Наш избор на 10-те најдобри книги за 2018 година.

2018 година ја нема, но ни остава многу одлични романи кои вреди да се прочитаат.

2018 година ја нема, но ни остава многу одлични романи кои вреди да се прочитаат.

Годината ја завршивме со а избор на десет најдобри книги за 2018 година, кои навистина треба да се наречат, десетте книги што го привлекоа нашето внимание оваа година, што нè напушта. Избравме десет, иако можеби и избравме двојно повеќе. Половина ќе беше многу тешко за мене.

Како и обично, Тие не се сите кои се, но сите се што се. Било кој од нив, одличен избор, вие само треба да го изберете жанрот што најмногу ни се допаѓа. Приказната ќе живее до тоа.

Вештерката од Камила Лакберг. Ед.Маева.

Десетта рата од серијалот Злосторствата на Фјелбека.

Исчезнувањето на Линеа, четиригодишно девојче, од фарма на периферијата на Фјелбека, буди трагични спомени. Триесет години пред тоа, на истата фарма се изгуби трагата на друга девојка, Стела, која наскоро беше пронајдена мртва. Тогаш двајца тинејџери беа обвинети за негово киднапирање и убиство, судени и прогласени за виновни, но тие избегнаа да одат во затвор затоа што се малолетни.

Едната водеше мирен живот во Фјелбека, другата, успешна актерка, се врати за прв пат по настанот да ја игра Ингрид Бергман во филм што треба да се снима во областа.

Луѓето од Фјелбека се организираат да ја бараат Линеа и кога конечно ќе ја пронајдат мртви, во близина на езерцето каде што беше најдено телото на другата девојка пред неколку децении, тие страшно се прашуваат дали другите девојки можат да бидат во опасност.

Иако Патрик верува дека вистината секогаш го наоѓа својот пат и покрај гласините и суеверието, тој и неговите колеги во полициската станица ја испитуваат врската помеѓу двата случаи.

За ова ќе имаат помош од Ерика, која веќе некое време работи на книгата за убиството на таа девојка, очигледно разрешена пред неколку години.

Aughtерките на капетанот од Марија Дуењас кога ги имаме информациите. Ед Планет.

Newујорк, 1936. Малата куќа за храна Ел Капитан го започнува своето патување на Четиринаесеттата улица, една од енклавите на шпанската колонија, која во тоа време престојува во градот. Случајната смрт на нејзиниот сопственик, тарамбаната Емилио Аренас, ги принудува неговите нескротливи ќерки во дваесетина години да го преземат бизнисот, додека судот решава за наплата на ветувачко обештетување. Разочарани и малтретирани од итната потреба за преживување, темпераментната Викторија, Мона и Луз Аренас ќе се борат низ облакодери, сонародници, неволји и lovesубови, решени да го претворат сонот во реалност.

Со читање кое е подвижно и обвивно како и подвижно, Aughtерките на капетанот ја развива приказната за три млади Шпанки кои биле принудени да преминат океан, се сместиле во блескав град и храбро се бореле да го најдат патот. Почит кон жените кои се спротивставуваат кога ветровите дуваат против неа и почит кон сите оние храбри луѓе кои живееја - и ја живеат - авантурата, често епска и скоро секогаш неизвесна, во емиграцијата.

Денот кога се изгуби wasубовта од Хавиер Кастиloо кога ги имаме информациите. Ед.Сум.

На 14 декември на полноќ, млада жена со модринки се појави гола во објектот на ФБИ во Newујорк. Инспекторот Боуринг, раководител на одделот за криминологија, ќе се обиде да открие што крие жолтеникава белешка со името на жена која неколку часа подоцна се појавува обезглавена на полето. Истрагата целосно ќе го втурне во заговор во кој судбината, loveубовта и одмаздата се испреплетени во една морничава приказна поврзана со исчезнувањето на девојче неколку години порано и чиешто место не можеше никогаш да го открие.

 Patria од Фернандо Арамбуру кога ги имаме информациите. Уредници на маски.

