Меѓународен ден на поезијата. 6 песни за славење.

Фотографија: Плажа Агрело. Буе Риа де Понтеведра. (в) Мариола Диаз-Кано.

Денес, 21 март, Меѓународен ден на поезијата. Што подобро време да го прославиме со пролет штотуку ослободено, дури и ако е сè уште ладно. Оние од нас кои се попрозаични и попрозаични, исто така, имаат свое поетско мало срце што го проветруваме од време на време или треба да го натераме да чука. Затоа, малку го раздрмав мојот и ги избрав овие 6 песни меѓу премногу што се и тргни го од мене.

неговата класици и од разни епохи. Од нашите расипливи татковини Квеведо, Гарсиласо, Гутиер де Цетина y Росалија де Кастро. И од Британците Рудиард Киплинг и Роберт Барнс. Сигурно ги познавате, но може да се читаат без одмор. Така да, можеби никогаш нема да ни недостасува поезија.

Може да ги затворам очите

Затвори ги очите последно
сенка, дека белиот ден ќе ме однесе;
и може да ја ослободи оваа моја душа
час, кон неговата желна ласкава желба:
но не и друг дел на брегот
ќе го остави сеќавањето, таму каде што изгоре;
пливањето го знае мојот пламен студената вода,
И изгуби го почитувањето на строгиот закон.
Соул, на кого и бил цел затворски бог,
вени, каков хумор на толку многу оган што го дадоа,
пиперки, кои славно изгореа;
тие ќе го напуштат вашето тело, а не вашата грижа;
Тие ќе бидат пепел, но ќе има смисла;
прашина ќе бидат, повеќе прашина во убовта.
 • Гарсиласо де ла Вега

Сонет В.

Твојот гест е запишан во мојата душа,
и колку сакам да напишам за тебе;
сам си го напишал, го прочитав
толку сам, што дури и од вас се чувам во ова.

Во ова сум и секогаш ќе бидам;
дека иако не ми одговара во мене колку гледам во тебе,
од толку добро што не ми е јасно, мислам,
веќе земајќи вера за буџет.

Јас не сум роден освен да те сакам;
мојата душа те скрати до својата мерка;
од навика на самата душа те сакам.

Кога имам, признавам ти должам;
Роден сум за тебе, за тебе имам живот,
за тебе морам да умрам, а за тебе умирам.

 • Гутиер де Цетина

Јасни, спокојни очи (Мадригал)

Јасни, спокојни очи
ако ве пофалат со сладок поглед,
Зошто, ако ме погледнете, изгледате луто?
Ако е побожен,
ти изгледа поубаво на оној што те гледа,
не ме гледај со лутина,
затоа што не изгледате помалку убави.
О, бесни маки!
Јасни, спокојни очи
бидејќи ме гледаш на тој начин, погледни ме барем.

 • Розалија де Кастро

Тие велат дека растенијата не зборуваат, ниту фонтани, ниту птици

Тие велат дека растенијата не зборуваат, ниту фонтани, ниту птици,
Ниту тој мавта со неговите гласини, ниту со својата светлина theвездите,
Тие го кажуваат тоа, но не е точно, затоа што секогаш кога ќе поминам,
За мене тие мрморат и извикуваат:
- Таму оди лудата жена сонува
Со вечната пролет на животот и полињата,
И доволно брзо, доволно брзо, вашата коса ќе биде сива,
И таа гледа, треперејќи, разладено, како мразот ја покрива ливадата.

„На главата ми е сиво, на ливадите има мраз,
Но, продолжувам да сонувам, сиромашен, неизлечив месечар,
Со вечната пролет на животот што бледнее
И повеќегодишната свежина на полињата и душите,
Иако некои се исушени и иако други се изгорени.

Stвезди и фонтани и цвеќиња, не мрмори за моите соништа,
Без нив, како да ви се восхитувам или како да живеете без нив?

 • Рудиард Киплинг

Да…

Ако можете да ја задржите главата кога сè околу вас
изгуби ги твоите и те обвинуваат за тоа;
Ако можеш да си веруваш кога сите се сомневаат во тебе,
но исто така ги признавате нивните сомнежи;
Ако можете да чекате без да се заморите од чекање,
или, измамени, не плаќајте со лаги,
или, да се биде омразен, да не се отстапи место на омраза,
а сепак не изгледаат премногу добри, ниту зборуваат премногу мудро;

Ако можете да сонувате и да не ги правите соништата ваш учител;
Ако можете да размислите и да не ги правите мислите ваша цел;
Ако можете да сретнете триумф и катастрофа
И третирајте ги исто двајцата измамници точно исто
Ако можете да трпите да ја чуете вистината што ја кажавте
извртени од злобни за да направат стапица на будала,
Или видете скршени работи што сте ги ставиле во вашиот живот
и се наведнуваат и ги обновуваат со истрошени алатки;

Ако можете да направите многу со сите ваши добивки
и ризикувајте го на мозочен удар,
и изгуби, и започнете од почеток
и никогаш не кажувај збор за твојата загуба;
Ако можете да го затегнете срцето и нервите и тетивите
да свириш на својот ред долго откако ќе бидат потрошени
и така чувај те кога не останува ништо внатре во тебе
освен Волјата што им вели: „Отпор!“

Ако можете да разговарате со толпи и да ја зачувате својата доблест
или одиме со кралеви и не губи го здравиот разум;
Ако ниту непријателите, ниту драгите пријатели не можат да ве повредат;
Ако сите сметаат на вас, но никој премногу;
Ако можете да ја пополните незаборавната минута
со патување од шеесет скапоцени секунди.
Твоја е Земјата и сè што содржи,
и - уште повеќе - ќе бидеш маж, синко!

 • Роберт Барнс

За старите добри времиња (Аулд Ланг Сајн)

Дали треба да се заборават старите пријатели
и никогаш не се сеќавам на нив?
Дали треба да се заборават старите пријатели
и старите денови?

За старите денови пријателе
за старите времиња:
ќе имаме чаша другарство
за старите времиња.

И двајцата трчавме по падините
и ги извади убавите маргаритки,
но многу грешевме со болки во стапалата
уште од старите денови.

За старите денови пријателе
за старите времиња:
ќе имаме чаша другарство
за старите времиња.

Двајцата го поминавме потокот
од пладне до вечера,
но шират мориња меѓу нас
уште од старите денови.

За старите денови пријателе
за старите времиња:
ќе имаме чаша другарство
за старите времиња.

И еве една рака, мој верен пријател,
и дај ни една од твоите раце,
и ајде да пиеме обилен пиво
за старите времиња!

За старите денови пријателе
за старите времиња:
ќе имаме чаша другарство
за старите времиња.

И, сигурно ќе платите за вашиот пијалок.
И сигурен сум дека ќе платам мој ...
И, дури и така ... ќе го испиеме тој пијалок другарство
за старите времиња!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.