Најдобри мистериозни книги

Цитат на Едгар Алан По.

Цитат на Едгар Алан По.

Книгите за мистерии не претставуваат литературен жанр во строга смисла на поимот. Иако најпознатите наслови со овој квалификант припаѓаат на детективски романи, мора да се земат предвид и текстови од надреална природа. Ниту класиците од научната фантастика во кои играат застрашувачки фигури (Дракулаод Брам Стокер, на пример).

Општо, текстовите во кои читателот не е сигурен што се случува се многу зависни. Тоа е повеќе, Повеќето од најпродаваните автори во историјата биле вешти во градењето сложени мистерии. Таков е случајот со бесмртните пердуви на Едгар Алан По или Агата Кристи. Во поново време, меѓу другите, се истакнуваат Стивен Кинг, Стиг Ларсон и Ден Браун.

Најдобри мистериозни книги

Подолу е избран список на мистериозни книжевни дела:

Црната мачка (1843), од Едгар Алан По

По се смета за пионер во различни книжевни жанрови, особено во детективските романи и раскази. Еднакво, со Црната мачка Овој американски писател ја демонстрирал својата генијалност во справувањето со психолошкиот терор. Таа маестрална мешавина од ужас плус ментално нарушување резултираше во една од најстрашните приказни на сите времиња (ако не и најмногу).

Синопсис

Домашниот секојдневен живот на една млада брачна двојка и нивното милениче (црна мачка) поминува со целосен спокој. Но хармонијата на домот почнува да се менува затоа што сопругот паѓа во канџите на алкохол. Следствено, овој човек развива симптоми на садистичка деменција со иста брзина како што се влошува неговата зависност и тој почнува да се чувствува прогонуван.

Опасната параноична слика на протагонистот доведува до убиство на мачката. На крајот, се враќа само минлив мир. Па, појавата на втора мачка повторно го откачува главниот јунак. Конечната последица е навистина шокантно и шокантно обесхрабрување.

Дракула (1897), од Брам Стокер

Контекст и влијание врз современата култура

Влијанието на најпознатиот вампир во светот е надминато од времето на објавувањето на овој епистоларен роман до денес. Ова е очигледно од безбројните театарски, филмски и телевизиски адаптации на легендата за трансилванскиот гроф. Забележително, Стокер не го измислил митот.

Очигледно, ирскиот автор бил инспириран да ја напише приказната по разговорот со истакнатиот унгарски интелектуалец, Арминиус Вамбери. Кој опишал извесен Влад Дрокулеа, кој не е во роднинска врска со Влад Трети, принц на Влашка во текот на XNUMX век. Иако, Стокер се потпираше на различни одлики на Влад III - познат како „пропагаторот“ - за да ја изгради својата личност што го цица крв.

Синопсис

Atонатан Харкер, млад британски адвокат, пристигнува во замокот на грофот Дракула во Трансилванија. Отпрвин, правникот е добредојден како гостин, но е фатен откако ја открил немилосрдната природа на неговиот домаќин. Набргу, Дракула патува за Лондон во кутија со трансилванска почва. Во британската престолнина тој почнува да собира жртви и да ги претвора блузите во вампири.

Меѓу нив, Луси, вереницата на Харкер. Вториот едвај успева да избега од замокот на грофот. Од оваа причина, д-р Ван Хелсинг се појавува на сцената со неговите асистенти со мисија да го убие вампирот. Како и да е, Дракула успева да избега од Лондон и да се врати во својата татковина, каде по долго и застрашувачки прогонство конечно е погубен..

Не се пронајдени производи

Десет мали црнци (1939), од Агата Кристи

Веројатно, И тогаш имаше Никој  (И веќе не останаа - оригинален наслов на англиски јазик) е најелаборираното и највозбудливо дело на Агата Кристи. Всушност, Десет мали црнци Тоа е, до денес, најпродаваната книга од англискиот писател (повеќе од 100 милиони единици). Ова зборува многу во рамките на книжевната кариера на еден автор кој се смета за претходник на детективскиот жанр.

Заговор и синопсис

Кристи Агата.

Агата Кристи

Осум луѓе прифаќаат неодолива покана да поминат годишен одмор на прекрасниот остров Негро (не неговото вистинско име), покрај брегот на Англија. Тоа е пејзаж сличен на сон во кој доминира голема палата на непознат сопственик среде островче. По пристигнувањето, домаќините не ги поздравуваат домаќините - г-ѓа. и г-ѓа Овен - но за нејзините kindубезни слуги (парот Роџерс).

