Аleенде, Барсело и Саенц де Уртури. Награди „Либер 2020“, Национална литература и планета за деца и млади

Во овој месец на писателите имавме многу добри вести. Постојат три добитници на последните и важни доделени награди. Изабел Аљенде има преземено Либер 2020 за неговата книжевна кариера, Елија Барсело el Национална награда за литература за деца и млади со Ефектот Франкенштајн y Ева Гарсија Саенз де Уртури само го освои Награда за планета со Акватанија.

Изабел Аleенде - Либер 2020 година

La Федерација на еснафи на издавачи на Шпанија (FGEE) и ја додели оваа награда на чилеанскиот писател како најистакната американска авторка шпанско за нејзината долга книжевна кариера.

Без сомнение, Изабел Аleенде е една од најчитаните автори во светот со повеќе од Продадени 74 милиони книги, со 24 дела преведени на повеќе од 42 јазици и постојано признати од критичарите и читателите. На признание светот дојде кај него во 1982 година со неговиот прв роман, Куќа на духови. Оттаму, дела како на пр На Loveубовта и сенките, Ева Луна, Dерка на среќата, Пола, Јапонскиот убовник, Надвор од зимата и најновата Ливче со долго море.

Церемонијата на доделување на наградите ќе биде на Октомври 27 на уметноста Санта Моника, во Барселона, полн Саем Либер 2020 година.

Елија Барсело - Национална награда за литература за деца и млади

Елија Барсело Таа е од Аликанте и студирала шпанска и англо-германска филологија. Живее во Инсбрук (Австрија), каде што предава часови по шпанска литература и композиција на универзитетот. Таа комбинира дело со литературна вокација и е автор на романи за возрасни и млади кои се преведени на повеќе од 10 различни јазици. Нивните наслови Случај со суровиот уметник Корделуна тие го зедоа Едебе награда за младинска литература. Во истиот едиторијал што тој го објави Случај со оперативниот криминал Витези на Малта.

Сега го освои PНационална награда за детска и младинска литература 2020 година, со износ од 20.000 XNUMX евра, од Ефектот Франкенштајн. Во овој роман, Барсело му оддава почит на делото на Марија Шели, и претходно беше награден со XXVII награда Едебе за литература во модалитетот на младите година 2019.

Ѕвездите Nora, Еден Студент по медицина во XNUMX век, дека ќе мора да живее во тоа општество и да се соочи со културните судири и моралните дилеми со кои се соочува. Ефектот Франкенштајн Тоа е мост на дијалог помеѓу две епохи и нè тера да размислуваме за родовата нееднаквост и на професионален и на социјален план. Слично на тоа, како и во работата на Шели, тоа исто така влијае на обврската за исполнување на одговорностите и прифаќањето на последиците од нашите постапки.

Ева Гарсија Саенц де Уртури - Награда „Планета“

По минатата година, наградата „Планет“ за жени оваа година ќе ја добие баскиската авторка за нејзиниот роман Акватанија. На финалист беше Сандра Барнеда, за Океан за да стигнете овде.

Ева Гарсија Саенз де Уртури Таа била обучена како оптичар, но станала најпродаваната авторка во Шпанија преку ноќ. Тој започна самостојно да го објавува својот прв роман на Амазон, Сагата за старите (2012 година), што за само две недели ја зафати продажбата и стана феномен. Подоцна, уште два романи (од околу 500 страници) и во 2016 година ги објави своите најпознати серии, веќе во издавачката куќа Планета: ла Трилогија на Белиот град, направено од Тишината на Белиот град, Обредите на водата и Господарите на времето. Серија која е продадена во повеќе од милион примероци и имала неодамнешна филмска адаптација во режија Даниел Калпасоро.

Саенз де Уртури го објасни тоа Акватанија е трилер средновековниот, почит кон Името на розата, од Умберто Еко, како парадигма на крими-романот со историска позадина.

Сандра Барнеда, финалистот, претстави роман на поинтимен суд. Најпознат како новинар и телевизиски водител, Барнеда напиша пет книги (шест со оваа) од објавувањето на нејзината дебитантска функција. Смејте се на ветрот en 2013.

Галата се одржа синоќа на Палау де ла Музика де Барселона, условено од сегашната здравствена состојба и ограничено на интимна церемонија со малку гости.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.