Најдобрите книги на XNUMX век

Најдобрите книги на XNUMX век и Малиот принц

Обележан со историски епизоди што ќе го дефинираат тековниот милениум, XNUMX-от век беше експлозија на литературни струи решени со ослободување на стари приказни, откривање на нови форми на раскажување и време кое беше врамено на страниците на некои од најголемите претстави. Овој избор на најдобрите книги на XNUMX век станува најдобар пример.

„Улис“, од ејмс oyојс

Претворен во провокација за критичар кој со години беше поделен, „Улис“ на oyојс зборува за еден век, за едно време, за нихилистички ликови кои шетаат низ улиците на Даблин и бараат одговори. Приказните за Леополд Блум и Стивен Дедалус тие би можеле да припаѓаат на истиот автор чиј внатрешен монолог карактеризира дел од ова дело што го носи своето име од главниот јунак на Хомеровата Одисеја како начин за прилагодување на безвременските приказни кон новото време, на кои им се потребни други перспективи. Сметаат од многумина како најдобрата книга напишана на англиски јазик во XNUMX век, Улисес резултираше во културен феномен во форма на туристички рути и годишни прослави што дополнително го подобруваат наследството на делото.

Во потрага по изгубеното време, од Марсел Пруст

во потрага по изгубеното време од марсел проуст

Формиран од седум дела напишани од Пруст помеѓу 1908 и 1922 година (тројца постхумно), Во потрага по изгубеното време зборува за едно време, тоа за Марсел, млад човек со голема чувствителност, кој сака да биде писател и заминува од утврдениот пат во потрага по забави и секс. Одраз што ги вклучува првите конкретни препораки на хомосексуалноста во литературата и возвишен феминизам што ја намалува мажественоста на едноставен стереотип, формирајќи едно од највлијателните дела на XNUMX век.

Грозјето на гневот, од он Стајнбек

грозјето на гневот од hnон Стајнбек

Победник на пулицерова награда и делото што би дефинирало ера како што е Големата депресија, Грозјето на гневот, објавена во 1939 година, е една од големи дела на американската литература. Патувањето на семејството adоад, принудено да емигрира од Оклахома во Калифорнија откако виде дека нивните земји се експроприрани, станува портрет на времето обележано со економска нееднаквост и фрустрирани очекувања за иднината. Цела класика.

Дневник на Ана Франк

Дневник на Ана Франк

Малку книги успеаја да ја кажат вистината од самиот пекол; уште помалку тринаесетгодишно девојче кое некогаш сонуваше за подобар свет. Ана Франк и нејзиното семејство, сите Евреи, избегал од нацистичката окупација криејќи се на таванот на стар магацин во Амстердам од 12 јуни 1942 година до 1 август 1944 година, денот кога биле откриени и испратени во логорите за концентрација. Долг период во кој младиот Френк ја напиша својата држава, својата визија за светот и животот што сè уште требаше да го доживее во дневник што ќе го спаси нејзиниот татко, единствениот преживеан од трагедијата.

Малиот принц, од Антоан Сент-Егзипери

Малиот принц од Антоан де Свети Егзипери

Авијатичарот и писател, Сент-Егзипери бил инспириран од слетувањето во пустината Сахара за да ја раскаже приказната за пилотот кој налетал на руса момче, избегал од астероид загрозен од присуството на баобаби. Краткото, но интензивно патување на Малиот принц служеше за да се запознаат со различните метафори на не толку совршениот свет каде што таа лисица која сакаше да биде припитомена или бизнисменот што ги броеше theвездите претставуваше реалност која трае до денес. Безвременски и од суштинско значење за млади и стари.

 

Лолита, од Владимир Набоков

лолита од владимир набоков

Кога во 1955 година беше објавена приказната за опсесијата на наставникот по психологија од неговата дванаесетгодишна поќерка, светот се разбесни и цензорите започнаа. Како одминуваше времето, сите ќе го сфатеа квалитетот на најпознатото дело на Русинот Набоков, основа за разбирање на психопатија во општество каде моралот и вредностите честопати се инхибираат од желбата што не разбира возрасти или врски.

Сто години самотија, од Габриел Гарсија Маркез

сто години осаменост од Габриел Гарсија Маркез

За време на осумнаесет месеци тешкотии и економска криза, Колумбиецот Габриел Гарсија Маркез напиша од Мексико Сити книгата што засекогаш ќе ја промени латиноамериканската литература. Објавено во 1967 година, Сто години самотија е највлијателен шпански роман на XNUMX век не само за да се потврди изведбата на Латиноамерикански бум од 60-тите и волшебен реализам толку присутни на улиците и ликовите на тој изгубен град Макондо, но за замрзнување на историјата на целиот континент меѓу неговите страници за цела вечност.

1984 година од Georgeорџ Орвел

1984 година од geорџ Орвел

Црно огледало, Приказната на слугинката ... дистопија Тоа се провлече во нашите животи во форма на филмови, серии и книги кои должат дел од нивните слики до 1984 година, романот на Georgeорџ Орвел објавен за неколку години по Втората светска војна во кој светот започна да ги преиспитува причините за неговите несреќи и нивните последици. Поставена во футуристичка Англија каде постар брат го контролира животот на сите нејзини жители, премисата во 1984 година е исто толку застрашувачка, колку што е реална ако го анализираме текот на моменталното време во кое контролата започнува со едноставен мобилен телефон.

Да убиеш птица подбивка од Харпер Ли

Да убиеш птица подбивка од Харпер Ли

Се претвори во најчитаниот роман за расизмот на XNUMX векДа се ​​убие потсмевачката птица од Харпер Ли, објавена во 1960 година, е класика на литературата што служеше за разбирање на расната историја на Соединетите Држави не е целосно решена. Преку очите на нејзиниот татко, Атикус Финч, раскажувач на претставата и бранител на црнец обвинет за силување на бела жена за време на Големата депресија, младиот извидник Финч станува alter ego од авторка запознаена со оваа реалност онолку долго колку што можеше да се сети. Во 2015 година, втор дел, напишан пред да се убие самата птица подбивка, беше објавен под името Одете и објавете стражар.

Хари Потер и каменот на филозофот од .К. Роулинг

Хари Потер и каменот на филозофот од .К. Роулинг

Малку, или можеби ниту еден, книжевен феномен може да се мери во однос на оној предизвикан од сагата за момчето волшебник Хари Потер и неговите авантури во Хогвортс школата за вештерство и волшебство. Првото дело, објавено во 1997 година од ракописот на младата разведена и невработена мајка, Хари Потер и каменот на филозофот, стана квинтесенцијален бран на тинејџери што ќе доведе до уште шест други книги (не сметајќи го Хари Потер и проклето наследство) чија вкупна вредност се искачи на 15 милијарди долари во 2007 година.

Кои се, според вас, најдобрите книги на XNUMX век?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Луис Порталанза dijo

    Не е сериозно, -како што предизвикува некој друг срам- и нè задева нас, читателите; „литературен критичар“, кој ги наведува најдобрите книги за С20; Тоа вклучува измама, каква што е да се разгледа во списокот на литературни премии на човештвото, измама на, како што го нарекуваат, „дневникот на Ана Франк“, измама која е утврдена сто илјади пати непоправливо. Недостасува никаква заслуга да се изложи како „книга“ или како литературно дело бидејќи нема литературна вредност. Ова „дело“ само ја потценува несомнената вредност на останатите споменати и претставува лоша услуга споредувајќи ја со оние што ги напишале останатите вистински автори „свети крави“ во литературна смисла.