Млад возрасен наспроти нов возрасен

Нов возрасен

Јас се сметам себеси за прилично упатен читател на „Млади возрасни“, меѓутоа, веќе подолго време гледам како се наметнува нова категорија што скоро би изгледала наменета за истата публика поради сличноста на нејзиното име: ново возрасно лице Денес сакам да разговарам со вас за овие два книжевни „жанра“ (во наводници бидејќи тие всушност не се жанрови) што се толку модерни во последно време, што е секој и кои се нивните разлики. Затоа што не, тие не се исти ниту е насочена кон иста публика.

Што е младиот возрасен или YA?

Секогаш имало младинска литература, порано имало помалку од овие книги, но имало литература за млади. Сепак неодамна оваа категорија започна да се познава како Млад возрасен (Може да го најдете скратено како ЈА), па дури и на некои места тие се каталогизирани како „Млад возрасен“, користејќи буквален превод. Литература за млади возрасни Тоа е младинска литература за цел живот, опфаќа возраст од приближно 13 години до 17 години, иако веќе знаеме дека возраста е многу субјективна бидејќи секоја личност може да прочита што сака без оглед на публиката кон која е ориентирана. Во оваа категорија можеме да најдеме книги од сите жанрови, од реално како Под истата везда, дури и натприродно како Самрак, минувајќи низ дистопија како Гладните игри o Дивергентни, да споменеме некои од најпознатите наслови во литературата за млади возрасни.

Што е новиот возрасен или NA?

Од друга страна, иако Новиот возрасен (може да го најдете скратено како НА) изгледа како прв братучед на претходниот, во овој случај таканаречениот Нов возрасен е многу поограничен од претходниот.

Се вика Нов возрасен за оние книги наменети за публика од 18 до скоро 30 години. Во овој вид литература преовладуваат современи приказни или реални за два лика меѓу кои се појавува некаква привлечност. Можеби има и други жанрови во оваа категорија, но вистината е дека сè што најдов за Новиот возрасен, иако беше многу малку, ги има истите карактеристики: момче, девојче и што го прави насочен кон возрасна публика: обично има сцени за секс и доста изразена драма. За да направам некаква споредба, би го дефинирал како романтичен роман за возрасни каде што ликовите се помлади и се однесуваат како такви, секогаш носејќи ја драмата на проблематично минато, болести или слични идеи. Примери за писатели за нови возрасни се Колин Хувер и Симоне Елкелес.

Книжевни категории по возраст

На овој начин, додека младиот возрасен опфаќа голем број жанрови, Новиот возрасен е дефиниран како поограничена категорија бидејќи го избира дури и жанрот на кој му припаѓа, насочен кон многу специфична публика. Според мене, обајцата се многу различни и затоа е интересно за мене да ги откријам овие нови термини што се наметнуваат и да ја дефинираат сегашната литература. Освен тоа, добро е да се знаат категориите при избор на кои книги сакаме да ги читаме. Јас, од своја страна, ако треба да изберам еден од овие два „жанра“, продолжувам да останувам со Младата возрасна личност, не сум баш во драми

Книги за ЈА и НА

Да се ​​заврши Ви оставам список на некои книги за млади возрасни и други на Нови возрасни, во случај овој запис да ве натера да истражувате во овој вид книги.

Дали некогаш сте прочитале литература за млади возрасни? И нов возрасен? Дали ги знаевте овие категории?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)