Најдобри американски писатели

најдобри американски писатели

И покрај тоа што имаат пократка историја во споредба со земјите од стариот континент, САД дефинираат дел од моменталната состојба на Запад. Еволуција што овие најдобри американски писатели се рефлектираат во последните 200 години играјќи определувачка улога во културата и мислата на земјата со која во моментов управува Доналд Трамп.

Ернест Хемингвеј

Ернест Хемингвеј

Смета за една од големи писатели на XNUMX векХемингвеј беше авантурист, човек способен да открие нови места во светот преку неговите приказни. Силно инспириран од таканаречената „изгубена генерација“ составена од иселеници кои, како него, се бореа во Првата светска војна, Хемингвеј ја изнесе сликата за таа фолклорна Шпанија во својата книга кавга, раскошот на француската престолнина на Париз беше забава или африканските сцени на Снеговите на Килиманџаро. Неговата страст кон морето ќе го однесе на Куба, каде што ќе го напише своето најдобро познато дело, Старецот и морето, објавено во 1952 година. Една година подоцна, авторот ќе победи на Нобелова награда за литература како признание за целата негова кариера.

Вилијам Фокнер

Вилијам Фокнер

Добитник на Нобеловата награда за литература во 1949 година, Фалкнер беше еден од Раните литературни модернисти во Америка со усвојување наративни техники од европски автори како Вирџинија Вулф или Jamesејмс oyојс. Неговото дело, карактеризирано со внимателна лексика, долги реченици и нови експерименти, како што е монологот за внатрешни работи, е составено од дела како што се Бучавата и бесот, центриран на декадентното семејство Компсон, или двете испреплетени приказни за Дивите палми, покрај бесконечност од раскази вклучени во неговата колекција Собрани приказни.

Марк Твен

Марк Твен

Сметан од Вилијам Фокнер како „татко на американската литература“, Твен беше еден од најголемите автори во своето време, особено по објавувањето на сатиричната приказна Познатата скокачка жаба од округот Калаверас во 1865 година, која го привлече вниманието на целата земја . Карактеризирано со критика кон постуден и по индивидуалистички свет на возрасни, творештвото на Твен остави зад себе иконски романи како што е Принцот и пауперот o Авантурите на Том Соер, по што следуваше неговото продолжение Авантурите на Хаклбери Фин.

Емили Дикинсон

Емили Дикинсон

Пред 150 години, литературната сцена не ги разбираше писателките, ситуација што би тежела дел од постоењето на една од големи поети на историјата: Емили Дикинсон. Ексцентрична и резервирана, авторката помина дел од последните години од нејзиниот живот заклучена во просторија акумулирајќи до 1800 песни од кои само десетина беа објавени за време на неговиот живот. За среќа, времето ни овозможи да спасиме некои од најголемите дела на Дикинсон, сите под влијание на loveубов, хумор или Библијата и карактеризирани со кратки редови или несовршени рими што натераа некои од уредниците да ги модифицираат своите објавени песни.

Харпер Ли

Харпер-Ли

Иако нема обемна библиографија, Ли е заслужен за создавањето на она што е едно од големи дела на американската литература: Убиј птица подбивка. Како резултат на детството обележано со испитувања во кои учествувал неговиот татко и на кое бил придружуван од неговиот пријател Труман Капоте, Ли изразил дел од својата визија на теми како што се расизам или махизам на дело што ја возвишува фигурата на неговиот протагонист, адвокатот Атикус Финч, што го прави национален расен херој толку неопходен за една деценија како што е 60-тите. Првиот нацрт на делото, Одете и објавете стражар, беше објавено во 2015 година, една година пред смртта на Ли.

Труман капоти

На ден како денес Труман Капоте почина

Ексцентричен и особено, Капоте израснал во различни фарми во јужниот дел на Соединетите Држави каде што започнал да пишува како начин за ублажување на изолацијата. Веќе во тинејџерските години, успехот во неговите први приказни го доби прекарот „ученик на По“, фаза што ќе се поврзе со успехот на Појадок со дијаманти, објавено во 1958 година и прилагодено на кино во 1961 година. Сепак, неговиот голем успех би бил Ладнокрвно, објави во 1966 година обемна истрага што ги утврди столбовите на таканареченото „ново новинарство“.

Johnон Стајнбек

Johnон Стајнбек

Lifeивотот на Штајнбек може да инспирира книга само по себе: од неговата работа на калифорниските фарми каде стапи во контакт со реалноста на имигрантите, до неговите искуства во Newујорк кои учествуваа во изградбата на Медисон Сквер Гарден, Steон Стајнбек конечно запре. Калифорнија, каде што откако живееше со социјални бенефиции со сопругата, тој започна да ги пишува своите најголеми дела. Меѓу најважните се Источно од Еден, Бисерот или, особено, Грозјето на гневот, Х-зраци на голема депресија што во 30-тите години поттикна многу семејства од внатрешноста на Соединетите Држави да емигрираат во Калифорнија, сметаат за земја на можности. Писателот победи на Нобелова награда за литература во 1962.

Едгар Алан По

Едгар Алан По

Пред сите американски писатели на XNUMX-тиот век, По го посеал семето на автономниот писател, или оној кој тврди дека живее на неговите дела пред сè. Обележан со сурово детство, неговите зависности од алкохол и дрога или разни обиди за самоубиство, По исплука дел од својот универзум во избор на приказни како на пр. Златната бубачка o Не се пронајдени производи тоа би ги поставило темелите на Фантастична литература овековечени од други автори години подоцна.

Стивен Кинг

Стивен Кинг

Ако постои современ автор, способен да ги искриви најприродните стравови на човечкото суштество, тоа е Стивен Кинг, «господар на теророт»И автор на до педесет дела што уживаа голем успех во јавноста. Иако неговите неортодоксни методи при пишувањето на неговите романи биле критикувани од експерти, Кинг успеа да направи дела како на пр Беда, It, Гробишта на животни, Carrie o Сјајотвистински класици на модерната хорор литература, повеќето од нив се прилагодија на големиот екран со голем успех во бокс-офисот.

Кои се најдобрите американски писатели за вас? Која од неговите книги ви се допаѓа најмногу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Joel dijo

    На таткото ќе му недостасуваше тековниот криминалистички роман, Jamesејмс Елрој.