Најдобрата книга на светот

Која е најдобрата книга на светот? Веројатно за религиозен практичар очигледен одговор би бил Библијата, Тората или Куранот. Иако тие се текстови со вечна важност и полни со добро раскажани наративи, изборот на само еден од нив генерира теолошка дебата (непотребна). Оттука - строго од гледна точка на литературната анализа - тие не можат да бидат кандидати за ваква разлика.

Исто така, подигањето на текст како „број еден“ на целото човештво е тема - секако - субјективна. (Освен ако не се работи за статистички прашања, на пример: бројот на продадени примероци). Од овие причини, Во овој напис, неколку наслови се предложени врз основа на нивната историска важност и важност во рамките на универзалната литература.

Дон Квијот од Ла Манча (1605), од Мигел де Сервантес

Биографска синтеза на авторот

Сервантес Роден е во Алкала де Хенарес, Шпанија, во 1547 година. Уште од мали нозе покажа интерес за литературата, почнувајќи од поезијата. Подоцна, На славното патување во Италија, тој прочитал одредена витешка поезија што влијаела на подоцнежната композиција на Кихот. Авторот служел и во битката кај Лепанто во христијанската армија, факт што го мотивирало и неговото пенкало.

По враќањето во Шпанија бил уапсен во Алжир во 1575 година. Додека бил затворен, тој претрпел секакви перипетии. По ослободувањето, тој се посветил на разни занаети и пишувал Галатеа, неговото прво поголемо дело. Подоцна, бил затворен повторно во 1597 година.

Во тој втор затвор, Сервантес го замислил Кихот, неговата магистерска опера. Умре во Мадрид во 1616 година на 68-годишна возраст.

Релевантност на работата

Генијалниот господин Дон Квијот од Ла Манча, чиј прв дел е објавен во 1605 година, се смета за пионерска работа на современиот роман. Ова се должи на ризичната и нова интертекстуална структура, што вклучуваше приказни, „романи“ и вметнување други жанрови во рамките на централната заговор.

исто така, Дон Квијот од Ла Манча ја сочинува најважната културна пресвртница за консолидација на шпанскиот јазик; тоа е јазикот на нацијата што е во зародиш. Фактот дека во текот на петнаесеттиот век кралевите на Шпанија успеале да ги протераат муслиманите и се случи откривањето на Америка, му олесни на Дон Кихот подоцна да служи како главен литературен експонент на Кастилјан.

За што станува збор за Дон Кихот?

Хидалго од Ла Манча полудува од толку многу читање витешки романи, до тој степен што се вооружува како витез што избега, иако таквата канцеларија веќе исчезна. Така, Алонсо Кијано станува Дон Кихот и „трансформира“ двајца соседи. Едната е направена од неговиот ловец - Санчо Панза - и друга од неговата слугинка, - Алдонза Лоренцо, кого ја одгледа Дулчинеа дел Тобозо.

На овој начин, витезот и неговиот ловец излегуваат во потрага по праведни авантури, така што „неговата“ Дулчинеја може да дознае за вредноста на Дон Кихот. Значи, коментирајте за сите видови луди работи, заработувајќи исмејување и одбивање, но инсистирајте на илузорни причини сè додека не ги спасите семејството и пријателите. Конечно, тој е однесен дома, тој разбира дека тоа што се случи потекнува од неговиот ум, тој тагува и умира.

Божествената комедија (1304 и 1321), од Данте Алигиери

Данте, исклучителниот поет

Сметан за најголемиот италијански поет на сите времиња, Данте е роден во Фиренца во 1265 година. За време на неговото детство, девојчето по име Беатрис би го инспирирало главниот јунак на неговата комедија. Како млад, тој ја препознал својата моќна меморија, како и неговите вештини за цртање. Тој се осврна и на музичката уметност и оружјето.

исто така, инспирирана од смртта на Беатриз, нејзината невозможна loveубов, напишала во Вита нуова. Подоцна, Данте студирал латинска класика и филозофија, се оженил и се занимавал со политика. Подоцна, тој беше осуден на егзил и, во 1302 година, жив изгорен ако се врати во Фиренца. Поради оваа причина, тој започнал скитачки живот низ градовите на Италија, сè додека не се населил во Равена, каде што починал на 14 септември 1321 година.

Наследството на La Божествена комедија

Несомнено е неговото влијание врз уметностите како што се литературата, сликарството, скулптурата, музиката, па дури и врз идната популарна култура.. На краток рок, можеме да зборуваме за потеклото на ова парче за романтизмот. Слично на тоа, во илустрација и сликарство, од Доре до Блејк; во музиката, Франц Лист; во скулптура, Огист Роден ...

Дополнително, Големата вредност на Дантешката комедија е во нејзиниот универзален карактер и по нејзината валидност седум века подоцна. Во врска со ова, Т.С. Елиот изјави дека „Мислата може да биде темна, но зборот е луциден“ ... па оттука и неговото достапно читање. На кратко, тоа е парче што може да се прочита во стихови или проза, од специјализираната јавност или не, полно со духовити споредби.

