LXVI Испорака на наградите „Планета“. И победник е… Хавиер Сиера

Финалистот работи за наградата „Планета“

Ние не сме направиле да молиме и во истиот наслов веќе ве запознавме со добитник на оваа најнова рата на наградите „Планета“, Хавиер Сиера. Дури и да е така, ќе разгледаме малку вечерта на 15 октомври.

Викендов беше испорачана LXVI наградата „Планета“ во Барселона. Ова шеесет и шесто издание го победи рекорд во однос на претходните години, со вкупно презентирани 634 дела од кои само 10 би биле финалисти.

Како и секој 15 октомври, Палау де Конгресос де Барселона, ја носи својата најдобра облека за да му даде место на овој годишен натпреварл Писатели, новинари, уредници, политичари и познати личности се собираат за да откријат кој од десетте финалисти ќе ги добие наградите и признанието на вечерта.

Меѓу нив, можевме да го потенцираме присуството на политичари, како на пр Ксавиер Албиол (претседател на ПП на Каталонија) или Микел Ицета (секретар на ПСЦ). Имаме и присуство на Санти Вила (каталонски министер за култура) или Ана Пастор (претседател на Конгресот на пратеници) меѓу другите.

Другите гости кои не ја пропуштија галата беа новинарот Iaулија Отеро, исто така новинар и писател Максим Хуертас и секако минатогодишната победничка Долорес Редондо. Настанот не го пропуштија ниту Ристо Меџиде и Лора Есканес, Борис Изагиер, Алберто Чикоте или Луис Пиедрахита. И покрај тоа, недостатокот на присуство на некои други гости беше забележан поради сегашната политичка состојба.

Гала беше презентирани од новинарот и презентер на информативната програма Антена 3 Естер Вакеро, кои вечерта ја забавуваа со објавување на гласовите што финалистите ги добија за време на вечерата. Преку резултатите добиени од делата, гостите направија базен. Победниците би добиле серија од неколку дела објавени од „Планета“.

Theирито составено од А.либерт Блекуа, Фернандо Делгадо, Хуан Еслава Галан, Пере Гимферер, Кармен Посадас, Роса Регас и Емили Росалес Како секретар со глас, тој немаше лесно да ги отфрли работите и конечно да го избере победникот за оваа година.

Наградата на победникот беше опремена со 601.000 евра и 150.250 евра за финалистот. Во оваа прилика, одлуката на жирито може да се следи во живо од мрежата www.premioplaneta.es од 23.30:XNUMX часот.

Тие беа моменти на големо очекување се додека конечно не беа објавени победникот и финалистот. И ова, како што претходно коментиравме, беше резултатот:

  • Добитничка работа: Невидливиот оган, од Хавиер Сиера (под псевдонимот „Вештачката планина“, Викторија Гудман)
  • Финалист: Магла во Тангерод Кристина Лопез Барио
Хавиер-Сиера

Хавиер Сиера. фотографија: ЕФЕ / Андреу Далмау.

Во оваа прилика, работата на Сиера, овојпат ни претставува професор по филологија од колеџот Тринити (Даблин) со шпански корени. Кога патува за Мадрид, тој ќе се најде вмешан во комплициран заговор на студиска група во потрага по Светиот Грал. Но, приказната ќе се искомплицира во моментот кога член на групата.

Но, оваа година не се зборуваше само за литература. Ова беше издание многу обележано од политиката. На 14 октомври, прес-конференција составена од менаџери и дел од жирито се одржа во модерниот кампус Сант Пау. Како што можеше да се предвиди, прес-конференцијата беше многу обележана со најновите политички настани и неговата одлука да го премести својот штаб во Мадрид.

Хосеп Кројхерас, претседател на компанијата, јасно стави до знаење дека одлуката за промена на местото на одржување беше неподвижна. Сепак, ве уверувам дека издавачот има намера да продолжи со одржување на натпреварите во Барселондо. Во врска со сегашниот конфликт, Кројхерас апелираше на дијалог.

фотографија Ла Вангардија

 Конечно, се сеќаваме на десетте финалисти на наградите „Планета“:

-Астрономот, Хајнрих Фон Кигел (псевдоним)

-Тоа е затоа што сум гладен, Марија Евгенија Мајобре Јан

-Новиот живот на Пенелопе, Бела Линарди (псевдоним)

-Прв дел, Антолин Санчез Ланчо

-Скршени жени, Воли овие пови (псевдоним)

-Островот на музите, Рикардо Педреира Улоа

-Пекол под кожата, Úесус Мигел Мартинез

-Вештачката планина, Викторија Гудман (псевдоним)

-Во сенка на лага, М. Палма Медина

-Грда шармантна, Ева Флоренсија Бенавидез


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.