Најдобри хорор книги (втор дел)

Цитат на Реј Бредбери.

Цитат на Реј Бредбери.

Во претходните објави беше посочено колку е тешко (или пристрасно) да се направи список што содржи „најдобри хорор книги“ на само една страница. Причината е едноставна: толку кратка должина на букви не е доволна за да се опишат сите извонредни автори на овој поджанр. Тоа е вид на наративна фантастика со која инаугурираше британката Мери Шели Франкенштајн или современиот Прометеј (1818).

Тогаш кул Едгар Алан По воведе нови начини за тероризирање на читателите и писателите како што се Брам Стокер или ХП Лавкрафт го сублимираше „наследството“. Веќе во втората половина на XNUMX век, се појавија главните пенкала на Ана Рајс и Стивен Кинг. Дополнително, во истиот век вреди да се споменат Ширли acksексон, Реј Бредбери, он Фаулс и Вилијам П. Блати, меѓу другите. Еве список на високо препорачани дела во жанрот хорор.

Повик на Ктулуху (1928), од HP Lovecraft

Заговор и синопсис

Овој наслов претставува прво појавување на главната митолошка фигура на таканаречениот „книжевен циклус на митосот Ктулуху“. Тоа е приказна подготвена во формат на новела и структуриран во наратив од два дела од Лавкрафт. Првиот дел започнува со смртта на реномиран професор на Универзитетот Браун во Провиденс и кој е поврзан со напад на секта верна на Ктулу.

Оваа бројка е наводно вонземско суштество кое спие добро од пред појавата на Хомо сапиенси внатре во Р'лие (потопен град). Потоа, во вториот дел е откриен дневникот на капетанот кој ја пронашол метрополата на предците под површината на Тихиот океан. Очигледно, дојде времето за будење на Ктулу и неговите потомци.

Проклетството на Хил Хаус (1959), од Ширли acksексон

Влијание

Исто така познато како Прогонуваната куќа, овој наслов постави неизбежен преседан во приказните за духови. Затоа, Успехот на американскиот автор С. acksексон со оваа книга е далеку поголема од нејзината добра продажба. Само на аудиовизуелно ниво, Возењето на куќата во ридот (на англиски јазик) инспирираше два холивудски филма и истоимена серија на малиот екран.

Слично на тоа, Стивен Кинг го посочува овој роман како едно од најдобрите хорор парчиња на XNUMX век. (Како и да е инспирација за мистеријата на Лота во Салем). Понатаму, Софи Мисинг го оцени овој текст во неговата колона на Гардијан (2010) како „дефинитивна приказна за опседните куќи“.

Содржина и главни ликови

На неодредена локација во Соединетите Држави, замокот е пронајден Hill House, изградена од покојниот Хју Крејн. Тоа е необичен имот што го наследил Лук Сандерсон, еден од четворицата протагонисти. Заедно со него, ликовите споменати подолу се спојуваат во тој престој (секој од нив е опремен со извонредна психолошка длабочина):

- Д-р Johnон Монтеги, експерт истражувач во паранормалните појави.

- Еленор Венс, срамежлива девојка незадоволна од чувството дека постоела без слобода, врзана за хендикепирана и строга мајка.

- Теодора, уметник со ексцентрична и безгрижна природа.

Саемот на темнината (1962), од Реј Бредбери

Заговор и синопсис

Првично е насловен на англиски јазик Нешто лошо доаѓа на овој начин (Нешто лошо треба да се случи), тоа е врвно парче фантазија и ужас. Нејзини протагонисти се Jimим и Вилијам, двајцата 13 години, кои живеат застрашувачка ситуација со мистериозен саем на Средниот Запад. Со тоа место управува енигматичниот г-дин Дарк, чија кожа покажува тетоважа од секој негов работник.

Вработените на саемот се луѓе кои завршија измамени од г-дин Дарк поради понудата на забранета фантазија. Една од најнеодоливите понуди е сонот за вечен живот. Соочени со ваква кошмарна стапица, единствената шанса за спас за протагонистите се чини дека е смеата и приврзаноста. Темно и исклучително уметничко дело постигнато од Бредбери.

Колекционерот (1963), од он Фаулс

Контекст и влијание врз поп-културата

Оваа книга на англискиот автор Johnон Фаулс има огромно влијание врз англосаксонската поп-култура. Во 1965 година, неговата приказна беше донесена на големото платно под раководство на В. Вилер. Слично на тоа, Од 70-тите до денес, алудираат на делови од бројни музички бендови во Европа и САД. Меѓу нив, The Jam, Slipknot, The Smiths, Duran Duran, Steve Wilson и The Raves.

Дури и „господарот на теророт“, Стивен Кинг, го именува Колекторот во најмалку два негови романи (Мајсери и Темната кула). Веќе во новиот милениум, оваа книга инспирираше некои епизоди и ликови на Криминални умови и Симпсонови, две многу популарни телевизиски серии на меѓународно ниво.

Аргумент

Фредерик Клег, државен службеник и аматерски собирач на пеперутки, станува опседнат со Миранда Греј, доброто студент по уметност, кому тајно му се восхитува. Еден ден, тој победил на голем фудбалски облог, се откажал од својата работа и купил селска куќа. Но, тој се чувствува сам во куќата и одлучи да ја киднапира Миранда за да ја додаде во неговата колекција на прекрасни неживи инсекти.

Егзорцистот (1971), од Вилијам Питер Блати

Контекст

Јадрото на овој роман беше инспирирано од егзорцизам за кој слушнал Вилијам П. Блати додека студирал на универзитетот Geорџтаун.. Овој настан ќе се случеше на две американски локации, Маунт Рајнер (Мериленд) и Бел-Нор (Мисури) помеѓу месеците март и април 1949 година. Чудниот настан беше широко пријавен од локалната брана.

Синопсис

Претчувството

Свештеникот Ланкестер Мерин наоѓа фигура на сумерскиот импан Пазузу спротивставена со медал Свети Кристофер среде археолошко ископување во Ирак. Во сојузност, толкува дека следува конфронтација помеѓу доброто и злото, прашање во кое тој има искуство со своите егзорцизми низ цела Африка.

Развој

Предзнакот се потврдува кога тинејџерка по име Реган Мекнил - ќерка на позната актерка - покажува ненадејни симптоми на чудна болест. Всушност, највознемирувачко нешто за нејзината мајка се покажа дека се застрашувачките физички промени и натприродни настани што ги претрпе девојчето. Значи, очајната жена одлучи да побара помош од отец Дамиен Карас.

На почетокот, Карас се двоуми дали да се вклучи бидејќи неодамна ја изгуби својата мајка и се соочува со верска криза. После тоа, тој се согласува да го реши случајот, иако со значителен скептицизам. Сепак, Доказите за демонско поседување се огромни и Карас му се обраќа на помошта на отец Мерин.. Така започнува исцрпувачки егзорцизам што ќе ги испита верата и волјата на сите присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)