11-те најдобри книги досега

најдобри книги досега

Книгите постојат многу долго време. Всушност, познато е дека првата печатена книга во историјата е издадена на 11 мај 868. Токму во Кина Ванг ieи одобри печатење и дистрибуција на книгата „Дијамантската сутра“. Ова е всушност првата, а не онаа за која се сметаше дека е Библијата во Гутенберг. Но, со текот на годините, имало некои од најдобрите книги досега.

Ако сте lубител на букви, или ако сте curубопитни знајте кои се најдобрите книги во историјата, тогаш оваа публикација ќе ве интересира затоа што ќе разговараме со вас за неколку дела класифицирани како најдобри што ги имало. Thereе има ли нешто што сте го прочитале?

Поема од Гилгамеш

најдобри книги досега

Ова е една од најдобрите книги во историјата според Светската библиотека, која воспостави список на 100 најдобри според предлогот на 100 писатели од 54 различни земји. Зошто е избрана оваа книга? Па, за почеток, тоа потекнува од XVII век п.н.е., од Сумерија и Акадската империја и е напишано на тој јазик.

Во него ни се раскажани авантурите на кралот Гилгамеш, деспотски крал кој ги злоупотребувал своите поданици. Боговите, за да му одржат лекција, го испраќаат Енкиду, човек кој мора да се соочи со Гилгамеш; но на крајот се пријатели и заедно започнуваат да се осмелуваат да победат одредени непријатели.

Некој прелетува над нидот на кукусот

Овој чуден наслов е всушност една од најдобрите книги досега. Всушност, Нетфликс се сврте кон него за да ја направи својата серија Ratched, бидејќи главниот јунак тука е тиранска медицинска сестра која се грижи за психијатриската болница во Орегон на неортодоксен начин.

Напишано е во 1962 година од Кен Кенси и предизвика многу вознемиреност во тоа време затоа што се сметаше за порнографско или се фалеше со криминално однесување.

100 години осаменост

Напишана од Габриел Гарсија Маркез, оваа книга се смета за една од најдобрите во историјата заради заговорот што се раскажува, но и заради начинот на кој авторот успеал да раскаже сè. Во него, ќе можете да го знаете животот на семејството Буендија-Игуаран, фантазиите, опсесиите, стравовите, трагедиите итн. кои ги опкружуваат и што прават годините да минуваат и ја модифицираат нивната среќа.

Господарот на прстените

Господарот на прстените

Нема сомнение дека R.Р.Р. Толкин создаде дело на фикција толку важно што мора да го има на која било листа на најдобри книги во историјата. И, тоа е дека она што авторот го стори во оваа книга беше одисеја. Тој измисли апсолутно сè, со неколку наративни нишки, комплексна и огромна приказна што се чини дека ги раскажува делото и чудата на друга планета. И некои ликови кои не беа толку херои или како негативци како што изгледаа на почетокот. Покрај тоа, навистина нема еден протагонист, туку неколку, и измислен свет што малку писатели успеале да го имитираат.

Најдобри книги досега: Книгата за работата

Не е познато кој ја напишал оваа книга, иако датира од XNUMX-XNUMX век п.н.е. Во него ќе најдете приказна за еден многу добар и богобојазлив човек. Кога Бог разговара со сатаната за овој човек, ѓаволот одлучува да „искуши“ за да види Бог дека не е толку добар како што се прави дека го тера да верува. Затоа, тој го подложил на искушенија и искушенија со цел да го направи грев Јов. Сепак, не е така лесно како што звучи.

И, тоа е дека книгата има голема филозофија меѓу своите букви, пишување што, иако може да биде тешко да се разбере, особено сега, одговара навистина на многу непознати или ве тера да размислувате за работи што претходно не сте ги земале предвид.

Најдобри книги досега: Арапски ноќи

Најдобри книги досега: Арапски ноќи

Напишана помеѓу 700 и 1500 година, од некој што не знае за кого се работи, „Илјада и една ноќ“ ја раскажува приказната за принцезата Шехерезада, ќерка на везирот кој успева да го смири и запре колењето на Султан Шахријар преку раскажување на приказни.

