Најдобри азиски книги досега

Најдобрите азиски книги досега

La азиска литература читателите и критичарите отсекогаш гледале на тоа како енигматично и необично. Егзотичен лик поврзан со перцепцијата на Западот дека на буквите од Истокот им требало многу време да пристигнат. Од Индија, Кина или Јапонија, овие најдобри азиски книги досега тие кријат бујни приказни кои, пак, ни овозможуваат да го знаеме сведочењето на одредена земја и нејзината култура.

Најдобри азиски книги досега

Бог на малите нешта, од Арундати Рој

Бог на малите нешта од Арундати Рој

Во јужна Индија, постои место наречено Керала формирана од стотици палми и канали избраздени од стари оризови чамци каде се џвакаат магични приказни. Со сириско потекло, индискиот автор Arundhati Roy беше одговорен за оддавање почит на оваа земја со Богот на малите нешта, роман објавен во 1997 година со кој тој го освои престижниот награда за букер. Низ страниците, метафоричкиот карактер на авторот нè втурнува во приказната за две близнаци разделени со трагедија што се случи во 1963 година, не без магичен реализам и огромна завршница.

Сон во црвениот павилјон, од Као Ксуекин

Сон во црвениот павилјон на Као Ксуекин

Се смета за еден од ремек-дела на кинеската литература, Сонувам во црвениот павилјон Напишано е во средината на XNUMX век од страна на Као Ксуекин, член на династијата Кинг. Книга што е најдобро сведоштво за една ера преку перцепцијата на авторот за жените кои го формирале неговиот живот, хиерархискиот поредок на кинеското општество во тоа време и, според тоа, подемот и падот на неговата сопствена династија. Цела класика.

Арапски ноќи

Арапски ноќи

Никој не знаеше кои автори ги напишале, но вистината е дека кога „Илјада и една ноќ“ пристигнаа на Запад во XNUMX век, ништо повеќе не беше исто. Светот го освоија оние приказни за волшебни теписи, шарени чаршии или генијалци заклучени во ламба оркестрирана од лукавството на Шехерезада, девојката која секоја вечер и раскажуваше на султанот нова приказна за да не и ја отсече главата. Доаѓаат од земји како Индија, Сирија или особено Персија, Арапски ноќи нè превезуваат на тој волшебен Исток за кој некогаш сонувавме.

Синови на полноќ, од Салман Ружди

Синови на полноќ од Салман Ружди

Се смета за еден од најконтроверзните автори во историјатаСалман Ружди, барем кај некои ирански фанатици кои само ја зголемуваат цената на главата по објавувањето на Сатанските стихови во 1988 година, Салман Ружди стана познат низ целиот свет по објавувањето на Деца на полноќ. Делото, ода на постколоанизмот и магичниот реализам, ја раскажува приказната за Салем Синај, роден на полноќ 15 август 1947, датумот на кој Индија постигна независност од Британската империја. Книгата ја доби и наградата Букер и меморијалната награда Blackејмс Тејт.

Tokio Blues, од Харуки Мураками

Токио блуз од Харуки Мураками

Ако има еден азиски автор пред кој треба да се поклони, тоа е Мураками. Вечен кандидат за Нобеловска книжевност ни остави некои од најдобрите јапонски приказни, на половина пат помеѓу магнетизмот, мистеријата и интимноста што го карактеризираат овој автор. Иако неговите дела можат добро да се поделат на оние пореалистични и други повеќе метафизички, ние остануваме Токио Блуз, таа ода на младоста отелотворена со кревка loveубовен триаголник во Јапонија во 60-тите години на минатиот век.

Уметноста на војната, од Сан Цу

Уметност на војната на Сан Цу

Некои книги можеби се објавени премногу одамна, но нивната суштина останува безвременска. Ова е случај на Уметноста на војната, книга напишано некаде во XNUMX век п.н.е. од страна на кинескиот воен стратег Сун Цу, кој низ страниците на овој прирачник за живот ги анализира операциите неопходни за имобилизирање на вашиот непријател, спречување на нападите и исполнување на вашите цели. Влијанието на книгата беше такво што деловните училишта ја користат како посебна Библија при обликувањето на нивните корпоративни стратегии.

Клубот „Среќа на Starвездите“ од Ејми Тан

Клубот на среќа на yвездите на Ејми Тан

La дијаспора стана повторувачка тема во литературата во последните децении. Во случајот на првата генерација на кинески имигранти во САД, една од најдобрите книги е Добриот starвезден клуб, деби на писателката Ејми Тан, што беше успех во 1989 година. Врз основа на сопствената приказна на нејзините родители, Тан ни го раскажува во овој роман состанокот на четири кинески жени кои штотуку пристигнале во Сан Франциско во 1949 година земја во која тие никогаш не би се вратиле.

Пролетен снег од Јукио Мишима

Пролетниот снег на Јукио Мишима

Мишима беше една од  најконтроверзните автори на XNUMX век. Фрустриран, мистериозен и свиреп пилот кој во своите дела ја исфрли убавината на сопствениот универзум. Пред неговото самоубиство во ноември 1970 година по антички обред на самурај, писателот го оставил во наследство неговиот издавач тетралогијата Море на плодност, дефинитивна книжевна сага за Јапонија од XNUMX век. Првиот том, Пролетен снег, е aубовна приказна помеѓу двајца млади момчиња од јапонското благородништво во месеци по смртта на императорот Меиџи.

Добра земја, од Перл С. Бак

Добра земја од Перл С. Бак

Theерка на мисионери, Бак живееше во Кина до својата четириесет година, станувајќи верно огледало на културата премногу далеку од западните стандарди. Добрата земја, работа со која тој доби Пулицерова награда во 1932 година, авторката ја истражува Кина на нејзините спомени низ историјата на три генерации на селско семејство во зората на Кинеската револуција. Роман што ни овозможува да научиме за тешкотиите и несреќите на кинеското население кое опфати голем дел од XNUMX век, што засекогаш ќе ја промени судбината на источниот гигант.

Тие прво го убија татко ми, од Лунг Унг

Прво тие го убија татко ми од Унг Бун Лунг

Надвор од Индија, Јапонија или Кина, Југоисточна Азија и земји како Виетнам, Малезија или Камбоџа имаат многу приказни да раскажат. Во однос на второто, најрепрезентативна книга е Прво го убија татко ми, напишана од камбоџанскиот активист Лунг Унг врз основа на детството обележано со Геноциден режим на Пол Пот на чело на Кмерите Руж. Мемоарите на Унг го привлекоа вниманието на Анџелина olоли, која направи филмска адаптација.

Кои се најдобрите азиски книги што сте ги прочитале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.