Најдобри детективски книги

Цитат на Артур Конан Дојл.

Цитат на Артур Конан Дојл.

Кога корисник на Интернет, кој е fondубител на читање, бара „најдобри детективски книги“, резултатот враќа 100% од романите за детективи. Причината е сосема очигледна: не е во склад да се замисли детективска приказна без детектив или без фигура да дејствува како таква. Па, кој ќе биде надлежен за решавање на криминалот?

Сега, детективските текстови не се раскажуваат секогаш од гледна точка на гонителот. Во оваа смисла ја имаме таканаречената „обратна полиција“ -Талентираниот г-дин Рипли (1955), е една од најпознатите - тие ја опишуваат перспективата на криминалецот. Всушност, Овој жанр е толку огромен и длабок, што криминалистичките романи отишле подалеку фокусирајќи се на застрашувачката психа на криминалците и / или кај полицајци со сомнителна етика.

Најпознати детективи на светската литература

Огист Дупин

„Прво беше сабота отколку недела“, вели една стара поговорка. Поради таа причина Невозможно е да се анализира жанрот на детективот без да се започне со Дупин, првиот измислен детектив во литературата. И да, тој беше првиот познат лик во криминалните писма, а неговото авторство одговара на големиот американски писател Едгар Алан По (1809 - 1849).

Всушност, во наративите Дупин беше препознаен како Витез, според тоа, припаѓале на Легија на честа Француски Настаните околу овој протагонист - Ентузијаст за решавање загатки и мистерии - ги раскажува анонимен пријател што го запознал во библиотеката во Париз. Настаните од неговата прва книга се случуваат во таа метропола.

Злосторствата на улицата мртовечница (1941)

Едгар Алан По.

Едгар Алан По.

Заплетот се врти околу мистериозното убиство на две жени, Мадам и Мадеимосел Л'Еспанаје (мајка и ќерка), извршено од лице кое избегало. Витезот Огист Дупин влегува на местото на настанот за да спречи осудување на невин човек обвинет за злосторството.

За да дојде до потеклото на настаните, Дупин е способен неверојатно да ја комбинира својата непривлечна логика со еден допир на уметничка имагинација. Што повеќе, во неговите истражувања тој докажал дека е одличен во читањето на говорот на телото на испитаниците. На овој начин, тој може да ги предвиди можните чувства на одбивност, нетрпеливост, изненадување или сомневање и да ги реши сите загатки.

Мистеријата на Мари Рогет (1842) y Украденото писмо (1844)

Втората и третата рата во која глуми Ц. Огист Дупин ја демонстрира авторската мајсторија со сценаријата. Ако е внатре Злосторствата на улицата мртовечница дејството се одвива низ обиколка на Париз, во следните книги, поставката е на отворен простор и во приватна сопственост, соодветно.

исто така, Мистеријата на Мари Рогет Инспириран е од вистински случај (оној на Мери Роџерс, чиј труп беше пронајден како плови во реката Хадсон, Newујорк во 1941 година). За разлика од првата работа на Дупин во Париз, мотивацијата на Витез тоа е целосно парично (барајќи награда). Конечно, Украденото писмо самиот Пи го опиша како „можеби мојата најдобра раскажувачка приказна“.

Шерлок Холмс

Детективот создаден од Сер Артур Конан Дојл (1859 - 1930) се одликува со неговата неверојатна интелигенција, можност за набудување на најмалите детали и дедуктивно расудување. Вкупно, „официјалните“ раскази на Холмс опфаќаат 4 романи плус 156 приказни со различна должина собрани во неколку тома.

Артур Конан Дојл.

Артур Конан Дојл.

Следното е список на публикации што одговараат на таканаречениот „холмзиски канон“ (сите што мора да се видат во жанрот детективи):

 • Една студија во црвена боја (1887) Роман
 • Знакот на четири (1890) Роман
 • Авантурите на Шерлок Холмс (1892) Компилација на приказни.
 • Спомени од Шерлок Холмс (1894) Збирка раскази.
 • Пес на Баскерсвил (1901-1902). Роман
 • Враќањето на Шерлок Холмс (1903) Збирка раскази.
 • Долина на терор (1914-1916). Роман
 • Неговиот последен лак (1917) Збирка раскази.
 • Архивата Шерлок Холмс (1927) Збирка раскази.

