Наративен жанр: Елементи на нарацијата

Наративниот жанр е еден од најстарите

Кој пишува текстови во проза, мора да знае совршено што наративен жанр y кои елементи го сочинуваат. Дури и да е така, особено во самиот почеток и кај младите писатели вообичаено е да се видат недостатоци во наративот. Ако сакате вашето следно дело да се карактеризира со добра нарација, останете и прочитајте ја оваа статија што ви ја нудиме денес и знајте кои се основните елементи што ја сочинуваат секоја нарација.

Потекло на наративниот жанр

Нарацијата има неколку важни елементи

Сега кога знаете малку повеќе за наративниот жанр, треба да знаете дека има потекло. Зборуваме за Среден век, и конкретно од Европа, континент каде започна да се користи на некои места со цел да се сеќаваат на историските настани, традиции, ликови кои биле херои, големи капетани и нивните херојски авантури ...

Сепак, познато е дека, во Грција, Хомер беше тој што го создаде овој наративен жанр, Иако тој беше лик кој знаеше да измеша неколку жанрови (драма, лирика, нарација) во ист текст, нешто што многу малку писатели го постигнуваат на експертско ниво.

Добрата работа во врска со ова е што, кога наративните дела започнаа да се појавуваат, тоа доведе до зголемување на младите кои сакаа да започнат да го пишуваат тој жанр; а исто така и на огромен број читатели кои се заинтересирани за тоа, па оттука е развиен како што го знаеме сега.

Карактеристики на наративниот жанр

Во наративни дела, нараторот претставува дејство или сукцесија на настани во кои учествуваат низа ликови што се наоѓаат во даден простор и за време на претходно утврдено време. Сите овие компоненти стануваат елементи на нарацијата (што подетално ќе ги видиме подолу).

Книжевниот наратив се идентификува со пресоздавање измислен свет, иако во некои случаи се факти инспирирани од реалноста. Дури и да е така, сепак е измислен наратив затоа што авторот секогаш придонесува за нови измислени епизоди или ја наплаќа реалноста со субјективни нијанси и затоа престанува да биде 100% реален.

Друга карактеристика на овој вид текст е тоа што обично се користи трето лице, иако првото лице е исто така често кога главниот протагонист на нарацијата е нараторот на книгата.

Иако порано во наративниот жанр беше вообичаено да се најдат стихови, денес најчесто е дека нарацијата е напишана целосно во проза.

Наративни елементи

Елементите што го сочинуваат наративот се следниве:

 • Нараторот: Може да биде надворешно на дејството, ако се однесува на настаните во трето лице без учество во нив, или внатрешно, кога ги поврзува настаните во прво лице како протагонист или сведок на настаните. Надворешниот раскажувач е обично сезнаен наратор кој знае и знае сè за сите ликови што го сочинуваат делото, вклучувајќи ги и нивните мисли и интимност.
 • Ликови: Тие се оние што ги активираат различните настани што ги гледаме раскажани во претставата. Неговите карактеристики се пренесуваат преку неговите постапки, дијалози и описи. Меѓу ликовите секогаш се истакнува главниот јунак, кој е тој што ја носи тежината на дејството и антагонистот кој му се спротивставува. Исто така, во зависност од работата, можеме да најдеме повеќе или помалку споредни карактери.
 • Наративниот заговор или акција Тоа е збир на настани што се случуваат во наративот. Овие настани или настани се наоѓаат во време и простор и се распоредени според едноставна структура, како во приказните или приказните, или покомплексни, како во романите.

Покрај елементите што ги видовме, има и други кои се исто така важни во овој литературен стил и кои обично се користат за дефинирање, не само при читање, туку и за пишување. Овие се:

Амбиентацијата

Поставувањето е поврзано со местото, моментот, ситуацијата ... во која ќе се случи заплетот. Тоа е, вие го ставате читателот во позиција каде се одвива заплетот, во која година се одвива, каков политички и социјален контекст постои и како живеат ликовите.

Понекогаш, писателите го игнорираат овој елемент, но оставаат потези со четки што читателот, додека ги чита, ја формира идејата за ситуацијата. Толку пати станува повеќе избор на галантерија отколку што мора да се има.

Сепак, многу е важно да се даде поголема цврстина на заплетот, бидејќи тој обезбедува нијанси кои помагаат за подобро развивање на сите елементи.

Стилот

Стилот е начин на кој авторот се развива во наративниот жанр. Со други зборови, зборуваме за печатот на авторот, за неговиот начин на употреба на јазикот, за литературните ресурси ... Накратко, неговото пишување.

Секој автор е различен, и секој има еден или друг начин на пишување. Затоа, кога станува збор за читање, можеби ќе ви се допадне или разочарате роман, а сепак ако земете друг ист стил, можеби имате други чувства за него.

На пример, има автори чиј стил на потпис е да изразат многу чувства со зборови; додека другите не се во можност да го сторат тоа и се ограничени на тоа да бидат многу описни, така што читателот ги има сите податоци и во својот ум го пресоздава она што го чита за да го доживее она што ликовите би можеле да го почувствуваат.