И факт е дека принцезата, за да го забавува султанот, почнува да му раскажува различни приказни, така што тој ќе заборави сè.

Злосторство и казна

Напишано од Фјодор Достоевски во 1866 година, ова дело е едно од најсложените и ремек-дело на авторот. Што наоѓате во него? Па, зборуваме за Расколников, млад студент со верувања што може да се судрат со оние што ги имате. Сепак, малку по малку учи дека можеби она што тој отсекогаш сметал дека не е вистинската работа.

Најдобри книги досега: Приказните за Ханс Кристијан Андерсен

Најдобри книги досега: Приказните за Ханс Кристијан Андерсен

Малата сирена, грдото пајче, лимениот војник се некои од приказните на Андерсен кои се познати ширум светот. И, вистината е дека таа е една од најдобрите книги во историјата, идеална за најмалите во куќата.

Се разбира, понекогаш, не би било лошо да се знае вистинската приказна и како тие се разликуваат за да стане бајка (затоа што, во случај да не знаете, постои голема разлика помеѓу приказната и „ вистинска “приказна).

Божествената комедија

Напишана од Данте Алигиери помеѓу 1265 и 1321 година, таа е поема која се смета за една од најдобрите на сите времиња. Бидејќи е песна, а исто така античка, таа е полна со симболики, метафори и фрази кои можеби на почетокот не се премногу разбирливи. Но, тоа е едно од најважните дела затоа што, според самите експерти, во него се сместени целото знаење што е постигнато низ вековите (се разбира, сè додека не било напишано).

1984

Овој датум беше насловот што choseорџ Орвел го избра за својата книга, една од најдобрите во историјата. Во него, тој нè сместува во Лондон, во 1984 година, каде што градот се чини дека живее во задушувачка ситуација.

Таму ќе се сретнете со Винстон Смит, пион кој мора да ја препише историјата за да одговара на она што партијата сака да биде официјална верзија. Но, тој почнува да размислува дали тоа што го прави е навистина вистинската работа и дали системот што тој го управува е навистина тој што треба да владее.

Најдобри книги досега: Гордост и предрасуди

Гордост и предрасуди

Janeејн Остин е една од авторките што има „чест“ да биде дел од најдобрите книги во историјата. Тој всушност напиша многу, но гордоста и предрасудите, приказната за Елизабет Бенет и Фицвилијам Дарси, секако е ремек-дело. Всушност, со толку многу адаптации, приказната е несомнено позната.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Енрике Ројо dijo

  Ги прочитав сите, но според мое разбирање, Les Miserables не може да се изостави, исто како и Дон Кихот де ла Манча.

 2.   Леополдо Алберто Трчка Сасија dijo

  Добро утро на сите колеги во Библиотеката, препорачаните по овој повод се навистина многу добри книги, но без намера да бидете забавна вода, или да донесете бледа, штета што чинеа толку скапи и додадоа на овој »(Ако е тоа што може да се класифицира како такво), во Аргентинската Република имаме проблем со затворање на увозот за да се избегне„ ИСКЛУЧУВАЕ “на долари и затоа книгите не се само скапи поради високиот курс, туку и во во повеќето случаи има наслови што не можат да се добијат, во секој случај тоа е нешто што ја пресоздава вистата и мислата, гледајќи и сеќавајќи се на литературното дело што го имаме, што докажува дека: , НО АКО НЕМА ЧИТАТЕЛ, ЛИТЕРАТУРАТА СЕ ЧУВА ЛИЦА “, многу ви благодарам што ми ја дадовте оваа можност да пишувам и ви благодарам што ме зедовте предвид и на вашата листа продолжувате да ги добивате информациите што редовно ги праќате.

  Ниту едно друго особено

  Ти праќам прегратка

  ГОСПОД БЛАГОСЛОВ ВАС
  Поздрав ате.

  Леополдо Алберто Трчка Сасија

 3.   Карлос Гомез Гереро dijo

  Воопшто не според насловот. Во секој случај може да биде: „единаесетте познати книги што мислам да ги ставам тука“.