Национална награда за наратив

Награда за наративни критичари

Франциско Умбрал награда за книга на годината

Дента кога ЕТА објави дека се откажува од оружјето, Биттори оди на гробиштата за да му каже на гробот на нејзиниот сопруг Тксато, убиен од терористите, дека решила да се врати во куќата во која живееле. Дали ќе може да живее со оние што ја малтретирале пред и по нападот што и го наруши животот и семејството? Дали таа ќе може да знае кој е човекот со качулка што го уби нејзиниот сопруг еден дождлив ден, кога тој се враќаше од неговата транспортна компанија? Без оглед колку е притаен, присуството на Битори ќе го смени лажниот спокој во градот, особено нејзиниот сосед Мирен, некогаш блиска пријателка и мајка на xокси Мари, затворен терорист и осомничен за најголемите стравови на Битори. Што се случи меѓу тие две жени? Што ги труеше животот на вашите деца и вашите блиски сопрузи во минатото? Со нивните скриени солзи и непоколебливи убедувања, со своите рани и нивната храброст, блескавата приказна за нивните животи пред и по кратерот што беше смрт на Тџато, ни зборува за неможноста за заборавање и потребата за прошка во разбиена заедница од политички фанатизам.

Талион постигна Сантијаго Диаз Кортес кога ги имаме информациите. Ед Планет.

Што би направиле ако имате само два месеци живот?

Марта Агилера, новинарка посветена на нејзината трговија, добива вести што ќе и ја променат судбината: тумор и се заканува на нејзиното здравје и има едвај два месеци живот. Без што да изгуби и никој да одговори на тоа, Марта чувствува дека реалноста е заканувачко место и одлучува да го окупира времето што и преостанува да предава ПРАВДА.
Во трка со времето за сопствен живот и против непоколебливиот инспектор Даниела Гутиерез, Марта Агилера ќе се обиде да го примени својот посебен закон за одмазда.

Одлични книги за 2018 година за читање во 2019 година.

Одлични книги за 2018 година за читање во 2019 година.

Јас, iaулија постигна Сантијаго Постегијо. Ед Планет.

Награда „Планета“ 2018 со феминистички роман сместен во Римската империја.

192 година н.е. Неколку луѓе се борат за империја, но Јулија, ќерка на кралевите, мајка на Цезарс и сопруга на императорот, помисли на нешто поголемо: династија. Рим е под контрола на Комодус, луд император. Сенатот заговара да стави крај на тиранинот и најмоќните воени гувернери би можеле да направат државен удар: Албино во Велика Британија, Северо на Дунав или Црно во Сирија. Удобно ги држи своите жени за да го спречи нивниот бунт и Јулија, сопругата на Северо, станува заложник.

Одеднаш, Рим гори. Пожар го опустошува градот. Дали е тоа катастрофа или можност? Петмина се подготвуваат да се борат до смрт за моќ. Тие сметаат дека играта е пред да започне. Но, за iaулија играта е веќе започната.

Тој знае дека само жената може да фалсификува династија.

Во време на омраза од Роза Монтеро кога ги имаме информациите. Секс Барал.

Трета рата во серијата Бруна Хаски. Национална награда за литература.

Независна, несоцијална, интуитивна и моќна детективска Бруна Хаски има само една ранлива точка: нејзиното големо срце. Кога инспекторот Гуштер исчезнува без трага, детективот тргнува во очајна, навремена потрага по полицаецот. Нејзиното истражување ја води до оддалечена колонија на „Нови антици“, секта што ја негира технологијата, како и трагање по потекло на темната мрежа на моќ, која датира од XNUMX век. Во меѓувреме, состојбата во светот станува сè поубедлива, популистичката тензија се зголемува и граѓанската војна се чини неизбежна.
Бруна ќе мора да се соочи со својот најголем страв, смртта, во приказната што е точен и блескав портрет на времето во кое живееме.
Times of Hate е интензивен роман со брза акција, во кој се присутни одличните теми на Роза Монтеро: минување на времето, потребата на другите да го направат животот вреден, страст како бунт против смртта, прекумерна моќ и ужас на догмите.

