Монахот кој го продаде своето Ферари

Монахот кој го продаде своето Ферари

Монахот кој го продаде своето Ферари

Монахот кој го продаде своето Ферари е меѓународно позната книга за самопомош напишана од мотивационен говорник и автор Робин Шарма. Објавено во 1999 година од групацијата Харпер Колинс Издавачи, се продаваше во повеќе од 50 земји и беше преведено на повеќе од 70 јазици. До 2013 година беа продадени повеќе од три милиони примероци Монахот кој го продаде своето Ферари (на англиски).

Текстот се базира на личното искуство на писателот Државјанин на Канада. Шарма, кога имав 25 години, одлучи да го напушти неговиот престижен Carrera судечки адвокат да нурка en барајќи самото. Резултатот е пат на самооткривање претворен во деловна басна што тој сакаше да ја сподели со светот и предизвика серија.

Анализа и резиме на Монахот кој го продаде своето Ферари

Начинот на адвокатот

Личност со сè во животот?

Seemedулијан Мантил, познат адвокат на дипломиран правен факултет на Харвард, се чинеше дека има сè во животот. Што повеќе би можел да побарам? Неговата плата надминуваше милион долари годишно, живееше во раскошна палата и имаше спектакуларно црвено Ферари. Сепак, појавите беа измамнички: Мантил беше под голем стрес поради големиот обем на работа.

Инцидентот

И покрај влошената здравствена состојба, главниот јунак прифаќаше сè покомплицирани и посилни случаи. додека еден ден претрпе срцев удар пред целиот суд. После тој колапс, Мантил престана да работи како адвокат., Тој исчезна од јавниот живот и неговите колеги во фирмата каде што работел, не го виделе повеќе. Гласините велат дека тој заминал во Азија.

Враќањето на монахот

Вистината беше тоа адвокатот ги продал својот луксузен имот и возилото, Сето ова со цел да се најде повеќе трансцендентално значење на вашиот живот. По три години, Мантил се врати во фирмата каде што работел; тој беше трансформиран, сјаен, изгледаше многу здрав, преполн со среќа. Таму, тој се поврза со неговите поранешни колеги дека ја обиколил Индија и дознал за некои јоги кои не остареле.

Трансформацијата

Во Кашмир, Мантил се сретна со мудрецот на Сивана, кој го охрабри тоа a продолжете го патот кон Хималаите. Меѓу највисоките планини во светот, главниот јунак реши да остане и да живее со некои монаси - мудреците од Сивана. и се најде.

Методот Сивана

Јоги Раман го сподели целото знаење со поранешниот адвокат. Натаму, Мантил научи да ја зачува својата енергија за да води живот полн со виталност, полн со креативни и конструктивни мисли. Единствениот услов што господарот му го поставил на својот чирак бил тој да се врати на своето старо работно место и да ги сподели прописите за методот Сивана.

Басната

Среде градина многу убава и тивка природна, имаше огромен црвен светилник од кој излезе екстремно висок и тежок борец за сокови. Борецот носеше само мала розова жица што ги покриваше неговите интимни делови. Кога започнал да шета низ градината, добил златен хронограф што некој го оставил таму.

Кратко време по, борецот се лизна и падна во бесознание. По будењето, погледна лево и откри пат покриен со дијамантипатот до среќата и целосна егзистенција…). На прв поглед оваа басна изгледа како фантастична приказна, бесмислена. Сепак, секој од елементите на приказната има моќно значење заедно со копчињата опишани подолу:

Квалитетот на животот зависи од квалитетот на мислите

Басната на борецот со сокови го одразува тоа владеењето на умот е од суштинско значење за да се води полн живот. Иако грешките и падовите (неволји) се дел од постоењето, луѓето не треба да ги обзема негативност. Наместо тоа, авторот повикува на проектирање на оптимизам преку владеење на мислите.

Целта на живототДарма)

Во басната на борецот со сокови се појавува црвен светилник, од кој излегува овој лик. Оваа конструкција претставува фокус што луѓето мора да го имаат за да ги постигнат своите цели Дарма. Тоа е да се каже, таа херојска лична мисија остварлива само преку препознавање на нечии дарови и таленти, заедно со прифаќањето на стравовите со цел да се соочат и надминат.

