Најдобри книги за Индија

Најдобри книги за Индија

Индија е таа енигматична земја, со нови ароми и бои, во која сите некогаш сакавме да се изгубиме или, барем, да можеме да забележиме од одреден калеидоскоп. Опција што станува многу поизводлива кога станува збор за патување низ овие најдобри книги за Индија кои ги анализираат различните лица на она што е една од најуникатните нации во светот.

Најдобри книги за Индија

Рамајана

Рамајана

Рамајана е за Индија она што е Одисеја за западната литература: литературната основа врз која се заснова голем дел од културата и нејзиниот начин на разбирање на нарацијата. Објавено некаде во XNUMX век п.н.е. од поетот Велмчки, Рамајана (или Патувањето на Рама) е еп што ја раскажува приказната за принцот Рама и неговата авантура на островот Ланка за да ја спаси својата сакана Сита од канџите на Равана. Совршен изговор за давање на учења на санскритската култура тоа ќе трае со време и уметноста не само на Индија, туку и на земјите од Југоисточна Азија освоена во текот на VIII век.

Свами и неговите пријатели од РК Нарајан

Свами и неговите пријатели од РК Нарајан

Во Индија, биди „свами“ тоа значи да се грижиш за себе, генерално како јоги кој се приближува до породувањето. Свами и неговите пријатели, првата од приказните на Нарајан за „Малгуди“, спонзориран автор на Греам Грин, стана не само една од првиот индиски работи на англиски јазик што ги надмина границите, но исто така и во портретот на една деценија од 30-тите години во Индија обележан со движење за независност кое се приближуваше до своите последни денови. Сепак, многу експерти се обидуваат да ја лоцираат локацијата на Малгуди, тој измислен град во Јужна Индија.

Индија: После милион немири, од VS Naipaul

VS Naipaul Индија

И покрај нејзината локација на Карибите, островите во Тринидад и Тобаго тие ја сочинуваат една од земјите со најголемо индиско население во светот. Исходот од дијаспората за кој беше добро познат Наипол, од хинду потекло, сè до моментот кога реши да се врати на патување во Индија во повторно откријте го вашиот идентитет. Низ страниците на оваа книга, Наипаул ја опишува земјата на неговите предци со иронија и нежност, со илузија на некој што плови на тотално различно место од претходно виденото. Без сомнение, една од најдобрите книги за Индија.

Дали сакате да прочитате Индија, од VS Naipaul?

Синови на полноќ, од Салман Ружди

Синови на полноќ од Салман Ружди

Смета за еден од најдобрите примери на магичен реализам „Произведено во Индија“, Деца на полноќ беше делото што го консолидираше дотогаш непознатиот Салман Ружди покажувајќи кон еден од најзначајните епизоди во историјата на Индија: на полноќ на 15 август 1947 година, во тоа време азиската земја постигна независност. Епизода во која се случува раѓањето на Салем Синај, протагонист со натприродни способности што го претвори ова дело објавено во 1981 година во добитник на наградата Букер или меморијалната награда Blackејмс Тејт.

Совршен биланс, од Рохинтон Мистир

Совршен баланс на Рохинтон Мисти

Роден во Бомбај во семејство Парси, Мисти емигрирал со својата сопруга во Канада во 1975 година каде започнал да објавува серија приказни што ќе се поврзат со објавувањето на Совршен баланс во 1995 година. Роман колку е тежок, но и нежен, сместен во еден индиски град за време на прогласување вонредна состојба четири непознати карактери едни со други да живеат заедно во мал стан. Романот беше номиниран за наградата букер, ја освои наградата Трилиум и беше вклучена во Клуб за книги на Опра во 2001 година, што резултираше со продадени стотици примероци.

