Најдобри еротски книги

најдобри еротски книги

За неколку години, бумот на еротската литература растеше по успехот на некои романи што го направија жанрот малку по малку прифатен и не скриен. Во многу книжарници најдобрите еротски книги преминаа од „скриени“ во 'рбет и продажбата се зголеми заради овие читања.

Неизбежно е благодарам на роман како 50 нијанси на сиво бидејќи, благодарение на неа, еротските книги почнаа да се појавуваат и стануваат познати. Сепак, не можеме да кажеме дека тоа беше жанр што започна со оваа книга. Еротката постои веќе долго време, но не многумина се одлучија за тоа кога ја читаат. Значи, Денес ќе ви препорачаме некои од најдобрите еротски книги.

Она што ги карактеризира еротските книги

Она што ги карактеризира еротските книги

Еротската литература може да се напише од различни степени. И таму е фина линија помеѓу романса за романса и порнографска содржина во која можеме да лоцираме еротски книги. Во него, романите можат да се осврнат на сексуалната тема од „лесна“ смисла до границата со порнографијата при детализирање на сексуалните сцени.

Но, што точно ги карактеризира еротските книги?

  • Зголемете ја желбата. Приказната мора да биде конзистентна, но во неа самите ликови мора да ја разјаснат желбата што ја чувствуваат за другата личност, не само на романтично, туку и на сексуално.
  • Тие треба да се скршат се предрасуди, непочитување ... Со други зборови, тие треба да го надминат само романтичното внимание, тие треба да бараат сексуална желба, сензуална и, исто така, што не е задоволено само еднаш.
  • Натерајте го читателот да фантазира. Не е потребно еротските книги да раскажуваат сè во детали, туку повеќе да си играат со сопствениот ум на читателот, овозможувајќи им да го „почувствуваат“ она што го доживуваат овие ликови преку зборови.
  • Таа се заснова на сензуалност, провокација, возбуда. Ова е можеби клучот за роман од овој жанр да не достигне порно, што раскажува сексуални средби, но од loveубов и сензации, не толку од самиот чин.

Најдобри еротски книги

Најдобри еротски книги

Сега кога знаете малку подлабоко за еротската литература, сигурно би сакале да знаете кои се најдобрите еротски книги што постојат. И иако не можеме да ги ставиме сите подолу, Бидејќи нема да завршиме долго време, избравме избор од нив за да ви дадеме неколку препораки.

Секако, ќе зависи од вкусот на секоја личност да го сака или не изборот или самата книга.

Нашите препорачани се:

50 нијанси на сива боја

Оваа книга, напишана од ЕЛ Jamesејмс, има спротивставени мислења. Има такви на кои им се допаѓа и на оние кои не им се допаѓаат. Кој вели дека е добро напишано, а кој не. Но, ние не го сместивме тука затоа што сметаме дека е навистина едно од најдобрите, туку затоа што Тој беше тој што го отвори книжевниот жанр, го нормализира и го катапултира во продажба.

Претходно, еротските книги беа скриени и тие малку зборуваа дека прочитале книга со овие карактеристики; се чинеше како табу. Но, со успехот на оваа книга работите се сменија и многу му се должи на него.

Од друга страна, невозможно е да се негира дека станува збор за бестселер и дека стигнал скоро до секој агол на светот, па затоа и не е толку лошо ако стануваше за долго време најчитана книга.

Историја на О.

Овој роман на Полин Реаж, објавена во Франција во 1954 година, беше целосна револуција. Прво, затоа што во тоа време пишувањето за еротски теми не беше вообичаена работа; но ако вклучува и женски лик толку ослободен од секс, уште помалку. Всушност, имаше два фронта, оние што целосно го отфрлија романот и други што го прифатија.

Што се однесува до приказната, го раскажува животот на еден париски фотограф, или, која се в inубува во својот lубовник и учител, Рене. Тој е во садомазохистичко братство и, поради theубовта што ја чувствува кон него, одлучи да влезе во неа и да биде подложен на разни практики на поднесување. Секако, веќе ве предупредивме дека е малку силен, многу повеќе од 50 нијанси на сиво.

Декамерон

Декамерон не е само по себе роман, туку повеќе 100 приказни или раскази што ги создадоа 7 жени и 3 мажи. Напишано е во 1800-тите, а приказните, сите еротски, се независни, па можете да ги прочитате одделно.

Во него ќе најдете различни карактери како мачиња, доктори ... Едно од најпознатите е Алехандрина и нејзините 7 тела.

Ада или кавга

De Владимир Набоков една од најпознатите е Лолита, но и оваа, Ада и ел ародор е една од најдобрите еротски книги. Тој го напишал старо скоро 70 години и ја раскажува loveубовната приказна помеѓу Ада и Ван, двајца loversубовници кои прават инцест.

Всушност, многу експерти сметаат дека тоа е еден од најдобрите текстови во историјата (настрана приказната што ја раскажува).

Lубовникот на Лејди Чатерли

DHLawrence е автор на овој роман што раскажува приказна за брак. Поради последиците што ги остави Првата светска војна врз човекот (го остава засекогаш во инвалидска количка и не може да има сексуални односи), неговата сопруга чувствува непомирливи сексуални желби. До овој момент, тој е способен да одолее. Додека не го запозна Оливер, чуварот на игра, и не потклекне на задоволството и сексуалноста.

Тоа е роман што Во негово време, тој даде многу да зборува, бидејќи самиот автор се карактеризираше со мислење дека сексуалните односи не се само тоа, Тие исто така служеа за поинтимно и лично запознавање на ликовите (вклучително и во реалниот живот).

Прашај ме што сакаш

Прашај ме што сакаш Меган Максвел, нејзиниот автор, бум во продажбата. И работата е, оваа шпанска авторка (нека не ве лаже нејзиниот псевдоним), сè додека не го објави тој роман, таа го напиша само романтично (пиле осветлено или од Шкотска) и се осмели со рискава приказна. И резултатот не беше лош, особено имајќи предвид дека во моментов тие ќе го прилагодат од Ворнер во филм.

Приказната е насочена кон Ерик Цимерман, бизнисмен од Германија, кој мора да патува во Шпанија. Таму ја запознава Judудит, многу привлечна вработена со која почнува да игра, фантазира и да им дава слобода на неговите најскриени желби. Се разбира, исто така од поднесување и доминација (но на друго ниво од претходните).

Ama

Ама, од авторката Кајла Леиз, е целосна спротивност на ликовите што ни се претставени во еротските романи. И дали е тоа тука главниот јунак не е потчинет во врската, туку доминантен. Промена на улоги што привлекува големо внимание и што успеа да се раскаже на начин што изгледа вистина.

Во него ќе се сретнете со доминатрикс, или погрешно тргување, кој поради врската со „мафијаш“, се наоѓа целосно вклучен во истрагата. Ова предизвикува полицијата да се појави во неговата куќа и искри летаат кон одреден инспектор кој, најмалку што сака, е една жена да доминира над него.

Врзан

Ова е една од најдобрите еротски книги што можете да ги најдете. Во него ќе ја откриете Амери, една млада жена која се обидува да го тргне својот бизнис од земја. Со неа работи Моли, која една вечер претрпе грабеж и е повредена.

Затоа, кога се опорави, таа и Амери решија да одат во доџо за да научат самоодбрана. Она што не го очекував е Запознајте маж кој толку многу ве привлекувал, давајќи им можност на желбите и поднесување со него.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)