Карлос Арничес. Господар на фарса и кисел хумор.

Карлос Арничес Haveе исполнев денес 152 години. Овој Аликанте беше, сепак, еден од писателите кои тие подобро се идентификуваат со Мадрид и неговиот анегдотски живот низ светци, жанр во кој никој не можеше да му парира. Соработуваше и како текстописец со важни музичари креатори на познати зарзуелас. Меѓу неговата плодна работа има и толку добро познати наслови Госпоѓица Тревелез, е мојот човек, пријател на Мелкијадес, Кациките, Мојот сопруг доаѓа! Денес спасувам некои фрагменти од нив.

Карлос Арничес

Арничес пристигна во Мадрид на 19-годишна возраст. Тој работел како новинар во Барселона. И еднаш во Мадрид влезе во светот на сцената со помош на познатиот музичар, исто така од Аликанте. Руперто Чапи.

Тој беше мајстор во одразот на Мадриленски манири во она што започна преку зарзуела и светци лирски како Светителот на ИсидраНеговиот успех го натера да се посвети на скици.

Саинети

Со традиционалната атмосфера и нејзините карактеристични ликови Arniches комично дискутираше за домашни или посериозни прашања или ситуации. Резултатот од мешавината на двата елементи понекогаш се граничи со што гротеска и, без сомнение, киселост.

Тоа е шема што често се повторува: има два спротивставени лика (добар срцекршач и лош срцекршач; скромен и вреден човек и друг силеџија и со многу усна), тука е и убава дама но нешто наивно и стар човек, снаодлив и заштитнички. Аргументите имаат многу традиционален јазик и на крајот секогаш победуваат добро, loveубов и искреност а негативците се исмејуваат.

Но, освен забава, Арничес го бараше и она социјална критика откривање на вредности искривени од амбиција или лицемерие, наспроти Универзални вредности, како семејство, искреност или loveубов. Овој извадок од, можеби, неговиот најпознат наслов, Госпоѓица де Тревелез, Служи за затворање на овој момент на сеќавање на господинот Арничес.

Госпоѓица де Тревелез

ДВЕТОТ ДЕЛ, СЦЕНА V

Нумеријано (Галанот); тогаш влегува Флорита.

НУМЕРИЈАН. (Тој слабо паѓа на клупа.)
- Господи! Добро; Петнаесет дена не спијам, јадев или живеев ... А јас, кој никогаш не должев ниту денар, станав дури и измамник! ... Затоа што меѓу двете кучиња и Марко, што го плаќам на рати, таа оди половина од платата. Колку мала слика!… Дон Гонзало ја нарекува „дамка“, но quia. Тоа е многу поголемо. Ла Манча и Ла Алкарија, сите заедно. Јас не ставив повеќе од лента околу неа и ме зголеми на дваесет и пет долари! ... Ох, болен сум, не се сомневам. Имам главоболка, немир, нервни грчеви; бидејќи покрај сето тоа, таа жена ме полудува. Тоа е од возвишеност, живост и грдост што се разочарува. И, тогаш тој има неколку навестувања ... Вчера ме праша дали сум прочитал роман наречен „Првиот бакнеж“, а јас не сум го прочитал, но дури и ако го знаев напамет ... Тие мали шеги, не! И да се надмине сето тоа, тој зборува со толку лукав лексикон што за да му парирам изгледам црно. Еве бегав од неа ... Еве, дури и за неколку моменти, јас сум ослободен од таа ужасна визија, од таа визија ...

ФЛОРИТА. (Туркајќи ги гранките подалеку од дното на фонтаната, тој го издигнува насмеаното лице и вели мелодично.)
- Нуме!

НУМЕРИЈАНО (се крева со огромен скок. Настрана.)
- Рог!… Визијата!

ФЛОРИТА.
- Обожавана Нуме.

НУМЕРИЈАН. (Со ужас.)
- Флорита!

ФЛОРИТА (заминувајќи, го гледа.)
- Но, колку бледо! Безбоен си! Дали сте исплашени?

НУМЕРИЈАН. (Несвестица.)
- Ако крварат, не добиваат тромб.

ФЛОРИТА.
- Па, јас, талкајќи, одев од едната до другата цветна постела во потрага по тебе, а ти, loveубов моја?

НУМЕРИЈАН.
- и јас талкам; но повеќе мрзлив од тебе, седев за момент да се воодушевам од созерцанието на спокојната и starвездена ноќ! ...

ФЛОРИТА.
- О, Нуме!… Па, те барав.

НУМЕРИЈАН.
- Па, ако знам дека ме бараш, се колнам дека трчам, дека трчам да те сретнам.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.