Најдобри градови за писатели

Во светот постојат идеални градови за loversубители на библиотеки, книги, литература воопшто, но. . Што е со писателите? Дали има градови во кои авторот има доволно издавачки куќи, библиотеки во кои може да прави презентации или уметнички кругови каде што може да се негува и да го шири вашето дело? Секако.

Во свет каде што сè е можно, било кое од овие најдобри градови за писатели може да биде она што Холивуд за амбициозен актер или Берлин за уличен уметник. Во случај на некои, можноста да се има слободна куќа за да се биде писател е реалност во која е тешко да се поверува, додека други бараат полабави џебови, а еден од нив дури и му дозволува на писателот да спие во книжарница во која посетува Хемингвеј.

Дали одиме на турнеја?

Осло

Норвешка се смета како најдобрата земја во светот да се биде писател а неговиот главен град Осло е најдобриот претставник на оваа реалност. Меѓу причините за ваквиот дизајн се фиксната плата што реномирани автори ја добиваат до нивното пензионирање, купувањето од страна на Уметничкиот совет на Норвешка за првите 1000 примероци на која било објавена книга (што тие ја дигитализираат во моментот), такса за читање за возрасни 100 % или приход што му овозможува на норвешкото население да распоредува постојани уметнички и литературни програми кои придонесуваат за ширење на културата. Свесни за овој феномен, мнозинството реномирани издавачи ширум светот работат во нордиската земја.

Хеј-на-Вај

Хеј-на-Вај

Во Велс постои типично англиско село со стари цркви, тегли со џем во продавници за гроздобер, овци што пасат во околината и, исто така, ништо помалку од 30 книжарници за 1500 луѓе, што го прави ова место градот со најмногу продавници за книги по жител во светот. Сето ова без да се сметаат таканаречените библиотеки за чесност и нејзините десетици книги изложени на сред улица, присуството на литературни кафулиња и создавањето на една од најпознатите книжевни настани во светот, Хеј фестивал дека ова мало население извезувало во земји како Индија, Куба, Мексико, па дури и Шпанија.

Даблин

Даблин

Градот Jamesејмс oyојс е несомнено еден од најдобрите места да се биде писател со оглед на неговата посветеност на светот на писмата. Во ирската престолнина, Даблинскиот книжевен паб ползи обиколува по таверните каде што пиеше oyојс, таксистите рецитираа стихови од Улис, а музејот на писателите во Даблин станува една од најскапите оази за секој автор во чие срце во 2010 година беше Светско литературно наследство Град од УНЕСКО.

Париз

Еден од најлитературните градови во светот Тоа беше инспиративна мека за писателите како yeоје, Хемингвеј, Кортазар или Милер меѓу многу други, и денес задржувајќи дел од својот шарм. Од повеќе од 12 тома на Националната библиотека на Франција до Шекспир и Ко., Предводникната библиотека на „изгубената генерација“ на чиишто писатели на горниот кат (или шишарки) сè уште можат да останат ноќ во замена за надгледување на установата, Париз Тоа е постојан приказ на културни настани, продавници за половна употреба (особено во латинскиот кварт) или литературни кафулиња, а Бристо Фило или Филозофско кафуле на плоштадот Бастилја е едно од најпознатите убопитни.

Чикаго

Чикаго

И покрај тоа што е Newујорк најдобар град во Америка да биде писател, пониските приходи го фаворизираат Чикаго, место за разгледување за писателите кои претпочитаат да се спуштат на средниот запад. Неговите шарми вклучуваат книжарници како Викерс или Харолд Вашингтон, литературни кафулиња, најатрактивна уметничка сцена и присуство на една од најважните книжевни фестивали во земјата, фестивалот „Принтери Роу Лит“, повеќе фокусирани на самите писатели отколку на книги и чија посетеност е 90 луѓе годишно. Ако, од друга страна, Чикаго не ве убеди, Детроит може да биде добра опција откако градската влада одлучи дајте куќи на секој што сака да биде писател со цел да се разгори културната сцена во градот преку програмата „Напиши куќа“. (Се разбира, со одредени услови што треба да се исполнат).

Овие најдобри градови за писатели тие го собираат најдоброто од кое било место за кое сонувал автор: културно опкружување, кафулиња каде што можете да се дружите со социјални собири, безброј литературни настани и сигурност да знаете дека секогаш ќе има луѓе кои се заинтересирани да продолжат да читаат и да запознаваат нови таленти .

Кој е градот што најмногу ве инспирирал како писател?

