Најдобрите шпански книги во историјата

Најдобрите шпански книги во историјата

Нашата литература, која завршува на Пиринеите, а понекогаш станува надреална на Канарските острови, која скока од Валенсија до Екстремадура поминувајќи низ Манча полна со големи митови и приказни, цементира свет на букви што никогаш не престанува да се измислува повторно. Да се ​​развива. Овие најдобри шпански книги во историјата тие го потврдуваат тоа.

Најдобрите шпански книги во историјата

Ла Селестина, од Фернандо де Рохас

La Celestina од Фернандо де Рохас

Иако првите верзии на делото пристигнаа во времето на католичките монарси, тоа ќе се случи дури во XNUMX век кога едно од најважните дела на нашата литература ќе постигне успех што ќе го катапултира како жанр сам по себе, литературен и културен феномен. Третирани како «трагикомедија« Ла Селестина ја раскажува приказната за двајца млади луѓе, Калисто и Мелибеа, обединети од триковите на проститутка позната како „Селестина“. Работата беше забранета за време на инквизицијата, а повторно се појави на површина некое време подоцна.

Лазарило де Тормес

Лазарило де Тормес

Иако точниот датум на објавување не е познат, постарите верзии на една од големите дела на шпанската литература датираат од 1554 година. Време во кое протагонистот, Лазарило де Тормес, е принуден да преживее од мизерно детство до неговата венчавка, минувајќи низ ликови на состаноци, како што е познатиот слеп човек, кого го измами за време на дел од нарацијата. Сметана како ода на разочарувањето на една ера и лицемерието на општеството корумпирано од свештенството, Лазарило де Тормес беше забрането до XNUMX век од инквизиција против која се обидел анонимниот автор кој ја напишал драмата.

Дон Кихот де ла Манча, од Мигел де Сервантес

Дон Кихот де ла Манча од Мигел де Сервантес

Објавен на почетокот на 1605 година, Дон Кихот засекогаш ќе го промени не само правецот на литература во Шпанија, но и низ целиот свет. Приказната за благородникот чие претерано читање на витешки романи довело до збунетост на ветерниците во Ла Манча со гигантите беше нешто повеќе од бурлески роман, амалгам на референци за некое време и полифоничен карактер, чиишто различни погледи на протагонистите го револуционираше начинот на раскажување и обраќање кон реализмот. Несомнено, најуниверзално дело на нашите стихови.

Дали не си прочитал «Кихот"?

Фортуната и Јацинта, од Бенито Перез Галдос

Фортуната и Јацинта од Бенито Перез Галдос

Сметаат од многумина како најдоброто дело на Галдос, можеби исто така под влијание на Регентот, објавено непосредно пред тоа од неговиот пријател Леополдо Алас Кларин, Фортуната и Јацинта зборува за две жени. Едната, Фортуната, е брутална и малограѓанска, додека delакинта е деликатна и од добро семејство, двајца спротивставени пол кои на крајот се среќаваат со трагично пропаѓање на судбината. Делото е објавено во 1887 година после година и половина од создавањето од Галдос, кој вложи најголеми напори во својата кариера во оваа работа.

Дали сакате да прочитате Фортуната и Јацинта?

Трска и глина, од Висенте Бласко Ибанез

Трска и глина од Висенте Бласко Ибањез

Во 1902 година, Шпанија беше разочарана од себе. Ја изгубивме Куба, последното упориште на една голема империја која не поттикна да погледнеме кон нашата земја, една од изменетите вредности и наследства што никој не ги посакуваше. Дел од суштината на оваа ера дефинира Трска и кал, дело на Блашко Ибанез сместено Албуфера од Валенсија што ткае приказна за бунт помеѓу главниот јунак, Тонет, кон неговиот дедо и татко, двајцата скромни земјоделци и неговата loveубовна приказна со Нелета. Клучен дел од натурализам, Кањас Баро е роман со традиционални бои исто толку цврсти, колку и зависни.

Семејството Пасквал Дуарте, од Камило Хозе Села

Семејството на Пасквал Дуарте од Камило Хозе Села

La Шпанска литература Ни овозможи да се приближиме до реалноста во секое време, а другите беа задолжени да ги соберат сите овие пасуси во истата работа. Ова е случај на најдобриот роман на Камило Хозе Села, објавен во 1942 година и портрет на човек од рурална Екстремадура од 1882 до 1937 година, период на политички вознемирена Шпанија. Храм-лента што, пак, опфаќа нијанси на натурализам, реализам и социјален роман тоа дефинираше време кое експлодираше во Граѓанска војна со мизерни последици за Шпанија.

Lee Семејството на Пасквал Дуарте.

Нада, од Кармен Лафорет

Нада, од Кармен Лафорет

Андреа е млада жена која оди во Барселона да студира филозофија и литература. Нова епизода во која тој се дебатира помеѓу внатрешните конфликти на неговото семејство и односите што се јавуваат во неговото универзитетско искуство. Глас на едно време како што беше повоено време, Ништо стана добитник на првото издание на Надалската награда отворање нови врати за литературата и, конкретно, за некои писатели од кои Лофорет стана пример за следење.

Пет часа со Марио, од Мигел Делибес

Пет часа со Марио, од Мигел Делибес

Откако го изгуби сопругот, една жена се грижи за своето тело навечер. На ноќната маса има текстови од Библијата, подвлечени од нејзиниот сопруг, поттик што ја води главната личност да промрмори неправилен монолог во кој таа ги искажува страстите и незгодноста на целиот живот. Повод што служи за сумирање улогата на Шпанките во XNUMX век на уникатен, интелигентен начин ... па Делибес.

Пет часа со Марио Тоа е прилично чудо.

Срце толку бело, од Хавиер Маријас

Срце толку бело од Хавиер Маријас

„Не сакав да знам, но научив дека една од девојките, кога веќе не беше дете и не беше одамна вратена од нејзиното патување во брак, влезе во бањата, застана пред огледалото и ја отвори блузата. , го соблече градникот и со врвот на пиштолот посегна по срцето ... »

Овој митски почеток е почетен пиштол за еден од големи современи дела на нашата литература и успех во продажбата по објавувањето во 1992 година. Срце толку бело, чие последно издание беше лансирано во 2017 година по повод 25-годишнината од своето постоење, раскажува за неодамна оженет протагонист чиј меден месец во Хавана носи повеќе од едно изненадување за неговиот брак.

Војници на Саламина, од Хавиер Черкас

Војници на Саламина од Хавиер Черкас

Дефинирано од многумина како пример за фракција (факт + фантастика), Војници на Саламис, објавено во 2001 година, порасна од Опсесијата на Церкас со војникот кој го спаси Рафаел Санчез Мазас, писател на „Шпански баланж“ и пријател на Франко, кој избегна масовно пукање во Барселона за време на самракот на Шпанската граѓанска војна. Совршена комбинација на фантазија и реалност која повеќе од обид да се приближи до големата шпанска војна во XNUMX век, се фокусира на задоволството да се „преживее“ во време на очај.

Кои се најдобрите шпански книги во историјата за вас?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.