Најдобрите места за повторно поврзување со читањето во Мадрид

Најдобрите места за повторно поврзување со литературата во Мадрид.

Најдобрите места за повторно поврзување со литературата во Мадрид.

Светот на литературата претрпе големи промени од доаѓањето на Револуцијата 4.0. Појавата на персонални компјутери, а со нив и форматите Doc и PDF, интернетот, е-книгите, Kindle и другите технолошки алатки го олеснија компресијата на илјадници страници во едноставни мегабајти, а тоа, пак, служеше за милиони луѓе да пристапат до материјалот што беше практично невозможно порано.

Сепак, она што првично беше напредок донесе и значителни последици. Дел од овие несогласувања неодамна допревме со она што се случи затворањето на Сиркуло де лекторе од Групо Планета.

Endе заврши ли читањето на хартија?

Не, секако, да се зборува за тоа би било да се влезе во крајност. Како и да е, и повеќе од еколошки причини отколку за што било друго - тоа го бара планетата - што ќе се случи е дека, како што минуваат годините, печатењето книги ќе се намалува.

Она што исто така ќе се случи е дека оваа навика на читање и интеракција директно со печатената книга исто така ќе се намали. Ова ќе биде условено од повеќе аспекти, технолошкиот е еден, а исто така и факторот време. Новите занаети премногу апсорбираат за денешните граѓани и со толку многу одвлекување внимание, малкумина се целосно ангажирани во оваа благородна забава.

Најдобрите места за повторно поврзување со читањето во Мадрид

За оние верни на каузата и кои живеат во Мадрид, составена е низа извонредни места за да уживаат во задоволството да читаат на старомоден начин во прекрасната шпанска престолнина.

Книжарница Мануел Миранда

Реномираниот театарски актер Мануел Миранда му остави одлично наследство на градот, неговата приватна колекција на книги. Местото ја смени адресата три пати, но во моментов можете да ја набавите на Calle Lope de Vega N ° 9.

Влегувањето на оваа страница е да скокнеме во прекрасното минато на масата, дрвениот стол, цврстите лисја, малку прашина и свет кој чека пар очи да го дешифрираат.

Библиотека на шпанскиот институт за културно наследство

Оваа библиотека може да се најде во „Крната од трње“, името што е дадено на зградата во која се наоѓа поради сличноста со нагласената дијадема. Внатре ќе најдете удобност и повеќе од 40 илјади книги за ваше уживање. Местото е совршено да го поминете животот читајќи.

Национална библиотека на Шпанија

Овој пријатен простор е достапен за сите мадриѓани во Националната библиотека и Музејската палата. Тоа е место потопено во историјата и за кое во моментов се зборува за заштита на архивите на Сиркуло де Лекторес.

Станува збор за конструкција стара повеќе од 120 години. Има огромен репертоар на книги за сите вкусови. Обавезно посетете го на Пасео де Реколетос. Се разбира, за да влезете во просториите на просторот за читање, потребна е картичка. Ова може да се побара преку Интернет.

Национална библиотека на Шпанија.

Национална библиотека на Шпанија.

Централниот дел на Калао

Ако зборуваме за впечатливи и популарни места за читање, La central del Callao е задолжителен. Можете да го посетите на Постиго де Сан Мартин бр. 8. Најдобро од сè, додека читате, можете да уживате во добро кафе или аперитив.

Кралска библиотека на манастирот Сан Лоренцо де Ел Ескориал

Овој споменик на книжевноста му го должиме на кралот Фелипе Втори. Убовта на овој монарх кон книгите го натера да нарача изградба на овој комплет, за кој тој нареди да се пополни со најдобрите од најдобрите во литературата од своето време.

Читањето во просторите на ова место е божествен чин. Просторите потсетуваат на минатото на шпанската историја, а томовите во библиотеката се историско богатство на човештвото.

Книги за подобар свет

Ако обожавате читање, мачки и живеете во Мадрид, Libros para un mundo mejor е вашето идеално место. На нејзините простори, најдобрата литература на сите времиња е комбинирана со многу, многу мачкици.

Неговите објекти се наоѓаат на Кале дел Еспирито Санто, а неговите врати остануваат отворени за сите што сакаат да го вложат своето време во уметноста на читање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.