Најдобри книги од Изабел Аleенде

Цитат на Изабел Аleенде.

Цитат на Изабел Аleенде

Доколку корисник на Интернет побара пребарување „Најдобри книги Изабел Аleенде“, резултатите ќе укажат на неколку од најпродаваните наслови во последните четири децении. И покрај нејзините импресивни најпродавани фигури, добар сектор на литературна критика со презир гледаше на делото на овој чилеанско-американски писател. Дури и најжестоките гласови ја обвинуваат дека е обична копија на Габриел Гарсија Маркез.

Иако самата Аleенде го препозна влијанието на колумбискиот генијалец, некои познати писатели - на пример, Роберто Болањо - ја нарекуваат „прост писател“. Во секој случај, мислењата се субјективни; броевите, бр. Добро, нејзините продадени 72 милиони примероци (преведени на 42 јазици) ја ставаат како најчитана жива авторка на шпански јазик ширум светот.

Lifeивотот на Изабел Анжелика Аленде Ллона, со неколку зборови

Чилеанско-американска државјанка, Изабел Аleенде е родена во Лима, Перу, на 2 август 1942. Нејзиниот татко беше прв братучед на Салвадор Аleенде (претседател на Чиле помеѓу 1970 и 1973 година, сè додека не беше симнат од власт од Пиноче). Идниот писател студирал основно училиште на американска академија во Ла Паз, Боливија. Потоа студирам на приватен англиски институт во Бејрут, Либан.

Од крајот на 50-тите до воспоставувањето на диктатурата на Пиноче (1973), Аleенде живееше во Чиле со нејзиниот прв сопруг, Мигел Фриас. Со кого беше во брак повеќе од 20 години и имаше две деца: Пола (1963 - 1992) и Николас (1963). Подоцна таа замина во егзил во Венецуела до 1988 година, година во која се омажи за Вили Гордон во САД.

Први работни места

Isabel Аleенде работел во важни јавни организации и медиуми во Чиле, Венецуела и Европа пред неговото литературно осветување. Во јужната земја работел во Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) помеѓу 1959-65 година.

Слично на тоа, тој работел во списанија Пола y Мампато; исто така, на неколку чилеански телевизиски канали. Подоцна, таа беше уредник на весникот Ел Насионал и наставник во средно училиште во Каракас. Неговите први објавени книги беа наменети за деца, Баба панчита y Лауки, лаухони, стаорци и глувци, двајцата од 1974 година.

Куќа на духови (1982)

Прв роман, прв бестселер -Тоа е златен сон на кој било писател-, со тоа го постигна Изабел Аleенде Куќа на духови. Ваквото уредничко влијание, во најголем дел, се должи на неговата привлечна приказна оптоварена со елементи на магичен реализам над четири генерации на чилеанско семејство. Оттука произлегува и паралелизмот на кој укажуваат некои критичари Сто години осаменост.

Затоа, во развојот има простор за теми поврзани со loveубовта, смртта, политичките идеали и натприродни проблеми (духови, претчувства, телекинеза ...). Во исто време, книгата одразува некои од најважните социо-политички и религиозни трансформации што се случија во Чиле во текот на целиот XNUMX век.

Некои награди добиени за овој роман

 • Роман на годината (Чиле, 1983)
 • Автор на годината (Германија, 1984 година)
 • Книга на годината (Германија, 1984 година)
 • Гран при Евазија (Франција, 1984 година)

Приказни за Ева Луна (1989)

Заплет и контекст

Во порталите посветени на литературата, тие препорачуваат прво да го прочитаат романот Ева Луна (1987) пред да ја истражи оваа книга со 23 приказни потпишани од овој измислен автор. Многу од овие приказни имаа многу успешни драмски, радио и телевизиски адаптации. Исто така, во неколку од нив се забележуваат одлики на магичен реализам, таков е случајот со оние споменати подолу:

 • „Два збора“
 • „Перверзна девојка“
 • „Валимаи“
 • „Естер Лусеро“
 • „Сопругата на судијата“
 • „Марија глупава“
 • „Гостин на наставникот“
 • „Бесконечен живот“
 • „Дискретно чудо“
 • „Замислената палата“

На ист начин, Ролф Карле - протагонист на Ева Луна- се појавува во последната приказна, Од глина сме создадени, чиј развој е инспириран од вистинскиот случај на Омаира Санчез. Од друга страна, theубовта и силата на жените пред неволји и интриги, претставуваат мобилизирачка нишка на скоро сите приказни. Слично на тоа, заговор за одмазда не може да се издвои.

