Кристина Пери Роси, нова награда Сервантес. избрани песни

Фотографија на Кристина Пери Роси: веб-страница на ASALE.

Кристина Пери Роси Уругвајски писател роден на 12 ноември 1941 година во Монтевидео, е победник на Награда Сервантес се доделува секоја година од Министерството за образование, култура и спорт и се доделува со 125.000 евра. Отсутен од здравствени причини на настанот што се случи денеска во Алкала де Хенарес, беше актерка Сесилија Рот тој што е задолжен да го чита неговиот говор. Поради оваа причина, еве а избор на избрани песни Да славиме.

Кристина Пери Роси

прогонет во нашата земја за време на воената диктатура во Уругвај, се населил овде и има работено како артикулист во различни медиуми како што се Земјата y Светската. пишувај колку прозата како стих со дела како Наос на луди луѓе, Play Station, Опис на бродолом, Европа по дождот, Покана o Збор.

Избрани песни

Странецот

Против неговото натално крштевање
тајното име со кое ја нарекувам: Вавила.
Против стомакот кој збунето ја застрела
сливот на мојата рака што го оградува.
Наспроти беспомошноста на нивните исконски очи
двојната визија на мојот поглед каде што се рефлектира.
Против неговата надмена голотија
светите почести
лебниот принос
на вино и бакнеж.
Наспроти тврдоглавоста на неговото молчење
долг бавен говор
солена псалмодија
гостопримлива пештера
знаци на страницата,
идентитет.

Полна месечина

за секоја жена
што умира во тебе
величествен
достоен
слезово
жена
роден во полна месечина
за осамени задоволства
на преведувачката имагинација.

Посветеност

Литературата не раздели: се што знаев за тебе
Го научив во книгите
и што недостасуваше,
Ставам зборови.

Страста

Дојдовме од љубов
како авионска несреќа
ја изгубивме облеката
трудовите
Ми недостасуваше заб
а вие поимот време
Беше една година колку еден век
или еден век пократок како ден?
за мебелот
од Домот
скршени отпадоци:
очила фотографии книги без листови
Ние бевме преживеаните
на свлечиште
на вулкан
на одземените води
И се разделивме со нејасното чувство
да преживеале
Иако не знаевме зошто.

морнарски прирачник

Потребни се неколку дена навигација
и затоа што нема што да прави
кога морето е мирно
будните спомени
затоа што не можам да заспијам,
да те носам во сеќавање
затоа што не можеш да го заборавиш обликот на твоите стапала
мекото движење на нишките кон десната страна
твоите јодизирани соништа
Летечка риба
за да не се изгубиш во куќата на морето
Почнав да правам
морнарски прирачник,
за сите да знаат да те сакаат, во случај на бродолом,
па сите знаеја како да се движат
во случај на маневри
И за секој случај
сигнализирање
повик со о што е црвено и жолто
ви се јавам со i
кој има црн круг како бунар
те викам од синиот правоаголник на тоа
те моли со ромбот на ефе
или триаголниците од z,
жешко како зеленилото на пубисот.
Ви се јавувам со i
сигнализирање
кренете ја левата рака со знамето еле,
кренете ги двете раце за да нацртате
- во ноќниот сјај -
бујната сладост на у.

Збор

читање на речникот
Најдов нов збор:
Со задоволство, со сарказам го изговарам;
Го чувствувам, го зборувам, го покривам, го трагам, го пулсирам,
Го кажувам, го заклучувам, го сакам, го допирам со врвовите на прстите,
Ја земам тежината, ја навлажнувам, ја загревам во раце,
Ја галам, и кажувам работи, ја опкружувам, ја ќош,
Во неа ставам игла, ја наполнувам со пена,

тогаш, како курва,
Ми недостига.

Реминисценција

Не можев да престанам да ја сакам бидејќи заборавот не постои
а меморијата е модификација, така што ненамерно
ги сакаше различните форми во кои се појавуваше
во последователни трансформации и беше носталгичен за сите места
во која никогаш не бевме, а ја сакав во парковите
каде што никогаш не ја сакав и умирав од реминисценции за работите
дека веќе нема да знаеме и бевме толку насилни и незаборавни
како неколкуте работи што ги знаевме.

Извори: На тивок глас, Песни на душата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.