Тогаш гостите се качуваат на wallидот од нивните простории, транскрипција на песната „Diez Negritos“. Подоцна, за време на вечерата, вечерата на шалтерот во трпезаријата набудуваше десет порцелански фигури (негрито). Исто така, се пушта лента во која се обвинуваат сите присутни - вклучително и службениците - дека сториле кривично дело во минатото.

И веќе не останаа ...

Еден по еден луѓето во куќата ги збришува скришум убиец. Заедно со секоја смрт, исчезнува и еден од порцеланските црнци. Бидејќи бурната и стресна акција се приближува до разрешување, на преживеаните им е јасно дека убиецот е меѓу нив. Сепак, тоа е бурна ноќ ... никој не може да избега од островот.

Маглата (1980), од Стивен Кинг

Магла - Оригинален наслов на англиски јазик - е едно од најпознатите иконски дела на „мајсторот на теророт“ во XNUMX век, Стивен Кинг. Влез, читателот на овој роман е вовлечен во описот на густа магла што го покрива градот Бригтон, Мејн, САД. Овој атмосферски феномен се јавува за време на утро по интензивно ноќно електрично невреме.

Покрај тоа, слабата видливост добиена од маглата со себе донесе појава на монструозни суштества кои напаѓаат луѓе во нивниот дом. Во овој контекст, контроверзните и вознемирени протагонисти на оваа приказна остануваат засолнети во супермаркет. Таму, тие почнуваат да разјаснуваат дека можеби потеклото на чудовиштата може да биде неуспешен воен експеримент.

Мажи кои не сакале жени (2005), од Стиг Ларсон

Оваа книга е прва во реномираната трилогија Милениум (објавена по смртност) на шведскиот писател Стиг Ларсон. Станува збор за црн роман во кој игра новинарот Микаел Бломквист, кој е обвинет за оцрнување на магнатот Ханс-Ерик Веннерстрем. Потоа - искористувајќи ја тешката ситуација - Хенрик Вангер (важен шведски бизнисмен) му нуди пакт на новинарот.

Во замена за релевантни информации за Венерстрем, Микаел мора да изработи книга за обетки Вангер. Понатаму, Бломквист треба да го реши збунувачкото исчезнување на Хариет, внуката на Хенрик во 1966 година. Како што новинарот напредува во истрагата, се откриваат некои докази за трагата на Хариет и нацистичкото минато на некои членови на семејството Вангер.

Кодот на Да Винчи (2003), од Ден Браун

Овој наслов претставува пресвртна точка во кариерата на американскиот писател Ден Браун. Неговата содржина генерираше доста полемики поради нејзините пасуси на Светиот Грал и Опус Деи. Поточно, изјавите во текстот за улогата на Марија Магдалена во рамките на христијанството предизвикаа одбивање на Католичката црква.

Овие околности значително ја зголемија curубопитноста на јавноста кон оваа работа. Во моментот, Таа е една од најпродаваните книги на новиот милениум на меѓународно ниво благодарение на повеќе од 80 милиони продадени примероци. Како да не беше доволно, двојниот оскаровец Том Хенкс ја игра главната улога во филмската адаптација.

Аргумент

Текстот го раскажува истражувањето на Роберт Ленгдон - Харвардски професор експерт по теолошка иконографија околу чудното убиство на quesак Сониер, кустос на музејот Лувр. Негов сојузник во овој случај е француската агентка Софи Невеу, внука на починатиот.

Заедно ќе живеат вртоглаво патување од Париз до Лондон во потрага по одговори. Како и да е, колку се поблиску до решавање на сите поставени енигми, заканите стануваат поопасни. Причината: тајната што треба да се открие има моќ да ослободи сеизм во целата концепција на историјата на христијанството.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Од оваа листа навистина ми се допаднаа „Црната мачка“ и „Кодот на Да Винчи“ се прекрасни.
  -Густаво Волтман.

 2.   П.Бернал dijo

  Барем „Десет мали црнци“ е добро разгледана во литературната средина. Заплетот е уметничко дело. И „Кодот на Да Винчи“, романот, а не филмот, не може да предизвикаат поголема зависност.

бул (точно)