Бог на малите нешта, од Арундати Рој

Бог на малите нешта од Арундати Рој

Роден е во сириско-христијанско семејство кое живее во тропскиот регион Керала, држава Јужна Индија, Арундати Рој траеше скоро цел живот за да го напише овој автобиографски роман чии описи го прават уникатно, посебно дело. Приказната, сместена во 1992 и 1963 година, го раскажува детството и последователната средба на Рахел и Еста, двајца браќа близнаци обединети од страшна тајна. По објавувањето во 1997 г. Бог на малите нешта стана бестселер и добитник на наградата Букер.

Wенски вагон, од Анита Наир

Wенски вагон на Анита Наир

Состојбата на жените во Индија Доживеа многу промени, но сепак задржува горчлив остаток. Мотив на кој Наир се обраќа низ страниците на овој роман, чиј протагонист Ахила е средновечна самохрана жена која одлучува да преземе патување со воз каде ќе се сретне со уште пет жени патнички кои се инспирација. Womenени со разбеснети, покорни и борбени сопрузи кои сочинуваат микрокосмос полн со топлина и размислување.

Не пропуштајте Wенски вагон, од Анита Наир.

Доброто име, од hумпа Лахири

Доброто име на hумпа Лахири

Писател на кратки раскази пред романсиер судејќи според успехот и квалитетот на дела како на пр Невообичаена земја, Бенгалско-американскиот автор hумпа Лахири го запрепасти светот со објавувањето на 2003 г. неговиот прв роман, Доброто име. Комплексна приказна што оди по стапките на индискиот брак за погодност што се населува во Кембриџ. По раѓањето на своето прво дете, изборот на името станува совршен пример помеѓу традицијата (бабата мора да ја избере) и модерноста на која тие мора да се прилагодат. Романот е адаптиран во 2006 година во кино.

Белиот тигар, од Аравинд Адига

Белиот тигар од Аравинд Адига

Со коњ помеѓу пикарескиот роман и епистоларот,бел Тигар Се раскажува преку различните електронски пораки што еден човек ги испраќа до премиерот на Кина. Овој човек се вика Балрам Халваи, и тој беше момче донесено од една од најсиромашните области во Индија за да работи како роб батлер за богато семејство од Newу Делхи. Од таму, нашиот протагонист успева да стане крволочен бизнисмен од градот Бангалор. Книгата, напишана од Адига, се претвори во вториот најмлад писател што ја добил наградата Букер, стана бестселер по објавувањето во 2008 година.

Кои се најдобрите книги за Индија што сте ги прочитале?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виолетова Андерсон dijo

  Роман за Индија е пепел на реката Годавари (Амазон). Содржи авантури, егзотични предели, интриги, мистерија, патувања и романса и е добро документиран на теми како што се сати, договорени бракови и маргинализирање на вдовици.

 2.   Розалин Перез dijo

  И уште еден одличен роман што ги опишува хинду-обичаите со јасност и убавина се нарекува Лас Торес дел Силенсио, (Амазон)

 3.   Роза Перез dijo

  Кулите на тишината е уште еден интересен и документиран роман за Индија и нејзините чудни обичаи, достапен на Амазон.

 4.   Лусила dijo

  Навистина Пепел во реката Годавари и Кулите на тишината се одлични романи сместени во Индија, од ист автор (Лурдес Марија Монерт), но може да се читаат одделно затоа што не се сага, туку независни едни од други.

 5.   Изабел Гарсија Морено dijo

  Само што прочитав роман наречен Авантура во Индија и видов дека е од автор по име Кармен Перез Калера и таа потпишува со псевдонимот „сиестецита“. Ми се допадна многу, супер е забавен и најдов дека е многу смешен авантуристички роман. Сега е бесплатно на Амазон.

 6.   qxsfparewn dijo

  nhrxargzpvxzmbxuvgmjrbailfbxwc

 7.   Сандра dijo

  Верувам дека во списокот недостасува една од најубавите и најубавите книги што некогаш биле напишани за Индија, „Добар натпревар“ од Викрам Сет, која специјализираната критика ја смета за најдобар експонент на вистинска Индија.