Ловец на печурки од Лонг Лит Вун. Ед.Маева.

По неочекуваната смрт на нејзиниот сопруг, Лонг Лит Вун го открива прекрасниот свет на печурки и им се придружува на Избирачите на печурки, група посветена на нивната студија и колекција. Во овие спомени тој исто така се осмелува на лично патување на самоспознавање и надминување на болката. Лонг раскажува приказна исто толку позитивна, колку и болна, и го тера читателот да влезе во неговото лично пребарување и да ја почувствува како своја. Авторот не само што ги прикажува печурките како храна или опасен отров, туку ја објаснува и нивната историја и културно значење. Средбата помеѓу печурките и вашиот личен процес на жалење ќе предизвика длабоки промени во вашиот живот и ќе ви даде ново значење и нов идентитет.

Ордеса од Мануел Вилас. Ед. Алфагуара.

Најдобра книга на годината според Бабелија (Ел Паис)
Книга препорачана од Ла Есфера (Светот)
Награда за литературни уметности и писма (Ел Хералдо)

Роман за тоа како да ги составиме нашите скршени парчиња повторно заедно за да разбереме кои сме.

Интимно читање на поновата историја на Шпанија.

Реалноста и фикцијата се мешаат во овој роман напишан со храбар и трансгресивен глас што ни раскажува вистинска, тешка приказна во која сите можеме да се препознаеме.

Од солза на моменти, и секогаш од емоции, Вилас ни раскажува за сè што нè прави ранливи, за потребата да станеме и да продолжиме понатаму кога не се чини можно, кога исчезна скоро сè што не спои со другите или ние го скршиле Тогаш е кога loveубовта и одредена далечина - исто така и онаа што иронијата ни ја дозволува - можат да нè спасат.

Едукација од Тара Вестовер. Ед. Лумен.

Најдобра книга на годината од Newујорк Тајмс.

Најдобра книга на годината од Амазон.

Родена во планините на Ајдахо, Тара Вестовер порасна во хармонија со одлична природа и се поклони на законите утврдени од нејзиниот татко, фундаменталист Мормон убеден дека крајот на светот е неминовен. Ниту Тара, ниту нејзините браќа и сестри не одат на училиште и не одат на лекар кога се болни. Сите тие работат со нивниот татко, а нивната мајка е исцелител и единствената бабица во околината.

Тара има талент: пеење и опсесија: знаење. Првпат стапнува во училница на седумнаесет години: не знае дека имало две светски војни, но не го знае ниту точниот датум на неговото раѓање (тој нема документи). Наскоро открива дека образованието е единствениот начин да избега од дома. И покрај тоа што почнува од нула, тој собира сили да се подготви за приемен испит на универзитетот, да го премине океанот и да дипломира од Кембриџ, дури и ако мора да ги прекине врските со семејството за да го стори тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алфредо Ворс dijo

  навистина? Ордеса де Мануел Вилас, е најлошото што го прочитав оваа година. Се чини неверојатно дека дозволувате да бидете под влијание на самопромоцијата што издавачите им ја даваат на некои од нивните книги. Дека маркетинг кампањата не влијае на вашето читање.

  1.    Ана Лена Ривера Мужиз dijo

   Здраво Алфредо:
   Кога и да се направи список, тоа е личен избор, и веќе знаете дека во однос на вкусовите и мислењата, сите се подеднакво валидни ... Ако го направиме тестот и замолиме 100 луѓе во секторот да ја направат оваа листа, ќе имате 100 различни списоци, и секој ќе помисли дека другите 99 имаат премногу и премногу малку книги. Благодарение на времето во кое живееме, има толку многу литература што сите можеме да ја избереме според нашите преференции. Ви благодариме што не прочитавте, дадовте свое мислење и споделите: Среќна Нова година! Ана Лена.

 2.   Ксиска Тус dijo

  Од 10-те што ги избрав, имаше едно: «Pàtria», но колекцијата товарници. Тоа е ремек-дело, одлично е заради полиедралната и универзална перспектива на Сева. D'aquest libreres нема да се користи за пишување на трговци, но ќе биде многу.