Силата на дисциплина

Времето мора да се води совесно. Во басната оскудната облека на борецот со сокови симболизира самодисциплина. Во врска со ова, методот Сивана прецизира дека заклетвите за молчење долго време се идеални за зајакнување на волјата на луѓето.

Слично на тоа, златниот часовник е симбол на почитта што мудрите луѓе ја имаат за нивното управување со времето. Затоа што личност способна да управува со своето време е личност способна да управува со својот живот и да ужива во секој момент од него. Имајќи го ова предвид, од суштинско значење е да научите да кажувате „не“ за да избегнете губење време на несакани активности и добро да го испланирате денот.

Несебично им служете на другите и потопете се во сегашноста

„Овде и сега“ е најрелевантниот момент од сите; Само на овој начин може да се ценат вистинското богатство (дијамантите) на патот на животот. Покрај тоа, за да го направат секој момент попогоден, луѓето мора да се посветат на служењето на другите Без да очекувам нешто за возврат. Во врска со ова, монасите му рекоа на Мантил дека „помагајќи им на другите вие ​​всушност си помагате себе си“.

Техники и вежби опишани во книгата

 • Срцето на розата, вежба за концентрација за освојување на умот;
 • Пет чекори за да се направат јасни и концизни цели:
  • Направете ментална слика
  • Инспирација
  • Краен рок
  • „Волшебно правило од 21 ден“ за создавање нова навика
  • Уживајте во целиот процес;
 • 10-те ритуали за сјаен живот:
  • Ритуал на осаменост
  • Ритуал на физичност
  • Исхрана
  • Ритуал на изобилство на знаење
  • Ритуал на лична рефлексија
  • Рано будење
  • Музички ритуал
  • Инспиративна мантра (ритуал на говорен збор)
  • Ритуал на конгруенција
  • Ритуал на едноставност;
 • Самодисциплина: да не зборуваме цел ден;
 • XNUMX минути дневно планирање и еден час неделно планирање;
 • Секојдневно размислување за тоа како да покажете наклоност, да им помагате на другите и да бидете благодарни секој ден.

Собрани е авторот

Раѓање, детство и студии

Робин Шарма е роден во Уганда во 1965 година. Тој е син на татко хинду и мајка на Кенијка. Тие го однесоа во Порт Хоксбери, Канада, кога беше многу мал. Таму ги помина детството и голем дел од својата младост, за кое време се посвети на студии по биологија. Подоцна, Заработи магистер по закони на универзитетот Далхози, Нова Шкотска.

Во тој дом на студии предавал часови по право и започнал да ги негува своите говорни вештини. На крајот, se стана реномиран адвокат сè додека не реши да направи радикален пресврт во животот и да ја напушти својата кариера во право. Денес, Шарма е позната во многу земји благодарение на неговите безброј мотивациски и лидерски предавања.

Робин Шарма, писателот

Почетоците на Шарма во издаваштвото беа прилично скромни. Неговата книжевна премиера беше Megaliving!: 30 дена до совршен живот (1994), само-објавено и уредувано од неговата мајка. Неговата втора книга - исто така само-објавена во 1997 година - беше Монахот кој го продаде своето Ферари.

Книгата на монахот е прозна лирика со автобиографски одлики на патот на духовниот раст на адвокат решен да го надмине својот материјалистички секојдневен живот. Оваа приказна навистина стана позната откако Ед Карсон, поранешниот претседател на Харпер Колинс, го „откри“ текстот во една канадска книжарница. Насловот би бил повторно пуштен во 1999 година.

Други книги објавени од Робин Шарма

 • 8 клучеви за раководство на монахот кој го продаде своето Ферари (Лидерска мудрост од монахот кој го продаде своето Ферари, 1998);
 • Кој ќе ве оплакува кога ќе умреш? (Кој ќе плаче кога ќе умрете: Лекции за животот од монахот што го продаде своето Ферари, 1999);
 • Светителот, сурферот и извршната власт (Светителот, Сурферот и извршниот директор, 2002);
 • Лидерот кој немаше обвинение (Водачот кој немаше титула, 2010);
 • Тајни писма од монахот кој го продал своето Ферари (Тајните писма на монахот кој го продаде своето Ферари, 2011);
 • Триумф (Мала црна книга за зачудувачки успех, 2016);
 • Клубот од 5 часот наутро (Клубот 5 часот, 2018).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.