Мемоарска книга за гејша

Сеќавања на гејша

El Мемоари на книга гејша беше огромен успех кога авторот го објави, до тој степен што остана една од најпродаваните книги за две години, што е дело на неколку книги што некогаш го постигнале.

Многумина беа оние што го прочитаа и беа воодушевени од некои практики што се случуваа кај девојчињата и од тоа како тие работеа во таа професија, до тој степен што беа контроверзни, особено поради личноста на која најмногу се потпираа да го напишат делото. Но, што знаете за книгата Мемоари на гејша? Следно ќе разговараме за него и за сè што можете да најдете.

За што станува збор за книгата Мемоари на гејша?

За што станува збор за книгата Мемоари на гејша?

Првото нешто што треба да знаете за книгата Мемоари на гејша е дека таа е историски роман. Во него се раскажуваат вистински настани, но истовремено и измислени. И дали е тоа авторот, Артур Голден, истражувал повеќе од пет години интервјуирање различни гејши, на некои од нив им беше дадена повеќе документација од другите. Така, тој смисли измислена приказна заснована на ситуации што може да бидат реални, поставувајќи ја во Кјото пред почетокот на Втората светска војна.

Во романот авторот нè запознава со Чијо, девојка чија убавина е во нејзините очи. Livesивее со семејството во Јороидо и има сестра. Проблемот е што, кога мајката ќе се разболи, таткото не може да се грижи за девојчињата и на крај да ги продаде на локален бизнисмен.

Чијо верува дека е посвоена, но наскоро сфаќа дека не е и е однесена во куќа за гејши во Кјото, под надзор на Мајка. Таму, тој започнува како слуга следејќи ги наредбите на Хацумомо и, кога ќе има време, оди во училиште за гејша.

Сепак, Хатсумомо ја гледа како ривал, и се обидува да се ослободи од неа на кој било начин за да не стане гејша. Но, пресвртите на судбината ја прават Чијо да стане чирак на Мамеха, најуспешната гејша на Гион и ова ја подготвува да стане најдобрата гејша. За да го направи ова, тој започнува со промена на името во Сајури.

Нема да откриеме повеќе за заплетот, но треба да имате предвид дека приказната на Чијо е тешка во некои пасуси и дека го тера читателот да помине лошо кога ќе ги запознае.

Кои се ликовите во „Мемоари на гејша“

Кои се ликовите во „Мемоари на гејша“

И покрај фактот дека книгата Мемоари на гејша се раскажува како да е дневник, вистината е дека има различни карактери на кои треба да се обрне внимание. Главните се:

 • Чијо. Таа е неоспорен протагонист, лик за кој се гледа дека еволуира во историјата.
 • Хатсумомо. Ривал на Чијо. Таа е многу убава и многу успешна, но нејзината омраза, jeубомора и гордост ја заслепуваат до степен да изведат каков било план за да спречат некој да биде над неа.
 • Тиква Таа е прва пријателка на Чијо кога ќе пристигне во куќата гејши. Таа има голем успех за краток временски период, потпомогната од Хатсумомо да ја оддалечи од Чијо.
 • Мамеха Таа е друга гејша, најдобра во областа, а исто така има своја независност со тоа што има дана која ги плаќа нејзините трошоци (човек што плаќа за неа).
 • Претседател Неговото име е Ивамару Кен и има неколку средби со Чијо. За неа тоа е причина да стане гејша.
 • Генерал Тотори. Тоа е првата дана на Чијо (Сајури).

Колку беше контроверзна книгата

Мемоари на гејша е книга што покажува, без анестезија, животот на една девојка од времето кога семејството ја „продава“ додека не стане гејша. Сепак, ова не е целосно измислена, туку всушност се базира на искуствата што некои жени му ги кажале на неговиот автор, Артур Голден. Една од нив, Минеко Ивасаки, беше таа што најмногу се поистоветуваше со романот, и од таа причина, откако беше објавена, таа го осуди бидејќи го нарушил договорот на авторот (според Ивасаки, тој и гарантирал целосна анонимност, поради затоа што постои код на тишина меѓу гејшите и неговото кршење беше големо дело.

Исто така, според зборовите на Ивасаки, книгата Мемоари на гејша подразбира дека гејшите биле само проститутки од повисока класа, кога всушност не беше. Ниту, не беше вистина дека родителите на Ивасаки ја продале на гејша или дека нејзината невиност е понудена на аукција на највисокиот понудувач.

Оваа конфронтација беше решена со несудски договор помеѓу авторот и гејшата за сума пари што не беше обелоденета.

Дали има повеќе книги подоцна?

Постојат книги слични на „Мемоарите на гејшата“, но не како втор дел од оваа. Сега, по тужбата што ја имаше Минеко Ивасаки, таа навистина објави книга, автобиографија во која ја раскажа вистинската приказна за тоа каква е гејшата. Неговата титула беше Lifeивотот на гејшата и е објавен во 2004 година.

Филмската адаптација на „Мемоари на гејша“

Филмската адаптација на „Мемоари на гејша“

Треба да знаете дека книгата, по успехот што ја имаше во продажбата, беше цел на многу продуцентски куќи кои сакаа да ја однесат на големото платно. И тие успеаја.

Адаптацијата на книгата, чиј наслов беше ист, рефлектираше дел од она што беше кажано во книгата, иако не сите, и менување на некои фрагменти во однос на реалната приказна. На пример, една од најдраматичните сцени во филмот вклучува пожар, кога собата на Сајури ќе се запали по расправијата со Хацумомо и таа ќе падне во немилост после ова. Во книгата, падот е побавен и само на крајот Мамеха и Сајури и го даваат последниот притисок, спуштајќи ја на проститутка (во филмот таа едноставно исчезнува).

Сепак, тоа беше исто така доста успешно и ја направи книгата повторно врвен продавач за некое време.

Од оваа причина, секогаш препорачуваме да ја читате книгата затоа што дава визија, понекогаш тотално различна од она што е видено на телевизија (или во кино).

Дали сте ги прочитале книгите Мемоари на гејша? Што мислите за тоа? Ние би сакале да го слушнеме вашето мислење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.