Тројцата мудреци. 5 песни од 5 класични писатели

Поклонувањето на магите, од Рубенс.

Па да, тие се тука. Уште една година мудри луѓе И, се надевам дека ти донесоа сè што ќе побараш, во зависност од тоа колку добро или помалку добро си се однесувал, се разбира. Овие ми ги оставија 5 песни од 5 класични писатели како Лопе де Вега, Рубен Дарио, Санта Тереза ​​де úесус, Г.К Честертон или Луис Росалес. Да се ​​јаде вкусниот роскон со чоколадо и убави стихови.

Пристигнување на волшебниците - Лопе де Вега

Кралеви кои доаѓаат по нив,
не барај повеќе starsвезди,
затоа што каде што е сонцето
theвездите немаат светлина.

Кралеви кои доаѓаат од исток
само на исток од сонцето,
тоа е поубаво од Аполо,
Зората заминува одлично.

Гледајќи ги неговите прекрасни светла,
не ги следи твоите повеќе,
затоа што каде што е сонцето
theвездите немаат светлина.

Не барај theвезда сега
дека светлината му се затемнила
ова новородено сонце,
во оваа Богородица Аурора.

Веќе нема да најдете светлина во нив,
детето веќе те осветлува,
затоа што каде што е сонцето
theвездите немаат светлина.

Иако се преправа дека е затемнет,
не ја забележувај како плаче,
затоа што никогаш не паѓа толку дожд
како кога ќе зајде сонцето.

Тие убави солзи
theвездата е веќе темна,
затоа што каде што е сонцето
theвездите немаат светлина.

Тројцата мудреци - Рубен Дарио

-Јас сум Гаспар. Еве го носам темјан.

Доаѓам да кажам: Lifeивотот е чист и убав.

Бог постои. Theубовта е огромна.

Јас знам сè од божествената Starвезда!

*

-Јас сум Мелкиор. Мирото мириса на сè.

Бог постои. Тој е светлината на денот.

Белиот цвет има нозе во кал.

И во задоволство има меланхолија!

*

-Јас сум Балтасар. Јас го носам златото. Уверувам

дека Бог постои. Тој е голем и силен.

Знам сè од чистата starвезда

што сјае на дијадемата Смрт.

*

-Гаспар, Мелхор и Балтасар, ќути.

Loveубовта триумфира, а неговата партија ве поканува.

Христос воскреснува, ја прави светлината на хаосот

и има круна на Lifeивотот!

Сонет - Луис Росалес

Со слатко и грозно величествено величие,
додека метлата гори пеејќи,
кралевите пристигнуваат кога ќе излее сонцето
неговата девојка невина златна антика.

Со уста и усна на пчела што се смее
каде медот лета од гранка до гранка
тие го бакнаа Господ, кој ги прегрнува
верното срце на радосната мирта.

Со допир и рака на флувијална пена,
му понудија немоќно злато
и бавниот темјан на бринета вознесение:

Сè во воздухот е птица и пердув,
е рајот во обновување
и во неодбранбено месото на времето!

Тројцата мудреци - Г.К. Честертон

Одиме многу бавно, дожд или снег,
во потрага по местото каде што се молат мажите.
Патот е толку рамен што не е лесен
следете го без да се изгубите.

Научивме кога бевме млади
за решавање на темни гатанки
и тројцата знаеме
античката традиција на лавиринтот.
Ние сме мудри луѓе на други времиња
и освен вистината, ние знаеме сè.

Ја обиколивме планината,
И ја изгубивме од вид шумата меѓу дрвјата
и за секое зло научивме име
бесконечен Ние ги почитуваме лудите богови;
ние ги нарековме Фуриите Еумениди.

Боговите на силата ги претставија
до имагинацијата и филозофијата.
Змијата што му донесе толку многу несреќи на човекот
гризе сопствена извртена опашка
и се нарекува себеси Вечност.

Понизно одиме ... Под снег и град ...
Пригушените гласови и запалениот фенер.
Толку е едноставен патот што можевме
изгуби ориентација.

Светот станува бел и ужасен
и бел и заслепувачки ден што осамнува.
Опкружени со светлина одиме, заслепени
за нешто што е толку големо што не може да се види
и толку едноставно што не може да се каже.

Момчето што постоеше
пред да започнат световите
(… Само треба да одиме уште малку,
ние само треба да ја отвориме бравата),
момчето кое играше со месечината и сонцето
играј сега со сеното.

Престојувалиштето во кое се хранат небесата
-Тоа старо и чудно живеалиште е наше-
каде што не се изговараат погрешни зборови
и милоста е едноставна како леб
и чест тврд како камен.

Да одиме понизно, скромни се небесата,
И theвездата сјае светло, ниско, огромно,
и јаслите лежат толку близу до нас
дека ќе мора да патуваме далеку за да го најдеме.

Слушај! Смеењето се буди како лав,
неговата рика одекнува на рамнината
и целото небо вреска и трепери
затоа што Бог лично се роди повторно,
и ние сме само мали деца
дека под дожд и снег продолжуваат по својот пат.

На празникот на Светите кралеви - Света Тереза ​​Исусова

Па theвездата
веќе е пристигнување,
оди со кралевите
моето стадо.

Сите одиме заедно
да го видам Месијата,
добро гледаме исполнето
и на пророштвата.
Па во наши денови,
веќе е пристигнување,
оди со кралевите
моето стадо.

Ајде да му донесеме подароци
од голема вредност,
Па, кралевите доаѓаат
со толку голема вриење.
Радувај се денес
нашата голема Загала,
оди со кралевите
моето стадо.

Не лекувај, lоренте,
да бараат разум,
да се види што е Бог
aquete garzón.
Дај му го твоето срце
и јас сум решен:
оди со кралевите
моето стадо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.