Темата

Конечно, последниот од елементите на наративниот жанр е темата. Ова е поврзани со заговор и заговор, Со други зборови, тоа ќе биде дефинирано од самата историја. И во зависност од случајот, можете да влезете во романтичен, историски, детективски (или крими-роман), научна фантастика, хорор тема ...

Сето ова е важно да се знае бидејќи, дури и ако приказната е на половина пат помеѓу две теми, секогаш е добро да знаете каде да ја врамувате, и за читателите од овој стил да го пронајдат, и за да можете да одите кај различни издавачи или да објавувате и изберете ги соодветните категории.

Нараторот и ликовите: двете најважни фигури од наративниот жанр

Нараторот и ликовите се основни во наративот

Иако порано разговаравме со вас за нараторот и ликовите, два од најважните елементи на наративниот жанр, би сакале да истражуваме малку повеќе за нив. И тие се како или поважно од самата наративна заговор. Всушност, иако последново е многу оригинално и добро осмислено, ако нараторот не е во можност да го позиционира читателот, а ликовите не се развиваат реално, целата приказна може да куца и да изгуби пареа.

Нараторот

Иако рековме дека нараторот во наративниот жанр е обично напишан во трето лице, па дури и во прво лице (обата еднина), вистината е дека може да се напише и во второ лице. За полесно да разберете:

 • Прво лице: Нараторот е исто така главен лик во приказната, што го прави целото дело да се фокусира на него или самата, да научи за чувствата, мислите и постапките што се гледаат.
 • Ова исто така има проблем, а тоа е дека не можете целосно да ги развивате другите карактери бидејќи треба да се фокусирате на она што главниот лик мисли / прави / изразува.
 • Второ лице: Не е толку широко користен во овој жанр, но наоѓате книги каде што се користи и, тоа го прави со користење на вас како референца, поврзано со личност, предмет или животно.
 • Трето лице: Тој е најкористен затоа што навистина овозможува да се развијат сите карактери и сите факти. Тоа е начин читателот не само да сочувствува со главниот јунак, туку и со секој од ликовите. На овој начин, тој станува само обичен гледач што раскажува што се случува, велат тие, ликовите ги доживуваат, и протагонисти и споредни, терцијални ...

Ликови

Во случај на ликовите, како што знаете, дело од наративен жанр може да има многу карактери. Но, постојат неколку бројки за нивно класифицирање. И ова се:

 • Протагонист: Ликот на кој му се случува приказната што е раскажана. Со други зборови, тоа е гласот на пеењето на делото. Овој протагонист е скоро секогаш личност, животно, предмет ... Но, само еден. Како и да е, во историјата на литературата имало многу дела во кои, наместо единствен протагонист, имало неколку.
 • Антагонист: Како што велат, на секој херој му треба негативец. А антагонист е тој „негативец“, личноста што му се спротивставува на главниот јунак и која сака тој да не победи. Повторно се враќаме на горенаведеното, нормално има само едно „лошо“, но има многу дела во кои има повеќе од едно.
 • Динамичен карактер: Овој начин на повикување е како би ги дефинирале важните секундарни карактери. Тие се ликови што се исполнуваат за да и дадат поголема цврстина на целината, но дека, динамично и придружувајќи ги протагонистите и антагонистите, тие стануваат моќна алатка за насочување на чекорите на приказната кон онаму каде што сакате.
 • Статички ликови: Би можеле да кажеме дека тие се терцијални ликови, оние што се цитирани неколку пати, но навистина немаат голем придонес во приказната, но се само начин да се лоцираат заплетот и ликовите, но без да се влијае врз нив.

Речено, кој е најтешкиот дел или елемент на нарацијата што треба да се оцрта? Дали сте од оние кои прво имаат заговор, а потоа додаваат ликови или обратно? Кажете ми накратко како пристапувате кон вашата работа во нејзините почетоци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Слика на зачувување на местото на Фернандо Куестас dijo

  Кармен, каде да ти пишам?

  1.    Корксеа Шампуру dijo

   Ое, што ти се случува со мајка ми мајмун qliao ќе фунао и во кана за гроб

 2.   Корксеа Шампуру dijo

  wenas cabros del yutu јас сум corxea champuru претплатете се на мојот јуту канал со секаков став

 3.   Корксеа Шампуру dijo

  ое куче qliao сликата на девојката што ја цртам мајмун ctm etsijo copirai

  1.    мал крал на јајца dijo

   ун локо кит калао

 4.   likecomerkk dijo

  добар каброс ктм

 5.   чарифата dijo

  мајмуни вена

 6.   eliana dijo

  ве молиме, библиографски препораки

 7.   ElPepe (јас сумElPepeOriginal) dijo

  Авеа, очекував друг вид коментари во ета махијан вес

 8.   ElPepe (јас сумElPepeOriginal) dijo

  АБДУСКАН