Награда планета 2021: најнеобична и најнеобична во целата историја

Награда за планета

Награда за планета

Од големото море со 654 титули, жирито за наградата Планета 2021 година го избра трилер Историски Пожарен град - Од Серхио Лопез (псевдоним) - како победничко дело од милион евра на 70 -то издание на познатиот натпревар. Романот што ја доби финалистичката позиција беше Деца на гнев - Јури Zhиваго (псевдоним) - и неговата парична награда беше двесте илјади евра.

Националниот уметнички музеј на Каталонија служеше како амбиент - со кралевите на Шпанија како сведоци - за необичната вечер на доделувањето на наградата, најнеобична во нејзината историја. Наградата „Планета 2021“ не ја освои само жена која не постои, туку ова, пак, беше отелотворено од тројца мажиНа И како да не беше доволно, во часовите пред да се достави, премијата на натпреварот се искачи од 601.000 на 1 милион евра, што го прави најбогатиот натпревар за литература во историјата - надминувајќи ја Нобеловата награда за 10 евра.

Победниците: Умовите зад најпродаваната писателка Кармен Мола

Веќе четири години, името на Кармен Мола одекнуваше - и продолжува - во книжевниот свет. И не е за помалку, Се работеше за автор кој одлучи да остане анонимен и покрај тоа што продаде повеќе од 400.000 примероци со неговата трилогија Циганската невеста. Сепак, секоја мистерија завршува, и ако овој заклучок доаѓа од раката на сочна меѓународна награда со седум фигури, тогаш добредојдовте.

Може да се каже дека овие зборови на Кармен Мола во интервју за прашалник беа пророчки: „Немам причина доброволно да го откривам мојот идентитет, иако секогаш можеме да ставиме дополнителна нула на чекот; Подобро никогаш да не ја разгледам оваа можност “. Причината дојде ...

И ако: испорака на Награда за планета 2021 година беше совршен изговор за да излезе на виделина една од најголемите литературни енигми во последната деценија. Зад Серхио Лопез (псевдоним) и неговиот де Пожарен град, беше пенкалото на Кармен Мола, а зад нејзината генијалност - да може да ја добие наградата во готово - умовите на Антонио Мерцеро, Хорхе Дијаз и Агустин Мартинез.

И добро, сега разбираш зошто во друго интервју преку е -пошта, Мola напиша: „Признавам дека сум излажал речиси за с" “. Требаше да се слуша.

За авторите кои ја создадоа Кармен Мола

Доставувањето на оваа награда не е случајно, ниту пак успехот што фиктивниот автор го жнееше во текот на нејзиното четиригодишно постоење. Еве резиме на литературната кариера на наградуваните писатели:

Хорхе Дијаз (1962)

Тој е автор со долга кариера - најстариот од трите -, на кого им се допаѓаат романите Правдата на скитниците (2012) y Ги имам во себе сите соништа на светот (2017). Дијаз се истакна и како сценарист за телевизиски серии.

Антонио Мерцеро (1969)

Во возраста, тој е средината на триото творци. Исто така романсиер, нивните дела се издвојуваат Невнимателен живот (2014) y Случај со мртвите Јапонки (2018). Исто така, писателот се истакна во светот на стриповите со својата титула Виолетовата (2018).

Агустин Мартинез (1975)

Тој е најмладиот од групата, не најмалку талентиран. Покрај тоа што е романсиер - Со дела како што се Планината изгубена (2015) -, Тој е сценарист на серии, меѓу кои одличен успех Без гради, нема рај.

Подеднакво победнички финалист

Палома Санчез-Гарница

Палома Санчез-Гарница

Палома Санчез-Гарница (1962) ја освои позицијата финалист со Последните денови во Берлин, кои претставено со името Деца на гнев под псевдонимот Јури ivиваго. Тоа е заслужено признание, како за неговата обемна кариера, така и за квалитетот на нејзините заговори и поставувања. Работи како што се:

 • Големиот арканум (2006)
 • Источниот ветер (2009)
 • Душата на камењата (2010)
 • Трите рани (2012)
 • Соната на тишината (2014)
 • Мојата меморија е посилна од твоето заборавање (2016 година, награда Фернандо Лара истата година)
 • Сомничавото сомневање (2019)

Theирито на 70 -то издание на наградата Планета

Престижното жири што ги избра победниците на натпреварот беше составено од:

 • Белен Лопез (уреднички директор на „Планета“)
 • Хозе Мануел Блекуа (шпански филолог и академик)
 • Кармен Посадас (писател)
 • Роза Регес (писателка)
 • Фернандо Делгадо (писател)
 • Хуан Еслава (писател)
 • Пере Гимферер (писател)

Контроверзност во светот на феминистичката литература пред откривањето на идентитетот на Кармен Мола

Како што беше претходно коментирано, Кармен Мола стана култна фигура во последниве години во светот на трилер Шпански литературен. Такво беше нејзиното влијание, што феминистичкиот колектив ја поддржа како фигура, извонреден пример за пример што треба да се следи. Институтот за жени дури ја додаде нејзината работа во својот дел за „феминистичко читање“, простор што го дели - или го дели - со писателите од височината на Ирина Валјехо и Маргарет Атвуд.

Сепак, и со причини за поштеда, откако го откри вистинскиот идентитет на измислениот лик, иконата пропадна за многу претставници на шпанскиот феминизамНа Во овој поглед, Беатриз Гимено - писателка, феминистка и која во тоа време ја извршуваше функцијата директор на Институтот за жени - објави на својот профил на Твитер: „Покрај употребата на женски псевдоним, овие момци со години одговараат на интервјуа. Не е само името, тоа е лажниот профил со кој ги одведе читателите и новинарите. Измамници “.

Од своја страна, мадрилианската книжарница Mujeres & Compañía Тој изјави: „Нашиот придонес за хаштагот Кармен Мола, но тоа е Мола повеќе отколку што господата не го заземаат сето тоа. #КарменМола “. Потоа: ги отстранија сите копии од измисленото авторско дело од нивните полици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.