 4.   Дејв Паломарес dijo

  Мислам дека насловот на овој напис требаше да биде „Најдобрите книги што ги прочитав“. Патем, не е наведено ниту авторот, ниту изворот на информацијата. Типична ставка за луѓето да кликнат и да наплатуваат рекламни.

 5.   Хуан Карлос Окампо Родригез dijo

  11 книги се едвај 5% од најдобрите дела на универзалната литература; Ниту пак е квантитативен фактор, важен е квалитативниот фактор на писателот, на читателот и на темата

 6.   Лудвиг Витгенштајн dijo

  Ми се чини последната сламка дека една статија што се занимава со книги и литература е толку лошо напишана. Освртите за секоја книга не само што не се ништо помалку од суштинско значење, туку има и многу заблуди во пишувањето.

 7.   Самуел Седилс dijo

  Ми се чини последната сламка дека една статија што се занимава со книги и литература е толку лошо напишана. Не само за жал за грешки во пишувањето, туку и за
  тажни и површни прегледи на секоја објавена книга. Понатаму, изборот на книги е субјективен и дискутабилен.

 8.   Isabel dijo

  Оваа листа нема глава и опашка. Го ставаат Господарот на прстените и ги оставаат Дон Кихот и Хамлет. Апсурдно. Да не го спомнувам Гилгамеш и да ги изоставиме Библијата или Куранот

 9.   Антонио Гонзалес dijo

  Насловот треба да биде: »најдобрите 11 книги што ги прочитав», затоа што според вашиот избор, се чини дека малку сте прочитале или оние што го направиле тоа. Тие се добри книги, без сомнение, но има и многу подобри, кои со оглед на нивната трајност меѓу најчитаните на сите времиња со векови, го докажаа својот квалитет. Може добро да се снајдете со вашиот избор, но насловот ми изгледа бомбастичен и арогантен.

  1.    Естелио Марио ПЕДРЕАÑЕЗ dijo

   Одисеја, Илијада и Дон Кихот ги нема на списокот. Ова го одзема целиот кредибилитет од проклетата листа. И има многу книги од трета стапка. Се чини дека Jamesејмс oyојс беше во право: масовниот човек, Леополд Блум, преовладуваше над Одисеј, Улис.

 10.   Стела Марис Переира Рекехо dijo

  „Песната на песните“ (му се припишува на кралот Соломон) и „Срце“ (Едмундо де Амицис). Последната беше првата книга што ја прочитав кога имав 8 години.

 11.   Густаво Волтман dijo

  Прекрасен список на книжевни дела, прочитав многу од нив и тие се величествени, 1984 година, Злосторството и казната ми се омилени.
  -Густаво Волтман.

 12.   Ентони dijo

  Список на најдобри книги што не ги содржи генијалниот господин и малиот принц веќе не е список на најдобрите де факто книги.

 13.   Cecilia dijo

  Прочка недостасува Грофот од Монте Кристо

 14.   Глава на јаворот Гледис Евелин dijo

  Обожавав да се сеќавам на некои од приказните за овие дела што, во најголем дел, имав можност да ги прочитам. Во исто време бев curубопитен да ја прочитам 1984 година што не ја читав и да ги препрочитувам другите. Ви благодариме за толку убав момент. Честитки!

 15.   Пабло Кабрера Вега dijo

  Без оглед на литературните вкусови на авторот, она што ми се чини дека навистина го земам предвид и сакав да бидам конструктивен, е експресивната сиромаштија на текстот. Се разбира, списокот е произволен и дискутабилен, и ми недостасува повик за изворот од кој е извлечено дека овие 11 се навистина најдобри од универзумот, огромен како и литературата.
  Изрази толку сиромашни како „... првата печатена книга во историјата излезе на 11 мај 868 година“, „Овој чуден наслов е всушност една од најдобрите книги во историјата“ или „... што прават годините да минуваат и да се модифицираат неговата среќа »зборува многу малку во корист на лицето кое го напишало овој разочарувачки напис и страницата што е домаќин.

бул (точно)