Херкул Поаро

Кристи Агата.

Кристи Агата.

Карактерот на создаден од Агата Кристи (1890 - 1975) Тој е веројатно детективот со најелегантен изглед со најпрефинети манири во светската литература. Поаро е опишан како низок човек, горд на своите мустаќи и привлечен од истражување што претставува вистински интелектуален предизвик.

Покрај тоа, пензионираниот инспектор е aубител на „редот и методот“, опседнат со симетрија, удобност, уредност и прави линии. Вкупно, Кристи напиша 41 приказна со Поаро во главната улога (сите се вистински наративни богатства), Меѓу најреномираните се следниве:

 • Мистериозниот случај на Стилови (1920).
 • Убиството на Роџер Акројд (1926).
 • Мистеријата на синиот воз (1928).
 • Убиство на Ориент Експрес (1934).
 • Смрт на Нил (1937).
 • Крв во базенот (1946).
 • Завеса: последниот случај на Херкул Поаро (1975).

Сем Спејд, детективскиот „прототип“ на криминалистичкиот роман

Во меѓувоениот период од XNUMX век, Сем Спејд го ​​скрши калапот на „политички коректниот“ истражувач. Всушност, карактеристиките на овој детектив претставуваат антитеза на искрени ликови (Дупин или Поаро, на пример). Создаден од американскиот писател Дашиел Хамлет (1894 - 1961), Спејд се чувствува удобно во подземниот свет

Исто така, неговиот ироничен јазик и потпишувањето на слоганот „целта ги оправдува средствата“, го потврдуваат неговиот неповолен став и безгрижен за мислењето на другите ... Само решавањето на кривичното дело е важно, по која било цена. Овие квалитети додаваат дополнителен зачин на неговите возбудливи книги оптоварени со мрачна атмосфера: Малтешкиот сокол (1930) y Кристалниот клуч (1931).

Талентираниот г-дин Рипли (или „обратен полицаец“)

Талентот на господинот Рипли.

Талентот на господинот Рипли.

Ова дело на американската романсиерка Патриша Хајсмит (1921 - 1995) беше именуван од Здружението на писатели на мистерии во Америка како една од најдобрите 100 книги за мистерии во историјата. Објавено во 1955 година, голем дел од значењето на овој наслов лежи во стилот на раскажување закотвен во гледна точка на злонамерникот.

Во оваа пригода, Том Рипли (главниот јунак) е уметник и убиец спремен да изврши тажни дела со цел да го задржи својот социјален статус. Затоа, тој се обидува да се опкружи со богати фигури и да ги измами благодарение на неговиот извонреден талент: измама. Дополнително, Хајсмит ги напишал следниве наслови во кои глуми неговиот измамник:

 • Рипли под земја (1970).
 • Играта на Рипли (1974).
 • По стапките на Рипли (1980)
 • Рипли во опасност (1991).

Други одлични книги за детективите

Денес, сите детективски книги имаат непобитно влијание на барем еден од следниве ликови: Дупин, Поаро, Спејд или Рипли. Од друга страна, потребна е посебна статија за да се наведат најдобрите титули детективи од секоја ера.

Како и да е, еве неколку детални книги за детективи:

 • Искреноста на отец Браун (1911), од Гилберт Кит Честертон.
 • Вечниот сон (1939), од Рејмонд Чендлер.
 • Црвен змеј (1981), од Томас Харис.
 • Знам што мислиш (2010), од он Вердон.
 • Сенките на Квирк (2015), од он Банвил.
 • Кон големи зла (2017), од Сезар Перез Гелила.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Виктор dijo

  Тие го дефинираа Сем Спејд како „прототип“ на еден вид детективи.
  Правилниот термин е „архетип“ бидејќи прототипите се однесуваат на машини.

 2.   Матијас dijo

  Филип Марлоу, главниот јунак на вечниот сон, е на Рејмонд Чендлер и романот е објавен во 1939 година. Многу добар напис, поздрав.

 3.   Густаво Волтман dijo

  Прекрасен список на дела, особено оние што се однесуваат на Дојл и неговиот голем Шерлок Холмс.
  -Густаво Волтман.

бул (точно)