Најдобри книги со неизвесност

Вистината за случајот Хари Квеберт. Неизвесност, напнатост, страв, изненадувања на секој чекор на страницата ... тоа се карактеристичните елементи на најдобрите книги со неизвесност. Ова се текстови во кои читателот чувствува потреба да знае што ќе се случи веднаш и, во исто време, страв од откривање на истото. Затоа, тоа е комбинација способна да генерира многу зависна кука, не е погодна за многу чувствителни луѓе.

Исто така, популарноста (и профитабилноста) на приказните за неизвесност е широко демонстрирана уште од средината на XNUMX век благодарение на бројките за продажба. Исто така, делата на автори како Стивен Кинг, illилијан Флин и ëlоел Дикер - меѓу другите - генерираа стотици милиони долари со нивните филмски и телевизиски адаптации.

Список на најдобрите книги со неизвесност

Еве полиран список на најдобри трилери:

It (1986), од Стивен Кинг

„Господар на теророт“ е прекарот - патем потполно заслужен - со кој Стивен Кинг замина во историјата на универзалната литература. Во оваа смисла, It (Дека, на шпански јазик) е еден од најпознатите амблематски примери за генијалноста на американскиот писател во времето на тероризирање на читателите.

Овој наративен сет во Дери (град во распаѓање во Мејн, САД) е многу повеќе од хорор приказна. Добро сите негови ликови се опремени со извонредна психолошка длабочина и прилично детален контекст. Покрај тоа, Кинг користи различни литературни фигури - метафори, главно - за да додаде повеќе драматичност во опишаната мрачна панорама.

Аргумент

Дали има нешто со капацитет да создаде повеќе страв од убиствен субјект што го менува изгледот според стравот на протагонистите? Во овој случај, чудовиштето на It првично се идентификува како Pennywise, кловнот што танцува. Иако, во вистината, тоа е мрест на паралелна реалност (Мултиверзата) која напаѓа деца некое време, а потоа хибернира 27 години.

Структура и синопсис

Прв дел (поставен кон крајот на 50-тите)

Шесте протагонисти - кои себе си се нарекуваат „губитници“ - одлучуваат да го убијат чудовиштето кога ќе ја откријат неговата макабрна природа. Како и да е, It тој е прилично вешт во манипулирање со луѓе и нивно убивање. На крајот, децата успеваат да го поразат во канализацијата по низа ритуали, но без да бидат целосно сигурни во смртта на нивниот непријател.

Втор дел (27 години подоцна)

Најлошите стравувања на губитниците се потврдени кога It повторно се појавува во Дери во средината на 1980-тите. Уште еднаш, смртната битка е неизбежна и вклучува некои од романтичните партнери на протагонистите. На крајот, сите физички и психолошки лузни на ликовите исчезнуваат заедно со смртта на чудовиштето.

Психоаналитичарот (2002), од он Каценбах

Аналитичарот - Оригинална титула на англиски јазик - е најуспешниот роман во кариерата на Johnон Каценбах. Од неговото лансирање во 2002 година, ова трилер психолошката е многу пофалена од литературните критичари поради психолошката веродостојност на нејзините карактери. Затоа, тоа е прилично сложено и предизвикува зависност за читателите.

Аргумент

Главниот јунак - доктор по психологија Фредерик „Рики“ Старкс - непрекинато го мачи странец. До точка дека ситуацијата ја турка волјата на овој американски лекар да остане разумен и да го спречи неговото самоубиство до крај. И што е најлошо, тоа е плашлив кошмар планиран од некој на кого му верувате ...

Структура и синопсис

Книгата е поделена на три дела, од кои секоја ја предвидува својата содржина на одреден начин со поднасловот. Во првиот дел, Заканувачко писмо, лекарот е уценет од скриен лик кој се нарекува себеси Румплестилцкин. На крајот на оваа третина, Рики ја измислува својата смрт затоа што не може да го идентификува неговиот демнат и да ги заштити своите најблиски.

Потоа во Човекот кој никогаш не постоел, Д-р Старкс исчезнува секаква трага од неговиот претходен живот и останува во сенка додека не го открие идентитетот на психопатот. Во денуентација -Дури и поетите ја сакаат смртта-, Рики станува човек исто толку непопустлив и пресметлив како неговиот непријател. Само тогаш успеал да го убие и да го изгради својот живот.

Ледената принцеза (2002), од Камила Локберг

Ова дело на шведската авторка Камила Локберг е одлично прифатено од литературните критичари и од читателите од различни делови на светот. Главниот лик на овој роман е Ерика Фалк, писателка која се меша во истрагата за смртта на нејзината пријателка, Александра Карлгрен. Во принцип, причината за смртта е утврдена како самоубиство ... но Ерика се сомнева во нешто друго.

Од друга страна, Патрик Хедстром, кустос на Фјелбека (шведскиот крајбрежен град каде се одвива приказната), исто така, има свои сомневања. Додека Фалк и Хедстром собираат траги, тие откриваат потресни тајни за семејството Карлгрен. и самата Ерика. На крајот, идентитетот и мотивите на убиецот се тотално изненадувачки.

Вистината за случајот Хари Квеберт (2012), од ëlоел Дикер

Ле Вери сур''Афер Хари Квеберт - Оригинален наслов на француски јазик - е книгата што ја катапултираше кариерата на швајцарскиот автор Јеел Дикер. Претставува исклучително динамичен и забавен развојво главната улога Маркус Голдман, писател со „болест на празната страница“. Поради оваа состојба, главниот лик бара совет од неговиот ментор Хари Квеберт.

Аргумент

Набргу по посетата на Голдман, Квеберт е обвинет за убиство кога телото на Нола Келерган е откриено на работ од неговиот имот. Таа беше жена со која Хари имаше врска пред три децении (дотогаш тој имаше 34, а таа 15). Исто така, стариот писател е обвинет за смртта на Дебора Купер, што се случи истата ноќ кога исчезна Нола.

И покрај доказите, Голдман тргнува да ја докаже невиноста на својот господар, бидејќи „тој не можеше да убие некој што го сакаше“. Од овие причини, Маркус внимателно ги собира сите докази среде ретка околина, каде што ништо не е како што изгледа.

Perdida (2012), од illилијан Флин

Стивен Кинг го пофали талентот на Флин да ги збунува читателите со неговото раскажување приказни. Поминаа девојка (оригинален наслов на англиски јазик). Како да не беше доволно, успешната филмска адаптација - во режија на Дејвид Финчер, во која глумат Бен Афлек и Розамунд Пајк - го зголеми интересот на јавноста за овој наслов.

Аргумент

Романот е насочен кон Ник Дан, главниот осомничен за полицијата во исчезнувањето (и наводното убиство) на неговата сопруга Ејми.. Една од првите траги што полицијата ги пронајде е нејзиниот дневник. Таму „неверојатната Ејми“ ги запиша сите инциденти од нејзиниот живот како пар, првично среќни, а подоцна претворени во разочарување, нечесност и неверство.

Патем, другите докази (крв, стапалки, кредитни картички ...) јасно го обвинуваат сопругот. Само сестрата на осомничениот останува на негова страна додека јавното мислење и медиумите го казнуваат однапред за смртта на Ејми. Парадоксално, се чини дека последната надеж на Ник е детектив кој не верува целосно во вака лесно добиените траги.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Психоаналитичарот е добра книга, иако нејзиниот развој е нешто бавен и заговорот станува малку предвидлив како што одите.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)