КАКО, КОЛКУ и ШТО ЧИТААТ Шпанците?

 

Повеќе од 60% од Шпанците редовно читаат во слободно време.

Повеќе од 60% од Шпанците редовно читаат во слободно време.

Постојат многу урбани легенди за навиките за читање на Шпанците што може да се прочита на социјалните мрежи, да се слушне во разговори за литературата, па дури и меѓу нас кои се посветуваме на професијата писател. Кој не чул фрази како овие?

„Децата повеќе не читаат“.

„Readените читаат повеќе од мажите.

„Во Шпанија веќе едвај читаш.

„Со дигиталната книга, само носталгичните читаат на хартија“.

„Дигиталната книга ги уништува книжарниците.

Што е точно во овие изјави?

Дали ние шпански читаме?

 66% од Шпанците читаат книги што претставува приближно 28 милиони читатели, од кои 92% читаат за забава, за задоволство.

Наспроти популарното верување дека младите не читаат, младите читаат најмногу: 86,4% на луѓето читаат книги меѓу 14 и 24 години; наместо тоа, само 45% од оние над 65%.

Има повеќе читателки (64,9% наспроти 54,4% мажи), иако не е толку значајно како што понекогаш слушаме да велат. Мажите, од друга страна, читаат повеќе печат.

Колку читаме?

Читаат шпански читатели просечно 13 книги годишно. Местото каде што повеќето луѓе читаат за забава е во Мадрид, проследено со Навара, Баскија и Ла Риоха, Заедниците каде што најмалку се чита: Андалузија, Канарските острови, Екстремадура и Кастилја ла Манча.

Спротивно на популарното верување, младите луѓе на возраст меѓу 14 и 25 години читаат најмногу. Најмалку, оние над 65 години.

Спротивно на популарното верување, младите луѓе на возраст меѓу 14 и 25 години читаат најмногу. Најмалку, оние над 65 години.

Како читаме во Шпанија?

25% од книгите прочитани во минатата година беа во дигитална поддршка, 80% од нив на некој начин бесплатно.

60% на читателите ги стекнуваат своите книгиод купи или ги примаат како подарок. 40% се позајмени од пријатели или библиотеки или бесплатни преземања.

И покрај популарното верување, само 13% од книгите се продаваат преку Интернет и Иако е каналот кој најмногу расте, тоа е изненадувачка бројка.

El место претпочитаат да читаат е во наша куќа  и само 15,6% во јавниот превоз, иако оваа бројка се удвојува во Мадрид и Барселона, каде што употребата на јавен превоз е масовна и секојдневна.

Што читаме во Шпанија?

63% од книгите забава што ја купуваме се романи возрасен и 8% деца и млади.

Само 2,5% од читателите користат аудио книги и 1,1% на редовна основа.

Un 16,3% од домаќинствата имаат помалку од 20 книги, 46,3% имаат помеѓу 20 и 100 книги и а 37,4% имаат повеќе од 100 книги дома.

Овие податоци доаѓаат од Федерација на издавачи што спроведува и објавува двогодишни студии за навики на читање во Шпанија: Барометар за читање и навики за купување книги 2018. Е.Тие се достапни на нивната веб-страница. За да пристапите до нив, кликнете тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)