Најдобрите полициски книги

Кристи Агата.

Кристи Агата.

Зборувањето за најдобрите книги за криминал вклучува вооружување со лупа и добра проценка и нурнување во еден од најпопуларните книжевни жанрови денес. Сепак, таа слава со која може да се пофали денес не беше иста како и во нејзините почетоци. И да, станува збор за тренд кој е презиран од литературната критика по нејзиниот изглед (втора половина на XNUMX век). Сепак, презирот од страна на „размислувачката елита“ не претставуваше никаков проблем за авторите на криминалните приказни.

Всушност, писателите Едгар Алан По - големиот претходник на жанрот - Сер Артур Конан Дојл и Агата Кристи се опишани како големи генијалци на светската литература. Заедно со споменатите, се појавуваат имиња како Дашиел Хамлет, Васкез Монталбан или он Вердон (меѓу другите), со дела што се сметаат за фундаментални во полициските наративи

Злосторствата на улицата мртовечница (1841), од Едгар Алан По

Злосторствата на улицата мртовечница

Злосторствата на улицата мртовечница.

Книгата можете да ја купите тука: Злосторствата на улицата мртовечница

Почеток на полицискиот жанр

Американскиот писател Едгар Алан По (1809 - 1849) бил вистински генијалец на буквите, бидејќи знаел да биде пионер во различни книжевни жанрови. Еден од неговите најценети придонеси во светската литература беше неговиот лик како детектив Огист Дупин.. Точно, во Злосторствата на улицата мртовечница се случи првиот од неговите три формални настапи.

Значењето на Огист Дупин

Валидноста на Дупин не е ограничена на текстовите потпишани од По, тој секако е расиплив. Па, на следниот „бесмртен“ детектив во литературата (Шерлок Холмс) јасно влијаеше неговите методи. Како ликот од Херкулес Поаро Кристи Агата. Холмс дури и го споменува директно во неговите приказни (иако како некој „инфериорен“ пред него).

Содржина на Злосторствата на улицата мртовечница

Анонимниот раскажувач е близок пријател на Дупин и е најважниот лик по главниот јунак. Заплетот се фокусира на разрешување на случајот за убиство на две жени (мајка и ќерка) во прилично чудни околности. Дополнително, полицијата успеа да собере неколку траги, а сослушувањата на соседите и можните сведоци не даваат корисни податоци.

Најлошо, меѓу осомничените е и обвинет, чија вина е многу сомнителна. Следствено - трогнат од целосно лични проблеми - Витез Дупин бара дозвола за решавање на злосторството. Откако му е даден, главниот јунак ја користи својата генијалност и детални детали сè додека не ја открие изненадувачката причина за смртта.

Злосторство и казна (1866)

Злосторство и казна.

Злосторство и казна.

Книгата можете да ја купите тука: Не се пронајдени производи

Во оваа претстава, рускиот писател Фјодор Достојевки (1821 - 1881) мајсторски ги меша психолошките одлики и спротивставените перспективи на главните ликови. Иако не е полициска книга во строга смисла на поимот, таа е многу релевантна во жанрот. Бидејќи ги претставува настаните од умот на криминалецот.

Синопсис

Primero, сезнајниот раскажувач ги презентира настаните од гледна точка на главниот јунак, Риодон Раскоovников. Поточно, тој детално го опишува животот на овој студент со проблеми со пари (и покрај помошта на неговата мајка и сестра). Подоцна, Раскоóнилов - нападнат од заблуди на величественост - доаѓа да го оправда грабежот и убиството на старата лихвар, Алиона Иванова.

Подоцна, нараторот ги прикажува перспективите на другите вклучени ликови (полицаецот, неговата сестра, спасителот на неговото семејство ...). Во врвниот момент, главниот јунак им се предава на властите, дури и кога нема инкриминирачки докази против него.. На крајот, Риодон ја исполнува казната во Сибир и чека да се сретне со неговата сакана Соња.

Студија во Скарлет (1887)

Студија во Скарлет.

Студија во Скарлет.

Книгата можете да ја купите тука:

Студија во Скарлет

 

Сер Артур Конан Дојл тој знаеше што прави. Првиот том на Шерлок Холмс им овозможи на читателите да се запознаат со еминентниот истражувач и неговиот верен придружник, д-р Вотсон.. Тоа е икона во рамките на криминалните наративи благодарение на продлабочувањето на техниките предвидени во текстовите на Огист Дупин. Тоа е, дедуктивно расудување, внимание на деталите што не се очигледни за ова, употреба на научниот метод ...