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво Алберто.
  Ви благодариме за оваа curубопитна и интересна статија. Знаев за фестивалот Хеј, откако прочитав за тоа пред некое време. Дали знаете каде и колку често се слави во Шпанија? Од други работи, немав претстава.
  На конференцијата на која присуствував пред неколку години, предавачот (постар шпански професор на Универзитетот во Берлин) коментираше дека во главниот град на Германија на млади уметници (сликари, музичари, писатели ...) им биле дадени бесплатни станови за да им помогнат во неговиот . Тоа веќе може да се случи во Шпанија. За жал, тука е незамисливо. Покрај тоа, културата никогаш или скоро никогаш немала потег помеѓу нас, за разлика од она што се случува во другите европски земји.
  Литературен поздрав од Овиедо.

  1.    Алберто Нозе dijo

   Здраво Алберто.
   Фестивалот Хеј во Шпанија се слави во Сеговија секој септември, оваа година е на 22-ри тој месец.
   Потоа, постојат неколку градови во Латинска Америка каде што почнува да се слави: Картагена де Индија, Сантијаго де Квеетано во Мексико и оваа година започна во Хавана. Треба да биде одличен фестивал.
   И да, во Шпанија мислам дека сме далеку од светлосни години од писателите да им се „даваат“ станови
   Честитки!

 2.   Алберто Дијаз dijo

  ПС: Јас би останал со Осло, Хеј-на-Вај и Париз.

 3.   Алберто Дијаз dijo

  Здраво повторно, Алберто.
  Ви благодариме за информацијата. Многу би сакал да одам во Сеговија оваа година на тој фестивал, иако мислам дека не можам. Во право си, мора да биде добро. Не знаев дека Фестивалот Хеј се одржа во неколку латиноамерикански градови.
  Патем, Библиотеките за искреност, дали е тоа што тие се библиотеки од кои може да земете книга без никаква контрола и имаат доверба дека ќе ја вратите?
  Литературен поздрав и со среќа.

  1.    Алберто Нозе dijo

   Да, тие се како книжарници на отворено што се водат преку донации.
   Честитки!

 4.   Алберто Дијаз dijo

  Добро. Благодарам Колку curубопитни. Можете ли да замислите сличен проект во Шпанија? Овде книгите би биле украдени и повеќе нема да бидат слушнати од нив. Литературен поздрав.

 5.   Кармен Марица Хименез Хименез dijo

  Срдечен поздрав, Алберто.

  Ме изненадува тоа што постојат градови кои толку многу ги стимулираат нивните писатели. Во Чикаго или Детроит што се опоравува, би сакал да ја направам мојата литературна вежба.

  Ви благодариме што не информиравте за толку многу теми.

 6.   нео-литературна школа dijo

  Curубопитен напис, навистина.

  Штета што Детроит не прифаќа не-американски писатели :-(. Goе одам глави ако можам. Иако разбирам дека овој град е еден од најопасните во САД.

  Честитки за статијата. Она што би сакале да го сториме е да изградиме еден од оние шпански градови што се распаѓаат и да го претвориме во „град за писатели“. Но, тоа е само сон. Се разбира, многу убав сон

  Честитка.

 7.   Хелена Леонхарт dijo

  Чикаго не звучи лошо, но многу метрополи: p Hay-on-Wye изгледа помирно, но ако изборот на место за промена на литературното опкружување е повеќе, јас го претпочитам Lauterbrunnen (Швајцарија). Навистина ми се допаѓаат неговите пејзажи (Оние водопади!). Штета што живеам во земја каде виза е потребна за сè, и да ме обесхрабри повеќе, ниту литературата не е многу ценета: в
  Поздрав.

  1.    Алберто Дијаз dijo

   Здраво Хелена.
   Ви благодариме што откривте ново место. Никогаш не сум чул за Лаутербрунн и сакам водопади.
   Штета што литературата не се цени како што треба. Многумина мислат, тоа ми дава чувство дека не вреди ништо или дека вреди малку и не замислуваат колку се многу погрешни. Дали ви се чини малку што постигнува литературата? Освен парите што се движат, создаваат убавина, ги пренесуваат, нè прави покултурни, поинтелигентни, нè тера да размислуваме, ни овозможува да решаваме прашања од гледна точка, кои никогаш не би ни се случиле, забавувајќи се, ја елиминира осаменоста, ги придружува моментите на чекање каде било ...
   Литературен поздрав. Од Овиедо.

 8.   нелигарсија dijo

  Секој што има страст за пишување би сакал да живее во Осло, но сите места можат да бидат добри за создавање, а тешкотиите понекогаш се претвораат во возбудливи предизвици.

бул (точно)