Наследникот. Преглед на најновиот роман на Nо Несба

Минатиот октомври беше објавен најновиот роман на Nо Несба, Наследникот, Квалификација sui generis од оригиналот Синот дека црвено-црните се извадиле од ракавите. Зборував малку за неа во Оваа статија од август. Сега завршив моето препрочитување на ова издание на шпански јазик и проширено моите впечатоци за парохијата закачен со таткото на Хари Хол.

Наследникот

Сони Лофтус Тој е во затвор долги десет години. Тој е веќе во триесеттите години, но изгледа многу помлад. Неговиот зависност од хероин и неговата гуру аура за останатите затвореници им даваат изглед и магнетизам што ги привлекува сите. Но, и сите, од корумпиран управник до Близнакот, Најголемиот криминал и шверц на дрога во Осло, претпочита магнетизмот и влијанието да останат во затвор доживотно. Лофтус е добар жртвено јагне на кој ќе обвини неколку кривични дела благодарение на тоа што го закачи.

Симон Кефас Тој е полицаец ветеран и веќе многу искусен. Исфрлен од Економските злосторства за веќе надминатото коцкање, тој и понатаму стои во Убиството, но неговите претпоставени претпочитаат тој да не прави никаква врева Неговата апсолутна loveубов и посветеност кон сопругата исто така се одржува, Друго, помлад и со сериозен проблем со видот тоа ја остава слепа. Значи, тој е подготвен да направи НИШТО за неа.

Обајцата тие ќе ги преминат своите патишта по неочекувано откривање од затвореник до мистикот Лофтус за смртта (наводно самоубиство) на неговиот татко. Така, Сони бега од затворот активирајќи ги сите аларми. Затоа што тој е подготвен да се одмазди и, пред сè, да ја дели правдата дури и ако прво ги ослободи своите жртви. Во тоа смртоносна одмазда, кој не штеди, но украсува на извонредни начини и кралски чувства, ќе се сретнете Марта, нарачан во прифатниот центар за наркомани. Не треба многу за да помине и тој ел амор.

Но, можеби начините на сите тие веќе се сретнаа еднаш.

Не, не е Хари Хол

Дека тие сè уште прашуваат околу себе, дури и најнезнајните од парохијата несбоадикта. Јас исто така не бев внатре Магбет од очигледни причини. И нема да има ниту во другите два независни романи што остануваат да бидат објавени за Несба, многу пократок и исто толку црн како романтичен (потврдувам): Крв на снег y Полноќно сонце. Јас инсистирам, не се осмелувам да преведам дека подоцна пристигнуваат овие црвено-црни и ставаат којзнае што.

Па, ајде да го оставиме стариот добар HH сам по еднаш, дека има доволно со неговите 11 наслови на разни кучиња и оние што ќе го допрат за 12 кога ќе се врати следното лето. И сето тоа затоа што ...

… Да, тука е Nо Несбø

Со други зборови, авторот над неговиот највозвишен лик, оној што ќе одлучи или да не пишува за него кога и како сака, оној кој еден ден станува сакајќи да го убие сега или се смилува на своите читатели кои го сакаат ХХ и продолжува да го одржува во живот. Авторот, кој ако ве привлече тој полицаец како што го фрлаат како што го сакаат, останува верен на неговиот стил, неговите фундаментални и периодични теми. Како во Наследникот.

Сè уште постои оној писател кој раскажува како никој од различни гледишта, дури и ако тоа е последниот мајмун од неговите терцијарни ликови. Кој се прашува и ве прашува за тоа зло, добро, loveубов, болка, ризик, успех и неуспех, страдање, загуба или смрт на илјада и еден начин. Тоа филозофира и ги користи неговите искуства, но во неговата вистинска мерка и ставање на многу кожи. Внимавајте на намигнување таксистите повторно, еснаф тој беше во некое време. Тој веќе ги почестува со Øастин, тој огромен пријател на г.г. Еве го Pelle, таксист со друга губитничка приказна позади кој му помага на Сони во доаѓањето и заминувањето во Осло.

И над сè уште е писателот кој е способен да ве натера да соживеете со најлошото, грешките, неуспесите и злото, од човечката природа. Тоа се случува со г.г., но и тука со Сони Лофтус и Симон Кефас, двете страни на истата паричка, онаа за целото за целото, со цел да се одмаздат или да се откупат, па дури и самите себе. Но, каде најдобро се гледа таа емпатија е во женски ликови, особено во оној на Марта, кој жртвува сè за loveубов кон Сони, буквално убиец, кој не може да замисли, но неизбежно ја влече.

Loveубовна приказна

Како ми изгледаше во денот кога го прочитав прв пат на англиски јазик. Loveубов во секој поглед од романтичар до татко-дете. Да се ​​потсетиме: оригиналниот наслов е Синот, и затоа тој одново и одново се повикува на главниот јунак на романот. Неговиот татко беше многу важен за него, но и за Симон Кефас.

И да, тука е дрогата, затворот и неговата фауна, вечните клишеа на криминалистичкиот роман, брендовите на куќата на Несбо дека нивните најискусни читатели повеќе не се изненадени толку многу затоа што ги имаме фатени. Но, тие се толку добри и напишани се во оној уникатен стил на овој мал норвешки бенд за кој сè уште им се заблагодарувате.

Ние не ги казнуваме луѓето затоа што се злобни, туку затоа што тие донесуваат одлуки лоши за глутницата. Моралите не се нешто испратено од рајот, нешто вечно, тие се само правила што служат за доброто на глутницата. И оние кои не се способни да ги следат тие правила, прифатените модели на однесување, никогаш нема да можат да го сторат тоа затоа што немаат слободна волја. Како и ние останатите, криминалците само го прават она што го прават. Значи, мора да ги елиминирате за да не се размножуваат и да го инфицираат стадото со своите гени за негативно однесување.

Дали е тоа крајот? Да, најлогично е. Дали ликовите ја заслужуваат таа емпатија? Да, и „добрите“ и „лошите“ затоа што секогаш те тера да ги сакаш, дека можеш да бидеш на негова страна, дека те забавуваат. Тука страшно и мистериозно Близнак е совршена инкарнација на Злото како што беше и Хекате машки во незбонскиот Макбет, или Рибар de Крв на снег. Или како сите најлоши непријатели со кои се соочува Хари Хол, како оној презир и сакан Микел Белман.

И тие „добри момци“ сепак се романтични антихерои. Еве ги Сони и Симон во еднакви делови. Но, исто така и Олав де Б.сенка на снег и Jon de Полноќно сонце. Дури и Приклучок, неговиот мал и многу политички неточен протагонист на романи за деца. Тие едноставно се Несбø материјал. Нека Хари Хол ја круниса таа пирамида? Се согласувам Дали е тоа единствениот? Не.

Значи ...

ако ти се допаѓа Nо Несба, само треба да го прочитате. Дали повеќе сакате HH? Совршено. Но, за секој случај не пропуштајте една од неговите книги.

-Зошто да не? Дали и рековте дека ја сакате?

-Не. Треба ли да го направам тоа?

-Сите часови. Неколку пати на ден. Помислете на тоа како кислород. Никогаш не пропушта да има добар вкус. Те сакам те сакам. Пробајте и ќе видите што ќе ви кажам.

[...]

„Како ... како знаеш дали некој те сака, Пеле?

„Тоа е нешто што е едноставно познато. Тоа е збир на сите оние ситници кон кои не можете да покажете со прст. Loveубовта ве обвива како пареа под туш, знаете? Не можете да ја видите секоја капка, но ве загрева. И ве навлажнува. И тоа те чисти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.