Список на приказни што завршуваат Приказни за Ева Луна

 • „Клариса“
 • „Бока Де Сапо“
 • „Златото на Томас Варгас“
 • „Ако ми го допревте срцето“
 • „Подарок за девојка“
 • „Тоска“
 • „Најзаборавениот на заборавот“
 • „Малиот Хајделберг“
 • „Пат до север“
 • „Со сета почит“
 • „Одмазда“
 • „Предадени Letубовни писма“

Пола (1994)

Контекст и аргумент

Тоа е автобиографски роман, мотивиран од болеста на Пола Фриас Аleенде, ќерка на Изабел Аleенде. Книгата започнува како епистоларен говор (писмо од авторот до нејзината ќерка) подготвено откако Паула паднала во кома и била примена на клиника во Мадрид. Во овој пасус, мајката се присетува на животот на нејзините родители и баби и дедовци.

Исто така, Аleенде алудира на некои анегдоти за неговото детство и адолесценција, како лични така и на други роднини. Како што напредува текстот, мајката преминува од очај до оставка ... Малку по малку прифаќа дека неговата ќерка навистина престана да биде во тоа лежечко тело.

Dерка на среќата (1999)

Оваа книга е историски фантастичен роман кој трае 10 години (1843 - 1853) и ги носи своите ликови од Валпараисо во Калифорнија. Тоа е наратив со сите типични елементи на најдобрите продавачи на Аleенде. Тоа е, романса, семејни тајни, силни и одлучни жени, епски сценарија, паранормални појави и компензација на нејзините протагонисти.

Синопсис

Прв дел

Се случува во Чиле (1843 - 1848). Овој дел покажува како Елиза - главниот лик на претставата - била усвоена од семејството Сомерс и воспитана во средина од повисока класа.. Слично на тоа, опишани се и личностите на браќата Сомерс (remереми, Johnон и Роуз). Меѓу нив, Мис Роуз беше најмил и најблиска до Елиза.

Друг важен лик беше Мама Фресија, абориџинот Мапуче, кој и даде на Елиза многу кулинарски вештини. Сега, оној кој навистина го трансформираше универзумот на девојчето беше Хоакин Андиета, убав млад човек кој работеше за remереми Сомерс. Момчето го освои срцето на Елиза и стана нејзин overубовник.

Втор дел

Се одвива помеѓу 1848 и 1849 година. Започнува со заминувањето на Хоакин Андиета во Калифорнија да ја испроба среќата среде налетот на златото. Набргу потоа, Елиза дознала дека е бремена и решила да тргне по него (како патник) на холандски брод. На тој брод Елиза станала блиска пријателка со готвачот Тао Чиен, кој и помогнал да ја сокрие и и помогнал откако доживеал спонтан абортус.

По пристигнувањето во Калифорнија, Тао воспоставила пракса за акупунктура и наскоро започнала да ја бара својата сакана. Во меѓувреме, во Чиле, Сомерите беа шокирани од исчезнувањето на Елиза. Особено откако Мис Роуз откри: Елиза беше плод на врската помеѓу Johnон и чилеанка (со непознат идентитет).

Трет дел

Елиза беше малку презаситена кога дозна дека физичкиот опис на одметникот Хоакин Муриета е доста сличен на оној на нејзиниот lубовник. Подоцна, Елиза стапи во контакт со новинарот Jacејкоб Фремонт. Тој не беше во можност да и помогне, но го предупреди семејството Сомерс за Елиза (мислеа дека починала).

Во меѓувреме, Елиза и Тао се населија во Сан Франциско. Во тој град, тој се посвети на помошта на кинеските проститутки да ги обноват своите животи далеку од таа окупација. Со текот на времето, врската помеѓу двајцата стана романтична. На крајот, Хоакин Муриета беше фатен и погубен. Потоа, кога Елиза конечно успеа да го провери идентитетот на злосторникот, таа се чувствува целосно ослободена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.