За работата

Божествената комедија е песна на италијански јазик поделена на три дела: Пекол, Чистилиште и Рај, со вкупно 14.333 хендеказиласти стихови. Го раскажува патувањето на поетот Данте, во друштво на Виргилиј, низ подземниот свет во текот на првите два дела. Подоцна, заедно со својата сакана Беатриз, го обиколи третиот дел, Рајот.

Данте прво раскажува за своето патување низ пеколот и ги опишува ликовите како негов прв учител. Веднаш, тие одат во Чистилиште, место на прочистување на простените души од Бога. До последно, главниот јунак го напушта Вирџилио да шета низ Рајот со Беатриз. Таму, опкружен со лесни и убави песни, тој достигнува екстаза во присуство на Света Троица.

Хамлет (1601), од Вилијам Шекспир

Lifeивотот на Шекспир, во мало

Роден во април 1564 година во Англија, Вилијам Шекспир се смета за еден од најважните писатели на светската литература. Како и да е, малку се знае за неговото детство и младост, освен фактот дека тој беше син на локален бизнисмен и политичар од католичко семејство. На ист начин, познато е дека неговата работа како актер и театарски писател започнала кога тој заминал за Лондон во 1590 година.

За време на својата младост започнал да работи во театарската компанија „Лорд Чембрлен“ за мажи; таму заврши како косопственик (и популарноста му се зголеми). Додадено на ова, Шекспир напиша извонредна поезија, но беше најпознат по неговите трагични приказни (Хамлет o Магбет, на пример). Умре на 23 април 1616 година.

Влијание на Хамлет

Без претерување може да се каже дека целиот шекспиров театар е одлучувачки во подоцнежната литература. (сè уште во струја е важно). Затоа, тешко е да се утврди дали Хамлет Поважно е отколку Магбет кои Ромео и Јулија. Сепак, во Хамлет имате вистински репрезентативен дел од целото создавање на Шекспир.

За ова, во Хамлет особено значење во универзалната колективна имагинација може да се истакне, на различни јазици и култури, на пример. На ова се додава несовладлив талент да се создадат вистински човечки ликови во кои читателот може да се идентификува. Исто така, Неопходно е да се потенцира уникатното техничко и стилско богатство на авторот, претставувајќи референца за генерации до денес.

Резиме на оваа трагедија

Во Елсинор, Данска, кралот почина. Следствено, неговиот брат Клаудио се ожени со кралицата Гертруда, додека принцот се чини вознемирен. Што повеќе, заканата од инвазија од Норвешка под команда на Фортимбрас, се појавува како голема позадина на колективната трагедија. Значи, духот на кралот му открива на Хамлет дека неговиот брат го убил и бара одмазда.

Следно, гневот целосно ја замаглува пресудата на главниот јунак, кој по грешка го убива Полонио и завршува соочен со дуел со Лаертес (за заговорот на Клаудио). Во денуацијата, кралицата случајно пие отров, додека Хамлет и Лаертес паѓаат од затруениот меч.. Иако принцот ја одмаздува својата одмазда пред да умре.

Други универзални книги

-         Злосторство и казна (1866), од Фјодор Достоевски

-         Бедните (1862), од Виктор Иго

-         Раскошод Јохан Гете

-         Господарот на прстените (1954), R.Р.Р. Толкин


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Леополдо Алберто Трчка Сасија dijo

  Добар ден. Како теолог и 7-ми студент по теологија, ниту една дебата не ми изгледа непотребна, а уште помалку ако е теолошка, но ако е вистинита, многу е тешко да се знае која е најдобрата книга, иако неспорно, дали е најчитаната разбрани од најдобрите, тоа е Библијата и периодот.

  Ниту едно друго особено

  Ти праќам прегратка

  ГОСПОД БЛАГОСЛОВ ВАС
  Поздрав ате.

  Леополдо Алберто Трчка Сасија

 2.   Marcelo dijo

  Сите споменати се одлични и би додал „Илјада и една ноќ“.

  Со почит

 3.   Алехандро Торес Дијаз dijo

  Карамба!
  Доста е да кажам дека Дон Кихот го напиша Сервантес!
  Тој само го објави, ништо повеќе

  1.    sara dijo

   Во право си, но само делумно, оригиналната идеја не е негова, оригиналот беше за Арап (се викаше quihat, извини ако не го напишав добро) кој се изгуби во пустината и беше жеден (и не книги) што го натера да го изгуби разумот и, како Алонсо Квиано, тој збуни сè што виде со нешта што го напаѓаа и така натаму ... Забележете дека тој (Сервантес) никогаш не криел дека идејата не е негова, таа беше подоцна , знаете, таткото.… Пари, што тие сакаа да ги направат како нивни тотални. И покрај тоа што не можев да го прочитам другиот, јас останувам со Дон Кихот, се чини повеќе ... Не знам, различно ... Поздрав

 4.   Хернандо Варела dijo

  Здраво. Сите се одлични дела што обележаа пресвртница, па дури и го модифицираа јазикот во некои случаи ... Наслов на најдобрата книга во светот? Не ми се допаѓа како звучи. Недостасуваат толку многу што списокот ќе биде бесконечен. Борхес, Хесе, Гет, oyојс и уште илјадници ... Поздрав и ако Бог не ве благослови не грижете се дека ништо нема да се случи.

 5.   Игнасио dijo

  Елементи на Евклид, Principia mathematica

бул (точно)