Мојот избор на книги на годината. Преглед

Завршува 2021 година. Уште една година читање, помалку отколку што можеше, но секогаш потребно. Сепак, можеби е моја возраст, но веќе некое време прстот на таблетот и рацете на хартијата не ми треперат кога почнав и не ме убеди. Пред да се потрудам и да го завршам. Знам како е да се напише книга и часовите и макотрпниот процес на производство и промоција за да се стигне до читателот. Но, сега ... Како и да е, она што е кажано, ќе биде возраста и исто така знајте дека нема да има материјално време да прочитате сè што сакате. Овој избор на книги е чисто личен, да бидам јасен, но ќе истакнам и неколку други кои беа објавени претходно. Се надеваме дека следната година ќе продолжи да ни носи добри приказни. Среќна 2022 година!

Најпрво кажете го тоа, благодарение на опоравените Ферија дел Либро од Мадрид, можев да поздравам и да им честитам на некои од овие автори за овие избрани приказни, како што се Доминго Вилар, Даниел Мартин Серано или Ињаки Биџи.

Читања на годината

Кралството - Nо Несба

Ова е меѓународна титула со која останувам. Мало изненадување, имајќи предвид дека редовната парохија што ме чита оддалеку знае дека Jo Nesbø е мојата слабост.

Insomnio - Даниел Мартин Серано

И ова е национална титула што ја истакнувам на оваа година. Деби во романот - не книжевно - на овој сценарист, автор и учител кој не успеал да дебитира подобро.

Танцот на лудите - Викторија Мас

Имав невенално издание како подарок од пријател и го подигнав едно попладне. Вонредна роман на француската писателка Викторија Мас кој ми го допре срцето и Сум препорачувал Цела година. Поради неговата сила, неговото осудување и неговиот социјален портрет на една ера.

Некои комплетни приказни - Доминго Вилар

Не е новост дека нешто што го пишува Доминго Вилар е добро, во форма на роман од 600 страници или приказни како овие. Со прекрасни илустрации какви што можат да ви направат само пријателите, резултатот е попладневно читање кое ве исполнува со фантазија, емоции и носталгија.

Умирај во ноември - Гиљермо Галван

A Карлос Ломбарди, Гиљермо Галван, поранешниот полицаец кој стана детектив во повоен Мадрид, го запознав минатата година и го сакав. И оваа трета приказна има. И повеќе отколку по своите заплети, оваа трилогија ми се издвојува по своите извонредна поставка на тој Мадрид од четириесеттите и на стилско богатство во вашето пишување.

Blacksad 6. Сè паѓа, прв дел - Хуанхо Гварнидо и Хуан Дијаз Каналес

Дваесет години вљубен во оваа серија на графички романи - со само 6 наслови - и детектив како класичен, толку и шокантен Johnон Блексад, таа голема црна антропоморфна мачка протагонист. Неговата шеста приказна не разочарува и 22-та ќе ни ја донесе неговата аукција.

Специјални спомнувања

  • Проект Мојсеј - Ињаки Биџи

Ја започнав годината со него и не можев подобро. Одлична почит од овој писател од Сан Себастијан за оние воени филмски приказни сместени во Второто Светско првенство со наслови како на пр. Дванаесет од бесилка (вашата најјасна референца) или Кањоните на Навароне.

  • Момчето со калеми - Пере Сервантес

Движечки и траен во исто време овој роман со а прекрасен портрет на повоена Барселона, со исто така почит кон киното, голем протагонист и еден од најдобрите и најстрашните негативци во жанрот.

И Мануел Бјанкети

Па да. Доста откритие за мене да сум прочитал Маневар со желка y Трагедија на сончоглед и откријте го неговиот протагонист, огромниот Мануел Бјанкети во секоја смисла создаден од Бенито Олмо. Читано (или подобро проголтано) за нешто повеќе од една недела, Бјанкети се вовлече во таа многу ексклузивна листа на протагонисти од жанрот што се земаат веднаш парче од моето поцрно срце. Оваа година ги прочитав и твоите вести, Големото црвено, со уште еден харизматичен протагонист. Но, дефинитивно останувам со Бјанкети.

Исто така, најдобро беше откако можев да ти кажам лично a Бенито Олмо и знај што ќе има филмска верзија веќе во продукција и со актерска екипа која, се разбира, ја погодува барем мојата замислена иконографија точно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)