Најдобри книги за фантазија

книги за фантазија

Genанрот фантазија е еден од најплодните во однос на најдобрите книги за фантазија. И тоа е дека има многу соодветни имиња на автори што би можеле да ги цитираме и кои се јасна референца за тој жанр. Всушност, овој вид книга е една од првите што се читаат, бидејќи тие се забавни и овозможуваат летањето на фантазијата.

Сега, и покрај фактот дека има илјадници книги на пазарот, ги има некои што се сметаат за најдобри книги за фантазија, Задолжително читање за секој читател кој е страствен по оваа тема. И ние предложивме да направиме список со нив за да ја забрзаме вашата работа и да знаете кои сте ги прочитале и кои чекаат. Дали сакате да ја знаете нашата листа?

Што е фантазија

Што е фантазија

Фантазијата, жанрот на фантазијата или литературата за фантазија, како што е исто така познато, е една од најуспешните теми низ годините. Се карактеризира со „кршење“ со реалноста, односно она што е наменето создаде приказна што ја надминува реалноста, каде што авторот има целосна слобода да ја развива својата имагинација. Со други зборови, ние зборуваме за жанр каде што нема граници, сè може да се создаде сè додека има смисла за приказната.

Во случај да не знаете, фантазијата е жанр што е со нас илјадници години. Всушност, се проценува дека неговото потекло започнало со митологијата и легендите за античките цивилизации, каде се раскажувале приказни за херои кои научиле лекции или кои служеле како референци за други луѓе. Тие приказни беа раскажани со глас, тие не беа напишани, барем на почетокот. И, тоа е дека јасна референца на фантастичниот жанр е, без сомнение, Толкин, заедно со одлични имиња како што се браќата Грим, Georgeорџ Р.Р. Мартин, Тери Прачет ...

Список на најдобрите книги за фантазија

Ако сакате да ги знаете книгите што треба да бидат на вашата најважна листа, тука ќе разговараме за секоја од нив за да знаете само мал пример за сите најдобри книги за фантазија што се напишани (и ние сигурно ќе остави некои од нив).

Господарот на прстените

Список на најдобрите книги за фантазија

Како што претходно коментиравме, JRR Толкин е репер во светот на фантазијата и, поради оваа причина, треба да биде на оваа листа. Денес се смета за класична книга, но не излегува од мода. Покрај тоа, адаптациите направени на неговото дело овозможија тој да не падне во заборав и многу нови денешни писатели се темелат на расказите на Толкин.

Господарот на прстените е приказна за Фродо Багинс, хобит чија цел е да уништи уникатен прстен кој му припаѓа на Саурон, мрачен господар. Ако успее да го поврати, тоа ќе ја фрли целата Средна земја во темнина; Поради оваа причина, во неговата авантура ќе биде придружуван од други ликови што ги претставуваат расите што живеат во „светот“.

Се разбира, не можете да заборавите дека постои претходна приказна, Хобитот; и подоцнежна (што е всушност пред сите нив, но се чита подоцна), што е „Силмарилион“. Три одлични препораки и сметани за најдобрите книги за фантазија.

Летописите на Нарнија

Летописите на Нарнија се темелат на а сага за романи напишани од Ц.С. Луис. Во нив, авторот ја создаде Нарнија од никаде, свет каде што лавот Аслан владее и е населен со митолошки суштества, животни што зборуваат и да, и негативци. Четворица браќа доаѓаат на ова место преку волшебен плакар и, како што напредува приказната, наоѓаме еволуција на ликовите (покрај промените во нив).

Најдобри книги за фантазија: Хари Потер

Па да, Хари Потер е исто така книга за која, иако се смета дека е од малолетнички жанр, всушност е опфатена во фантазијата. Во книгите ја има приказната што е раскажана сите карактеристики на фантазијата: нереален свет, ликови што не постојат, магија ...

Што се однесува до приказната, таа нè запозна со момче кое почнува да учи во училиштето за магија и волшебство во Хогвортс, а преку книгите открива тајни за неговите родители, за неговиот сопствен живот и за другите суштества, вклучувајќи го и „негативецот на ред " Се разбира, не недостасуваат авантури и магии.

Најдобри книги за фантазија: Неверојатната приказна

Список на најдобрите книги за фантазија

Мајкл Енде беше творец на оваа книга и во нејзино време беше огромен успех. Всушност, тоа беше една од оние што успеа да достигне повеќе земји, бидејќи беше преведена на 36 јазици.

И зошто овој успех? Па, затоа што тој го мешаше реалниот свет со волшебниот, создавајќи наратив каде што можеш да се рефлектираш и истовремено копнееше да можеш да ја живееш авантурата на ликот.

Дискрилд

Оваа сага со книги е доста обемна, оттогаш има повеќе од 40 книги. И се одликува со фантазија, но и со хумор. Всушност, има упатувања на други романи со фантазија, да, пародирајќи ги овие.

Напишано од Тери Прачет, тоа е одлична референца меѓу fansубителите на жанрот фантазија заради светот што се создава во нив, како и хуморот што ќе го најдете. Со други зборови, ќе поминете часови читајќи и смеејќи се додека го голтате тоа.

Хроника на убиецот на кралевите

Напишано од Патрик Ротфус, има одредено чувство на Толкин кон другите автори, а на многумина им се допаѓа, а на другите не им се допаѓа затоа што навистина „ништо не се случува“. Тоа е всушност хроника на главниот лик Квоте, кој раскажува за авантурите што ги имал низ годините. Сепак, имајќи предвид дека третата книга сè уште не е објавена (а авторот не тера да чекаме 7 години), вистината е дека не е познато дали може да ја сврти приказната.

Темната кула

Познато е дека Стивен Кинг е господар на хоророт. Но, вистината е тоа Со оваа приказна, базирана на песна, Кинг го везе жанрот на фантазијата. Во него ќе најдете протагонист, Роланд Дешајн од Гилеад, кој е решен да патува низ Средниот свет за да ја пронајде Темната кула, местото каде живее убиецот кој ги уби сите свои луѓе.

Иако е фантазија, вистината е дека меша многу елементи на стариот запад, заедно со научна фантастика (портали што го носат нашиот „херој“ во други светови), терор (со неколку непријатели што ги среќава ...).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Господар на прстените, мислам дека е далеку една од најдобрите книги со фантазија напишана досега. Тоа е уметничко дело.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)