Покрај тоа, Холмс е прилично ладен, ироничен, крајно немирен и особено недоверлив (иако учтив) кон жените. На Студија во Скарлет, британскиот детектив има 26 или 27 години. Заплетот започнува со првата средба помеѓу Холмс и д-р Вотсон. Вториот го охрабрува главниот јунак да го испита убиството на мажот пронајден во ненаселена куќа.

Малтешкиот сокол (1930)

Малтешкиот сокол.

Малтешкиот сокол.

Книгата можете да ја купите тука: Малтешкиот сокол

Напишано од Дашиел Хамлет (1894 - 1961), Малтешкиот сокол Денес е ценет како неподвижна референца во американскиот криминалистички роман. Овој пат, дејството се случува во Сан Франциско. Таму, група дилери на уметност (претежно) се наоѓаат на трагата на скапоцен камен во форма на јастреб и обложен со скапоцени камења.

Оваа титула беше прва од двете во кои играше Сем Спејд, детектив со агресивно однесување и склон кон употреба на неконвенционални методи. Така, Спејд совршено го отелотворува тој тип на инспектор со сомнителен морал, способен да ги искривува правилата и да стори сé за да ги реши криминалите. Што вклучува нечесни, па дури и подли постапки.

Завеса: последниот случај на Поаро (1975)

Завеса.

Завеса.

Книгата можете да ја купите тука: Завеса

Агата Кристи (1890 - 1975) ја напиша книгата за последниот случај на нејзиниот иконски детектив Херкулес Поаро, четири децении пред нејзиното објавување. Заплетот се одвива во Стајлс Корт, замок претворен во хотел каде Поаро се среќава со стариот пријател, полковникот Хастингс.. На кого истражителот му ги открива неговите сомневања за присуството на „кроткиот“ г. Х, меѓу гостите.

Г-дин Х е брутален сериски убиец поврзан со пет претходни убиства, но тој никогаш не бил фатен затоа што никогаш не бил осомничен. Здравствената состојба на Поаро се додава на недостижната способност на криминалецот: тој патува во инвалидска количка поради артритис. Поради оваа причина, тоа бара честа помош во итни околности.

Јужните мориња (1979)

Јужните мориња.

Јужните мориња.

Книгата можете да ја купите тука: Јужните мориња

Овој роман на Мануел Васкез Монталбан (1939 - 2003) Таа е една од најзначајните книги напишана на шпански јазик во текот на XNUMX век. Приказната е сместена во Барселона, таа се фокусира на истрагите поврзани со убиството на Карлос Стјуарт Педрел. За кого, пред да се појави мртов (прободен), се веруваше дека пловел низ јужните мориња една година.

Ликот задолжен за разјаснување на фактите е детективот Пепе Карваhoо (ангажиран од сопругата на починатиот). Меѓутоа, кога истрагата ќе напредува, станува јасно дека Педрел никогаш не ја започнал својата експедиција. Среде владејачката противречност, очигледно, најзначајни се деловните активности на починатиот и неговата опсесија со францускиот пост-импресионистички сликар Пол Гоген.

Знам што мислиш (2010)

Знам што мислиш.

Знам што мислиш.

Книгата можете да ја купите тука: Знам што мислиш

Помислете на број (Англиски наслов) претставуваше деби за објавување соништа за американскиот писател и публицист Johnон Вердон. Не залудно, Оваа книга се искачи на првото место на листата на бестселери на Нацијата arsвезди и ленти. Овој роман во кој глуми детективот Дејв Гурни е еден од најистакнатите наративи во детективскиот жанр на XNUMX-от век.

Таквата изјава е заслужена - освен нејзините комерцијални фигури - и заради многу изненадувачки, динамичен и заговор што предизвикува зависност. Заедно (се разбира) со импресивна комплексност на нејзините карактери. За, Вердон изјави дека тој го изградил својот протагонист под огромно влијание на неговите омилени литерати: Сер Артур Конан Дојл, Реџиналд Хил и Рос Мекдоналд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Имав задоволство Злосторствата на улицата Моргос и криминалот и казнувањето. Првиот е прекрасен, но вториот не гледам дека се вклопува во жанрот за криминал.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)