 • Убиство во Бардсли Мејуз (1937).
 • Рандеву со смрт (1938).
 • Трагичен Божиќ (1939).
 • Смртта го посетува стоматологот (1940).
 • Тажен чемпрес (1940).
 • Зло под сонцето (1941).
 • Пет мали свињи (1942).
 • Крв во базенот (1946).
 • Трудовите на Херкул (1947).
 • Големи плими во животот (1948).
 •  Три слепи глувци (1950).
 • Осум случаи на Поаро (1951).
 • Г-ѓа Мекгинти е мртва (1952).
 • По погребот (1953).
 • Убиство на улицата Хикори (1955).
 • Храмот Насе-Хаус (1956).
 • Мачка во гулабица (1959).
 • Божиќен пудинг (1960).
 • Часовниците (1963).
 • Третото девојче (1966).
 • Јаболка (1969).
 • Слоновите можат да се сетат (1972).
 • Првите случаи на Поаро (1974).
 • Мис Marple

Ако Поаро е уреден истражувач кој решава сложени случаи во границите на Британското Царство, истрагите на Мис Марпл се ограничени на англиското село. Поточно, Злосторствата разрешени од оваа постара спинстер дама се случуваат во Сент Мери Мид, измислен мал град во јужна Англија.

Вкупно, Кристи создаде 13 романи плус неколку раскази во кои глуми госпоѓицата Марпл. Таа е опишана како прекрасна осамена старица, идеалист, fondубител на гатанки и со широко познавање на природата. Точно, ова знаење му овозможува да разоткрие мистерии кои се неразбирливи дури и за најискусните експерти во Скотланд јард.

Смрт во заменикот (1930)

Со овој роман Кристи го запознава светот со госпоѓицата Марпл. Беше октомври 1930 година и фигура женски како протагонисти на детективски роман беше нешто тешко за варењето на јавноста. Сепак, со веќе долгата и плодна кариера на писателот, вратите беа широко разнесени, а читателите во Велика Британија му приредија пријатно добредојде на делото. Исто така, во САД читателите на Агата го прославија доаѓањето на овој нов лик.

Свети Мери Мид е (измислен) локалитет кој служи како средина за развој на Смрт во заменикот. Тоа е типично англиско гратче - прецизно опишано од Кристи - тоа е потресен од убиениот на Луциус Протеро. Телото, на мистериозен начин, се појавува во студијата на викарот. Сè можеше да се реши брзо, ако овој посебен лик - областа на мирот и пензионираниот полковник - не беа едно од најомразените суштества во целиот град.

Госпоѓицата Марпл се наоѓа во необичен амбиент. Тој не само што мора да се справи со фактот дека Протеро беше мразен од многу селани, туку и дека по неговото убиство, две лица ја признаа вината. Истражителот може да го примени своето знаење само за да го рафинира списокот на осомничени до седум. Дел од она што додава поголема напнатост и интриги е тоа што самиот викарник е меѓу наводните виновници. На крајот, како и обично во романите на Кристи, читателите се прегрнуваат од изненадување.

Другите приказни за Мис Марпл

 • Мис Марпл и тринаесет проблеми / Случаите на Мис Марпл (1933).
 • Мистеријата на Регата и други приказни (1939) Збирка раскази.
 • Труп во библиотеката (1942).
 • Случајот со анонимниот (1943).
 • Се најавува убиство (1950).
 • Три слепи глувци и други приказни (1950) Збирка раскази.
 • Трик со огледало (1952).
 • Грст 'рж (1953).
 • Возот од 4:50 часот (1957).
 • Авантурата на Божиќниот пудинг (1960) Збирка раскази.
 • Двоен грев и други приказни (1961) Збирка раскази.
 • Огледало пукаше од една на друга страна (1962).
 • Мистерија на карибите (1964).
 • Во хотелот Бертрам (1965).
 • Одмазда (1971).
 • Криминал за спиење (напишано околу 1940 година; објавено постхумно во 1976 година)
 • Конечни случаи на госпоѓицата Марпл (1979) Збирка раскази.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Импресивна авторка, нејзините книги се ремек-дело, а наследството е беспрекорно и величествено.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)