Најдобри книги за деца и млади

Најдобри книги за деца и млади

Многу пати, ние возрасните забораваме на одредени приказни. Оние што некогаш, како деца, јадевме пред вратата од куќата на нашите баби и дедовци во текот на летото или ги слушавме навечер пред да спиеме. За среќа, најдобрите книги за деца и млади од нашето детство тие продолжуваат да содржат едноставни, но моќни лекции што треба да им ги пренесеме на најмалите, па дури и повторно на самите себе.

Најдобри книги за деца и млади

Малиот принц, од Антоан де Сент-Егзипери

Малиот принц од Антоан де Сент-Егзипери

Кога некој првпат ќе ја види корицата на Малиот принц, сите мислиме дека сме пред многубројната детска книга во која глуми малку руса. Сепак, додека се движиме низ нејзините страници, сфаќаме колку најпродаваната приказна во историјата Може да ги инспирира возрасните и децата. Објавен во 1943 година, Малиот принц оди по стапките на дете кое мора да остави мала планета нападнат од баобаби за да започне авантура во која тој се среќава со различни карактери кои ги претставуваат сите оние вредности што ги забораваме кога ќе пораснеме. Lessonsивотни часови камуфлирани под едноставно и агилно читање што е потребно за целата публика.

Матилда од Роал Дал

Матилда од Роалд Дал

Објавено во 1988 година, Матилда е еден од Најпопуларните книги на Роалд Дал и, заедно со нејзината филмска адаптација, икона од детството за секој милениум. Илустрирана од Квентин Блејк, Матилда ја раскажува приказната за девојче израснато од родители, повеќе опседната да гледа телевизија отколку да се грижи за ќерка која веќе има прочитано стотици книги додека наполни 5 години, развивајќи чудни сили кои ќе ги практикува влегување.во училиште. Мала современа класика за најмалите.

Каде живеат чудовиштата, од Морис Сендак

Каде живеат чудовиштата од Морис Сендак

Илустрирано и напишано од покојниот Сендакк, Каде живеат чудовиштата беше објавен во 1964 година, станувајќи сите бестселер и добитник на награди како што е наградата за книга Бостон Глоуб-Хорн, покрај тоа што е вклучен во Здружението на американски библиотеки. Класик, чиј протагонист, малиот Макс, копнее да биде чудовиште да ги исплаши сите и да се направи почитуван. Откако ќе биде казнет една вечер, тој ќе отпатува во џунгла каде ќе ги запознае вистинските чудовишта, кои на крајот го крунисуваат за свој крал. Безвременска ода на детството, а исто така беше адаптирана за филм во 2009 година.

Интернет на Карлота од ЕБ Вајт

Интернет на Карлота

Се смета како најпродавана книга за деца по 2000 година, Интернет на Карлота Објавено е во 1952 година, на крајот стана хит кај млади и стари. Едноставна приказна, карактеризирана со посебниот стил на Вајт, чиј протагонист, свињата Вилбур, ќе биде жртва на типичното колење од страна на неговиот господар. Неговото пријателство со пајак по име Карлота ќе му овозможи можност кога неговиот нов пријател ќе започне да ткае пораки во мрежата наменета за суровиот сопственик. Книгата беше адаптирана на големиот екран во реална слика во 2006 година.

Авантурите на Алиса во земјата на чудата од Луис Керол

Алиса во земјата на чудата од Луис Керол

Во јули 1862 година, математичар Чарлс Л. Доџсон Пловила со брод преку реката Темза заедно со трите сестри Лидел, на кои започнала да им раскажува приказни за да си ја олесни досадата. Од сите овие приказни, и тој го спушти псевдонимот Луис Керол, ќе се роди Алиса во земјата на чудата. Добро познатото дело на девојчето кое го следеше белиот зајак до неговата дупка, наидувајќи на паралелен свет, не е само најпознатите детски претстави во историјата, но неговото владеење со „без смисла“ исто така, ја направи неодолива книга за возрасни. Книгата уживаше уште поголема популарност по патеките Дизни филмски адаптации во 1951 и 2010 година.

Како Гринч го украде Божиќ! Од д-р Сеус

Како Гринч го украде Божиќ од д-р Сеус

Иако нејзината слава е поголема во Соединетите држави отколку во остатокот од светот, приказната за Гринч илустрирана и напишана од д-р Сеус е објавена во 1957 година од другата страна на Атлантикот, станувајќи литературна референца за најмалите и инстант класика за препрочитување на Бадник. Прилагодено во кино во 2000 година со Jimим Кери како главен лик, Како Гринч го украде Божиќ! es метафора од комерцијалната природа тој Божиќ се стекнуваше социјално низ историјата низ очите на лутиот Гринч и жителите на Вилакиен. Вечна борба во која, како позадина, Божиќ постојано доаѓа, а подароците не се сè.

Приказни за мајката гуска, од Чарлс Перо

Приказни за мајката гуска од Чарлс Перо

Иако Перо посветил голем дел од својот живот на пишување трактати и пофалби на монархијата од своето време, тој најде време да напише дел од најпознатите приказни во историјата и опфати ги во Приказни за мајчината гуска. Иако насловот можеби не ви кажува многу на почетокот, овој том вклучува класици како на пр Пепелашка, Црвенкапа или Мачорот во чизми. Приказни со кои пораснавме сите, се покажаа благородни адаптации на старите познати приказни во европската усна традиција низ вековите.

Neverending Приказна, од Мајкл Енде

Неверендирана приказна за Мајкл Енде

Се смета за еден од големите класици на младинската литература на дваесеттиот век, Бесконечна приказна Објавено е во 1979 година, станува култен феномен. Напишан од Германецот Мајкл Енде, романот поставен помеѓу светот на фантазијата и вистинскиот беше повеќе од приказна за летачки кучиња и злобни царици: почит кон имагинацијата како главен сојузник кога станува збор за познавање на себе си и на светот.

Хари Потер и каменот на филозофот од .К. Роулинг

Хари Потер и каменот на филозофот од .К. Роулинг

Назад во 1997 година, име на млада невработена самохрана мајка Џ.К. Роулинг малку не предвидував дека ќе произлезат приказните напишани во кафуле најголемиот литературен феномен од поново време. Сагата за познатиот момче волшебник кој студираше на Хогвортс школата за вештерство и волшебство засекогаш го смени светот на детската литература со собирање орди обожаватели на влезовите во продавниците пред лансирањето на секоја нова книга и враќање на надежта кај децата. (И возрасните) читатели кои проголтани, една по друга, започнаа авантурите Хари Потер и Филозофскиот камен.

Кои се, според вас, најдобрите книги за деца од вашето детство?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.