Меѓународен ден на поезијата. 8 сонети за славење

Фотографија: Градина на принцот. Аранхуез. (в) Мариола Диаз-Кано

Денес уште една година Меѓународен ден на поезијата и нема ништо подобро да се направи од тоа да се прочита. Она што најмногу ни се допаѓа, од кој било автор и ера, на кој било јазик. Јас ги избрав овие 8 сонети. Се од Еспронцеда, Гонгора, Унамуно, Хуртадо де Мендоза, Сор Хуана Инес де ла Круз, Каролина Коронадо, Росарио Акуња и Федерико Гарсија Лорка. Затоа што секој ден треба да ставаме помош од добри стихови.

Хозе де Еспронцеда

Свежа, бујна, чиста и миризлива

Свеж, буен, чист и миризлив,
гала и украс на цветниот пенкало,
галантен ставен на исправен букет,
мирис ја шири розата во зародиш.

Но, ако гореше сонце лут оган
вибрации на запален топ,
сладок мирис и изгубена боја,
нејзините лисја ја носат избрзаната аура.

Вака ми заблеска среќата за момент
на крилјата на loveубовта, и прекрасниот облак
Се преправав можеби на слава и радост.

Но, ох! тоа добро се претвори во горчина,
и безлисна во воздухот се крева
сладок цвет на мојата надеж.

Луис де Гонгора

На jeубомора

О, магла од најмирна држава,
Пеколна бес, змија родена злобно!
О, отровен скриен вајпер
Од зелена ливада до миризливи пазуви!

О меѓу нектарот на отровната смртна Poубов,
Дека во кристална чаша ти го одземаш животот!
О меч врз мене со држена коса,
Од lovingубовната поттик за тврда сопирачка!

О ревност, на вечната корист на џелатот!
Врати се на тажното место каде што беше,
Или до кралството (ако се вклопиш таму) од страв;

Но, вие нема да се вклопите таму, бидејќи имало толку многу
Дека јадете сами и не завршувате,
Мора да си поголем од самиот пекол.

Диего Хуртадо де Мендоза

Ги кренав очите, од уморен плач

Ги кренав очите, од уморен плач,
Да се ​​вратиме на остатокот што беше порано;
И бидејќи не го видов таму,
Ги спуштив со солзи натопени.

Ако најдов нешто добро во мојата грижа,
Кога бев посреќен,
Па, јас веќе го изгубив поради мене,
Причина е што ги плачам сега двојно.

Ги поставив сите свеќи во бонанза,
Без недоверба во човечкото разбирање;
Се крена подвижна бура,

Како да е копно и море и оган и ветер
Не оди против мојата надеж,
И казнија само страдање.

Мигел де Унамуно

Ноќ на полна месечина

Бела ноќ во таа кристално чиста вода
тој спие остатоци на својот кревет од лагуната
на која тркалезна полна месечина
каква војска со starsвезди води

свеќа, а округлиот даб се огледува
во огледало без никаква навивка;
бела ноќ во која водата делува како лулка
од највисоката и најдлабоката доктрина.

Тоа е солза од небото што се прегрна
ја држи природата во рацете;
Тоа е солза од небото што позирала

и во тишината на ноќта моли се
молитвата на resубовникот во оставка
само да сака, што му е единствено богатство.

Г-ѓа Јуана Инес де ла Круз

Навести за неговата одбивност кон пороците

Во бркање мене, Свет, што те интересира?
Како да те навредам, кога само се обидувам
стави убавини во моето разбирање
а не моето разбирање во убавините?

Јас не ценам богатства или богатства;
и така секогаш ме прави посреќен
стави богатство во мојата мисла
не мислам на богатството.

И јас не проценувам дека истече убавината,
тоа е граѓански плен на вековите,
ниту ми се допаѓа богатството фементида,

земајќи го најдоброто во моите вистини,
консумираат суети во животот
отколку да го консумирам животот во суети.

Каролина Коронадо

До капка роса

Lива солза од свежата зора,
на кого му должи овенетиот цветен живот,
и жедната ливада меѓу зеленилото се впива;
падне дека сонцето со своите рефлексии се позлати;

Тоа во заводливиот цветен тен
потресен од најмал зефир,
црвената боја ја меша вашата боја на снег
и нејзината волшебна црвена снег:

Дојди и се мешај со мојот тажен плач,
и те троши на мојот запален образ;
дека можеби тие ќе трчаат послатко

горчливите солзи што ги проголтам ...
но каква капка роса
изгубен во протокот на моите солзи ...!

Росарио де Акуња

Падне

Сонцето го подметнува својот оган под облачно;
маглите ги кршат дебелите превези
и дождот се спушта и потоци
од матно стакло ливадата се собира.

Birdубовна птица, lovingубовен инсект,
последен пат чувствуваат горлива burningубомора;
ластовичката и нејзините пилиња маршираат:
шумата е украсена со златна нијанса.

Тука е! Морето ја крева својата пена
и кисели парфеми на земјата што ги испраќа ...
Кој не те сака? Меѓу розовите магли,

крунисан со мирти и ловорики,
им дава амброзија на винова лоза,
истурање овошје, давање медови!

Федерико Гарсија Лорка

Loveубовни рани

Оваа светлина, овој оган што голта.
Оваа сива сценарија ме опкружува.
Оваа болка само за идеја.
Оваа болка на небото, светот и времето.

Овој крик на крв што украсува
лира без пулс сега, лубрикан чај.
Оваа тежина на морето што ме погодува.
Оваа скорпија што живее на моите гради.

Тие се венци на loveубовта, кревет на ранети,
каде без сон, сонувам за твоето присуство
меѓу урнатините на моите потонати гради.

И иако го барам врвот на претпазливоста
твоето срце ми ја дава долината
со hemlock и страст на горчливата наука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сузана де Кастро Иглесијас dijo

  Јас не можам да одолеам.
  Ми недостасува еден од Дон Франциско.

  Франциско де Квеведо

  Затвори ги очите последно
  сенка, дека ќе го одземам белиот ден;
  и може да ја ослободи оваа моја душа
  час, до неговата вознемирена похотлива желба;

  но не од тука на брегот
  ќе го остави сеќавањето таму каде што изгоре;
  пливањето го знае мојот пламен студената вода,
  И изгубете почит кон строгиот закон:

  Душа на која God бил целиот затвор Бог,
  вени што му дадоа хумор на толку многу оган,
  мермери кои славно изгореа,

  тие ќе го напуштат вашето тело, а не вашата грижа;
  Тие ќе бидат пепел, но ќе имаат смисла.
  Тие ќе бидат прашина, повеќе loveубовна прашина.