Најдобрите книги за 2017 година што нема да можете да престанете да ги читате

најдобрите книги за 2017 година

Крајот на годината се ближи, и како таков е време да ги раскажеме сите моменти што сме ги доживеале, насмевките што ги подаруваме и секако, оние нови книги што пристигнаа за да ги зголемат нашите книжарници. Една година се реши со овие најдобри книги за 2017 година тоа може да стане добар начин да ја започнете следната 2018 година меѓу најдобрите приказни.

Пациентите на доктор Гарсија: Епизоди на бесконечна војна, од Алмудена Грандес

пациентите на лекар Гарсија де Алмудена грандес

И покрај мешањето на индивидуални дела во текот на нејзините последни години, Алмудена Грандес се фокусираше на нејзино овечување серија книги за повоениот период вклучени од Инес и радоста, читателот на lesил Верн, трите свадби на Манолита и, најновата, пациентите на доктор Гарсија, објавен во 2017 година. Роман за шпионажа што поврзува разни заговори од Втората светска војна и повоената Шпанија со седиште во Мадрид, поточно постоењето на тајна организација бегалци од Третиот рајх во која ќе се обидат двајца стари пријатели од Граѓанската војна инфилтрираат

4 3 2 1, од Пол Аустер

4 3 2 1 од Пол Аустер

По седум години тишина, Аустер се врати оваа година со нова книга под мишка. Разглед на расната позадина на Соединетите држави од втората половина на дваесеттиот век низ очите на Фергусон, еден млад човек доживува емоции и чувства од четири различни животи. Патувања кои нè нурнуваат во различните перспективи на loveубовта, осаменоста или општеството, гледано од истиот лик. Зависен и робустен, 4 3 2 1 ја потврдува способноста на Аустер да ве однесе на свое место и да ве натера да се движите од приказна до приказна, со едвај забелешка. Една од најдобрите книги за 2017 година.

Монархот на сенките, од Хавиер Черкас

монархот на сенките од оградите на Хавиер

Последниот роман на Хавиер Черкас е најсентиментален кај писателот од многу причини, особено затоа што зборува за пра-чичкото на авторот, Мануел Мена, сметан за Фалангист и кој почина на 17-годишна возраст за време на Шпанската граѓанска војна. Приказна што го помирува Церца со минатото од кое тој се срамеше пред да започне и тоа не е само суров извештај за борбата, туку и бик-око на внатрешните стравови на самиот писател.

Предавање, од Реј Лорига

откуп на лорига

Едно од одличните имиња на т.н. шпански валкан реализам, Реј Лорига, се врати оваа година со нова книга „Предај“ за возврат добитник на наградата за роман „Алфагуара“ 2017 година. Дело во кое Лорига нè потопува во два света, едниот вистински, а другиот измислен евоциран од Транспарентниот град, чија заедничка алка е визијата за војната од странство. Конфронтациите разредени со манипулација и болка што ги доживеал татко кој патувал со сопругата и синот, малото Хулио.

Огнен столб од Кен Фолет

огнен столб од Кен Фолет

Со повеќе од Продадени 150 милиони книги, Кен Фолет е едно од најголемите имиња на бестселери на нашето време, бидејќи е „Огнен столб“ последната книга објавена од британскиот автор. Третата рата на добро познатата сага за Столбовите на Земјата го хронизира враќањето дома на младиот Нед Вилард, во време кога познатата катедрала Кингсбриџ е сведок на каузата што ја сврте цела Европа против Англија: крунисувањето на Елизабета Прва, која одбива да го остави тронот да се одвива бескрајно со стратагеми за да спречи какво било напад или востание против него.

Невидливиот пожар, од Хавиер Сера

невидливиот оган на Хавиер Сиера

Сметан за еден од најдобрите раскажувачи во нашата земја, Сера победи на Награда за планета 2017 година благодарение на неговото последно дело, објавено во ноември минатата година. Следејќи ги оние книги кои секогаш се обидувале да дадат одговори на енигми за кои човештвото сè уште не наоѓало решенија, „Невидливиот оган“ го претставува Дејвид Салас, лингвист од колеџот Тринити во Даблин, кој треба да ги испита односите меѓу Светиот Грал и Шпанија по исчезнувањето на една од учениците на нејзината стара пријателка, Лејди Гудман. Една од книгите овој Божиќ, без сомнение.

Нескротлив, од @srtabebi

нескротлив од сртабеби

Книжевноста претрпе големи промени во последните години благодарение на моќта на социјални мрежи. На микролитература, или можноста на авторот да стигне до идните читатели преку нови и свежи начини на изразување стана реалност, а еден од најдобрите примери е успехот на „Нескротлив“, книга на @srtabebi замислена од оваа русокоса и феминистка се појави на Инстаграм како „граната“.

Омразата што ја давате, од Енџи Томас

омразата што ја даваш од анџи томас

После феноменот Црната животна материја Поттикнат од кандидатурата на Доналд Трамп за претседател на Соединетите држави, Омразата што ја давате доаѓа во вистинско време да размисли за расната состојба во Соединетите држави. Неопходна и тешка, книгата на Енџи Томас се однесува на пукање кое засекогаш ќе го одбележи животот на Стар, млада црна жена која живее помеѓу нејзиниот сиромашен кварт и средно училиште во бело предградие. Една од најуспешните книги на годината од другата страна на Атлантикот и мора да се прочита во овие немирни времиња.

Министерство за врховна среќа, од Арундати Рој

министерството за врховна среќа на arundhati roy

Дваесет години по Богот на малите нешта, Книгата што ја објави на светот, а која се продаде во милиони примероци и ја доби Букеровата награда во 1997 година, Индијанецот Арундати Рој се враќаше оваа година со нова приказна. Министерството за врховна среќа зборува за секого, за сè; мозаик од ликови меѓу кои се истакнува Анјум, порано наречен Афтаб, припадник на сметаниот „трет пол“, кој е основан на гробишта заедно со други ликови кои ја дефинираат таа мистична и нееднаква Индија опишана без еднаква со која е една од одлични азиски раскажувачи на нашето време.

Берта Исла, од Хавиер Маријас

Берта Исла од Хавиер Маријас

Секој даден ден, „глупав“ ден, ќе го услови остатокот од вашето постоење. Ова е премиса на последната и моќна книга на автор на Срцето толку бело. Роман кој се осврнува на loveубовната приказна на Берта Исла и Томас Невинсон, скратена кога Круната гледа во Томас, човек надарен со акценти, сведок на еволуција што засекогаш го менува неговиот однос со сопругата.

Кои се најдобрите книги за 2017 година за вас?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   РОДРИГО СЕВИЛА КОБО dijo

    Пациентите на д-р Гарсија, добра книга на Алмудена Грандес, неговата, но се протега премногу над две третини од книгата и малку го губи интересот. Честитки за писателот.

бул (точно)