Најдобрите приказни во историјата

Најдобрите приказни во историјата

Во последниве години, кратката литература, особено расказите и расказите доживеаја ново златно доба благодарение на социјалните мрежи и времиња во кои инстант содржините повторно го наоѓаат своето место. Сметан за еден од главните жанрови на XNUMX век, време кога приказната беше важна компонента на билтени и весници до појавата на романот, овие најдобри приказни досега тие нè покануваат да ги разгледаме овие кратки, но различни и уникатни приказни.

Трага од вашата крв во снегот, од Габриел Гарсија Маркез

Вклучено во колекцијата Дванаесет аџилак приказни објавена во 1992 година, „Трага од твојата крв во снегот“ претставува двајца младенци кои својот меден месец го започнуваат од Шпанија до Париз. Сепак, сексуалното задоволство кое го доживеа Нена Даконте, главниот јунак, е поврзано со крв чија трага останува во текот на целата европска зима. Обележан со последен пресврт што го дефинира потенцијалот на работата, Најдобрата приказна на Габо ја потврдува добрата работа на колумбискиот писател за кратка литература од која би произлегле некои од неговите големи романи.

Дали сакате да прочитате Трага од вашата крв во снегот вклучен во Дванаесет аџилак приказни ...Дванаесет аџилак приказни »/]?

Ел Алеф, од Хорхе Луис Борхес

Борхес секогаш беше раскажувач, мислител и филозоф на свет што тој го толкуваше на свој начин, на највистински можен начин. За негова заслуга се приказни исто толку прекрасни Забави, меморијата, Кружните урнатини, Југот но, особено, „Алеф“, приказна што ќе му даде наслов на неговата најпопуларна збирка раскази. Објавено во 1945 година, „Алеф“ зборува за вечноста, за тоа непрестајно пребарување од страна на автор кој ја лоцира точката каде што сите универзуми се среќаваат во еден подрум. Чист метафизички шарм.

Дали сакате да прочитате Алеф (современ)Алеф “/]?

Аксолотл, од Julулио Кортазар

Господар градител како Rayuela но исто така и од збирката приказни за потомството, Кортазар сакаше да си игра со двојноста на тие ситници, со соништа во кои никогаш не знаеш кој е сонувач или сонувал. Во случајот на Аксолотл, саламандер со мексиканско потекло што авторот го посетува секој ден во Jардин де Плантес во Париз, писателот предизвикува метафора како осамена, колку што е шокантна во најчистиот стил на Ноќта свртена нагоре, уште еден од неговите одлични раскази.

Дали сакате да го прочитате Комплетни приказни јас ...Комплетни приказни на Хулио Кортазар »/]?

Бакнежот, од Антон Чехов

Чехов напишал повеќе од шестотини приказни, потврдувајќи го својот статус како еден од најпознатите раскажувачи во историјата. Сведок на таа студена Русија чии приказни се обидоа да најдат aирка топлина, „Бакнежот“, приказната што го дава своето име на една од неговите антологии, е еден од најдобрите примери. Приказна чиј протагонист Риабович е офицер кој добива бакнеж од непозната жена за време на чајна забава организирана од земјопоседник. Колку шокантно, толку е магично. Уникатно.

Дали сакате да прочитате Бакнежот и другите приказни ...Бакнежот и други приказни од Антон Чехов »/]?

Пепелашка, од Шарл Перо

Да, Детски приказни тие се можеби најпознатите претставници на кратка литература со која сите пораснавме. И кога ќе погледнеме наназад Чарлс Перо е заедно со браќата Грим, најдобриот раскажувач за деца. Да се ​​избере најдоброто од сите е практично невозможна задача, затоа ни останува Пепелашка, универзална приказна за младата жена искористена од нејзината маќеа и в inубена во принцот од своите соништа. Вклучено во колекцијата Приказни за мајчината гуска Објавена во 1697 година, Пепелашка е позната и по двете адаптации на Дизни, објавени во 1950 и 2015 година, соодветно.

Вашите деца сигурно ќе обожаваат Пепелашка: На ...Приказни за мајката гуска »/].

Посакувана жена, од Чарлс Буковски

Волшебникот од валкан реализам, американскиот писател роден во Германија ни даде список со приказни од кои изборот на најдобрата не е лесна задача. Посакувана жена, приказна вклучена во колекцијата Јужно од Север објавено во 1973 година, се зборува за потрагата на главниот јунак за совршена жена во матниот свет, човек кој патува низ градот Лос Анџелес, кој играл толку клучна улога во творештвото на писателот. Незаменлив.

Дали сакате да прочитатеПосакувана жена ...Сакавте жена од Буковски »/]?

Адрифт, од Хорасио Кирога

Во споредба постојано со Едгар Алан По, Уругваецот Хорасио Квирога создаде дело обележано со темнина, оние од природата што се противат на самиот човек. Пример за ова верување е една од неговите најдобри приказни „Адрифт“, во која нејзиниот протагонист Паулино е каснат од змија на пат кон мало гратче на реката Парана. Самиот наслов на приказната е, пак, најдобрата метафора за огромниот крај што го дефинира делото на овој трагичен автор.

Дали би сакале Приказни: 326 (Писма ...Приказни за Хорасио Квирога »/]?

Како е спасен Ванг Фо од Маргерита Вајсенар

Во 1947 година објавува белгискиот драмски писател Маргерита Јуценар Ориентални приказни, збир на приказни кои адаптираа различни митови на светот, од хинду до грчки преку кинески Како се спаси Ванг Фо. Иако во тоа време некои критичари ја каталогизираа приказната како несмасна имитација на кинескиот наратив, текот на времето ја круниса како една од нај curубопитните приказни на XNUMX век. Патување низ „патеката на илјада кривини и десет илјади бои“ низ очите на Ванг Фо и неговиот ученик Линг кои откриваат дел од кинеската историја и уметност на неверојатен начин.

Патувајте низ светот низ Ориентални приказни / ...Ориентални приказни од Маргерита Вајценар »/].

Кон брегот, од hумпа Лахири

Лахири, писател од бенгалско потекло Добитник на наградата Пулицер, стана еден од најдобрите гласови на индиската дијаспора од неговата генерација, давајќи му на светот дела како што е неговата задолжителна збирка раскази Невообичаена земја. Составено од осум приказни, делото објавено во 2000 година е составено од првиот блок индивидуални приказни и три што ја сочинуваат европската loveубовна приказна на два лика со хинду-потекло, Хема и Каушик. Романса чиј исход го знаеме во третата приказна, Кон брегот, најдобар доказ за можноста за раскажување исто толку моќна како и нејзината разорна завршница.

Откријте Невообичаена земја ...Невообичаена земја на hумпа Лахири »/].

Кои се за вас најдобрите приказни во историјата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   tony dijo

  Предлагам да го смените насловот, затоа што ако за вас приказните што ги цитирате се најдобрите приказни во историјата, тогаш треба да поминете долг пат. Поздрав!

 2.   јакиот dijo

  Сиромашно, мислам дека тие се единствените книги во твојата библиотека!

  1.    Ким Kardashian dijo

   Единствениот, но најдобриот неук